+90 532 461 59 97
MENÜ

Silikon Meme Protezi Eskir Mi?

Silikon meme protezlerinin biçilmiş kesin bir ömrü yoktur. Bu protezlerin ömrünü belirleyen birkaç farklı unsur vardır. Silikon protezler takıldıktan sonra oluşan problemlere bağlı olarak protez bir ay sonra da çıkarılabilir, hiçbir problem oluşmadan ömür boyu da kullanılabilir.


Silikon Meme Protezleri

Normal koşullarda meme büyütme ameliyatları sırasında kullanılan protezlerin patlaması delinmesi beklenilen bir durum değildir. Ancak ateşli silah yaralanmaları ile, ya da kesici, delici, batıcı nitelikteki cisimlerin batması ya da buna bağlı yaralanmalar sonucu silikonlar delinip patlayabilir.

Üretimleri sırasında birçok sağlık tarama kontrollerinden geçirilen protezlerin sağlığa zararları herhangi bir özelliğine rastlanılmamıştır. Ancak üretim ve kullanım yılları çok eski tarihlere dayanmadığından günümüzde araştırmalar hala devam etmektedir. 

Kapsül Oluşumu Nedir?

İnsan vücudu kendini korumaya yönelik bazı fizyolojik mekanizmalar geliştirmiştir. Bunlardan biri de dışarıdan vücuda alınan bir yabancı cismi vücut tanımadığı için etrafında kapsül oluşturmasıdır. Meme büyütme ameliyatları sonrası kapsül oluşumu normal ve çoğu zaman beklenilen bir durumdur. Ancak bazı kişilerin vücudu dışarıdan vücuda alınan yabancı cisimlere normalden daha fazla tepki gösterir ve oluşan bu kapsül kalınlaşır, sertleşir ve içerisinde ki cisme zarar vermeye başlar. Meme protezlerinin de etrafında oluşan bu kapsüller protezi sertleştirir kalınlaştırır ciddi göğüs ağrılarına sebebiyet verir ve dışarıdan bakıldığında da protezler belirgin bir hal alır. 

Kapsül Tedavisi Nasıldır?

Meme etrafında oluşan kapsüller ince bir tabaka, dışarıdan bakıldığında ve hastanın kendi kendine muayenesinde hissetmeyeceği şekilde ise bu protezleri çıkarmaya yenilemeye gerek yoktur. Eğer yalnızca elle muayene sırasında hafif bir sertlik hissediliyorsa ve meme şeklinde dışarıdan bakıldığında bir bozukluk yok ise bu kapsüllerinde düzenli aralıklar ile takip edilmesinde fayda vardır. 

Ancak meme protezi etrafında oluşan kapsül sertleşmiş kalınlaşmış dışarıdan belli oluyor ve kişi de ciddi ağrılara sebebiyet veriyor ise ameliyatla protezleri ve kapsülü çıkarıp yeni bir planla yeni bir protez koymak gerekir.

50 Yaşından Sonra Meme Protezi Ameliyatı Olunur Mu?

Silikon protez yerleştirmede alt yaş ve üst yaş sınırı ayrı olarak hesaplanır. Alt yaş sınırında kişinin ergenlik çağını tamamlayıp, meme normal boyutlarına ulaşmasından sonra planlama yapılmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur. Eğer kişinin sağlık problemi yok ise anestezi almasında da bir sakınca görülmemişse her hastaya yaş gözetmeksizin protez konulabilir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Silikon meme protezi normal meme yumuşaklığında mıdır?

Silikon protezler jel dolu olan ve su ile şişirilen protezler olarak iki sınıftadır. Jel dolu olan protezler meme dokusunu taklit etmesi açısından meme dokusu kıvamında olurlar. 

Silikon meme protezi meme derisinde çatlaklara yol açar mı?

Normal şartlar altında konulan silikon protezler meme derisinde çatlaklara yol açmaz. Fakat, kişinin meme derisi çok ince ve yetersiz ise ayrıca hesaplanandan ve normal olandan daha büyük protezler kullanılır ise bazen çatlaklara rastlanılabilir. 

Meme protezi için kas altını mı kas üstünü mü tercih etmeliyim?

Meme protezinde protezin yerleşim yeri; fasya altı, kas altı ya da meme altı olması kişinin meme yapısına bağlıdır. Eğer yeterli meme dokusu yok ise meme protezleri kas altı veya fasya altına yerleştirilmelidir. Ancak yeterli meme dokusu olan kişilerde protez meme dokusunun altına da yerleştirilebilir. 

Silikon meme protezi ameliyatından sonra meme başında his kaybı olur mu?

Meme protez ameliyatlarından sonra meme ucunda başarılı bir cerrahi işlemde his kaybı olmaz. Eğer yanlış cerrahi işlem uygulanmış ise his kaybı olabilir. Ama bazı durumlarda meme ucunda altta protezin verdiği basınca bağlı olarak hassasiyet biraz daha artabilir. 

estetik cerrahi

© Istanbul Safe Medical. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Başla MESAJ GÖNDER