+90 532 461 59 97
MENÜ

Erken Zamanda Yapılan Mini Yüz Germe Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Cerrahi Ameliyat

Mini yüz germe ameliyatı genellikle yüzün alt yarısına yapılan bir ameliyat türüdür. Ve daha çok burun kenarlarında çöküklükler ve kısmen de boyuna yapılan müdahaleyi içerir.

Kesiler yine kulak önü ve arkasından yapılır. Önce yüz derisi kaldırılır, daha sonra smas dediğimiz deri ile kaslar arasındaki bağ dokusu kaldırılarak gerilir ve dikilir. Bu doku yüzün gerginliğini sağlayan en önemli yapıdır. Son olarak fazla deri çıkarılarak gergin bir şekilde dikilir. Gıdı bölgesinde de sarkma varsa ve bu sadece deri İçeriyorsa çene altından yapılan kesi ile fazla deri çıkarılır. Ya dokusu da var ise bu bölgeye liposakşın yapılabilir. Ameliyat bitiminde bu yapılan işlemlere ek olarak hacim kaybını ortadan kaldırmak üzere çeşitli dolgular uygulanabilir. Bu dolgular hastanın kendi yağı ya da hyaluronik asit dolguları olabilir.

Mini yüz germe ameliyatlarında anestezi türü kişinin tercihine göre seçilebilmektedir. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi, lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Ameliyat ortalama 1-3 saat sürmektedir.  

Mini Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanmaktadır? Kimler İçin Uygundur?

Orta yaş grubunda olan ve çok fazla sarkmanın söz konusu olmadığı hastalarda daha küçük müdahalelerle yüzü daha gergin bir hale getirmek mümkündür. Mini facelift olarak da adlandırılan mini yüz germe ameliyatı, sarkmanın daha az olduğu 40-50 yaş arası kadın ve erkeklerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Böylece hem daha doğal bir görünüm hem de daha hızlı bir iyileşme dönemi sağlandığı bir estetik cerrahi girişimidir. Total yüz germe ameliyatı ihtiyacı olan bir kişiye mini yüz germe ameliyatı planlanmamalıdır. Böyle durumlarda doğallıktan uzaklaşılır ve yüz bölgesi görünüm açısından yaş farklılıkları gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken husus gerek ekonomik kaygılar gerekse küçük ameliyat olması gibi sebeplerle ilk tercih olarak mini yüz germe ameliyatına başvurulmamalıdır. Total yüz germe ameliyatı ihtiyacı olan bir kişiye mini yüz germe ameliyatı planlanmamalıdır. Böyle durumlarda doğallıktan uzaklaşır yüz bölgesinin görüntüsel yaşı farklılıklar gösterir. 

Yaşamın ilk dönemlerinde gergin ve dolgun olan yüz bölgesi vücudun diğer yerleri gibi yaşlanmayla ve çevresel faktörler ile dolgunluğunu kaybeder ve sarkmaya başlar. İleri yaşlarda sarkmalar cilt altı yağ dokusunda azalma, kaslarda gevşeme ve kemik yapıda emilme olur. Bu durumda deri sarkarken yüzün çıkıntılı bölgelerinde de hacim kaybı olur. Total yüz germesi dediğimiz ameliyatta şakaklar, göz kapakları alın, boyun ve gıdı bölgesine müdahale edilir. Bazı durumlarda veya daha erken yaşlarda yüzün tamında bir sarkma ya da hacim kaybı olmayabilir. Özellikle alt yüz yarısı, nazolabial dediğimiz burun kanatlarının kenarları ve gıdıda kırışıklıklar ve sarkmalar olabilir. Elle muayene edildiğinde deri kısmı hafif çekme ve asmalarla düzelebiliyorsa mini yüz germe ameliyatı yapılabilir. Daha Önce Yüz Germe Estetiği Olan Kişiler Tekrar Ameliyat Olabilirler Mi?

Bir kez bu işlemi geçirmiş bir kişinin ikinci kez yüz germe ameliyatı olmasında bir sakınca yoktur. Yüz germe ameliyatı esnasında cildin altında ki kas ve bağ dokuları bir kez kaldırıldığından ameliyattan sonra bu dokularda yapışıklıklar görülebilmektedir. Bunun mevcut olan tek riski ameliyatın zorluğunu ve süresini arttırmasıdır. Daha önce yüz germe ameliyatı geçirmiş kişiler ileri yaşlarda ciltlerinde tekrar bir sarkma meydana geldiğinde rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler. 

Ameliyat Sonrası Dönem

Mini yüz germe de ameliyat sonrasında yüzde şişlikler olabilmektedir bunu önlemek amacıyla birkaç hafta yüz maskesi takmak uygun olacaktır. Ağrılı bir ameliyat değildir genellikle bir iki gün kullanılan ağrı kesiciler dışında ağrı kesiciye ihtiyaç yoktur. 

İşlem sonrası özellikle ilk gün yüz bölgesine yapılan buz uygulaması anormal şişlik ve morlukları önleyecektir. Kişinin bir gece hastane ortamında kalıp takip edilmesi gerekmektedir. Ertesi gün kişi doktor kontrolünün ardından taburcu olabilmektedir. 2. Günün ardından dikiş yerleri kuru tutulacak şekilde kişi duş alabilmektedir. 

Ameliyat sonrası gerek ağrıların kontrolü gerek anestezi alınmasından kaynaklı olarak 1 gece hastanede kalınması yeterli olacaktır. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Mini Yüz Germe Riskleri Nelerdir?

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatlarına göre daha erken yaşlarda yapıldığından ameliyat riskleri daha aza inmiş olur. Onun dışında her cerrahi operasyonda olduğu gibi cerrahi riskler ve anesteziden kaynaklı riskler bulunmaktadır.

Hangi Tür Anestezi Altında Gerçekleştirilir?

Mini yüz germe ameliyatları yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. 

İşlemin En Son Haline Ne Kadar Süre De Ulaşılır?

Ameliyat sonrası morlukların ve ödemlerin inmesi ile yani 4-6 ay içerisinde son hali ortaya çıkmış olur. 

Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatına göre daha basit bir işlem olduğundan doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ile ilk gün ağrılar kontrol altına alınabilir. 

Ameliyat Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınması Gerekiyor?

Ameliyat sonrası gerek ağrıların kontrolü gerek anestezi alınmasından kaynaklı olarak 1 gece hastanede kalınması yeterli olacaktır. 

Operasyon Ne Kadar Sürmektedir?

Mini yüz germe ameliyatı yapılacak işleme bağlı olarak 1 saat – 3 saat sürmektedir. 

Ameliyatın Etkisi Ne Kadar Sürmektedir? Kalıcı Mıdır?

Yüz germe ameliyatları sonrası yüz görünümünün gençleşmesi ameliyat öncesi yüzün ve yapılacak ameliyatın tekniğine göre değişir. Ancak ortalama beklenen beş ile on yıl arasında bir gençleşmedir. 

Mini Yüz Germe Ameliyatına Kombine Yapılan Ek Işlemler De Var Mıdır?

Yüz germe ameliyatlarında kişinin durumuna bağlı olarak bazı kombine işlemler de yapılabilir. Örneğin yaşlanmaya bağlı kişilerde yağ atrofisi dediğimiz durum meydana gelir ve yüz germe işlemi sırasında bu bölgelere yağ enjeksiyonu dolgu vs. uygulanıp ciltteki kırışıklıklar en az seviyeye indirilir. 

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler?

Ameliyat öncesi kullanılan ilaçlar hakkında hekime bilgi verilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kanama problemlerinin önüne geçilmesi için ameliyat öncesi bırakılmalıdır. 

Yüzdeki Yaşlanmayı Geciktirebilmek Mümkün Müdür?

Yüz gerginliğini arttırmak ve yaşlanmayı geciktirmeye yönelik bazı kimyasal maddeler mevcuttur ancak bunlar cerrahi yöntemler kadar kalıcı değildir. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER