+90 532 461 59 97
MENÜ

Vajinoplasti, vajinayı oluşturan kasları sıkılaştırmak ve dış genital yapıları yeniden şekillendirmek için uygulanan bir prosedürdür. Problemin büyüklüğüne ve çeşidine göre ameliyat planlanır. Sadece dış dudaklara müdahale edileceği gibi bu uygulamaya vajina kaslarına da müdahale edilerek vajina daraltma da eklenebilir.

Uygulamanın amacı, kadın genital organının deforme görünümünü ortadan kaldırarak hem hijyenik açıdan kişiyi rahatlatmak hemde anotomik ve estetik görüntü kazandırmaktır. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında kadın ve eşi için daha fazla tatmin sağlayabilen, kaslara daha iyi bir güç veya kontrolünü vermektir. Bu prosedür sadece doğumlar veya ileri yaş sonrası oluşabilecek deformiteleri değil genetik vajinal deformasyonları düzeltmek içinde uygulanır.


Vajina Nedir?

Vajina ortalama 9 cm boyunda dışta kaslarla sarılı içerde mukoza ile örtülü esnek tüp şeklinde bir yapıdır. Yukarda uterus adı verilen rahimle kapatılmıştır ve rahme açılan küçük bir kanal vardır. Aşağıda ise iç dudaklarla devam eder ve dışarıya açılır. 

Üç ana fonksiyonu vardır:

  • Penisi içine alarak erkek salgılarının rahime taşınmasını sağlar.
  • Mensturasyon salgılarının dışarı atılmasını sağlar.
  • Doğum esnasında genişleyerek bebeğin rahimden dışarı çıkmasına aracılık eder.

Vajina Neden Gevşer?

Vajina genişlemesinin asıl sebebi doğum sayısının fazla olması iken bazı bayanlarda doğum olmadan da yapısal bir gevşeme vardır ve vajina kasları güçsüzdür. Bu durumda bazı kasları güçlendirici egzersizlerin faydası olabilir. Normal doğum sırasında vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sırasında bebeğin rahat geçişini sağlamak amacıyla vajina ağzına yapılan kesiler kas gücünü daha da azaltır. Doğum sayısı arttıkça vajinanın eski formuna kavuşması da bununla birlikte zorlaşır. Bu egzersizlerle yeterli sıkılaşma sağlanamazsa vajinoplasti yapmak gerekli hale gelmektedir. 

Vajina içerde mukozadan oluşur onun altında esnek bir bağ dokusu vardır. Bu yapının üstünde düz kas tabakası vardır. Bu kaslar elastiktir ve vajinanın genişleyip daralmasında rol alırlar. En dışta ise daha sert bir bağ dokusu vardır ve tüm diğer tabakaları sarar. Gerek yaşlı gerekse doğumla birlikte bu kaslar yırtılabilir, gevşeyebilir ve sonuç olarak tam olarak kavrama ve esneme kabiliyetini kaybeder. Vajina iç mukozası ise aynı şekilde gevşeyip genişleyebilir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatlarında mukozayı açıp öncelikle kaslara ulaşılır ve kaslar küçültülerek daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. Bu işlem kaslarda hem daralma meydana getirir hem de daha iyi kasılmalarını sağlar.

Bu aşamadan sonra vajina mukozasında ki fazlalıklar çıkartılarak yeni vajina mukozası oluşturulur. Vajina mukozasının iyileşmesi çok hızlı olarak bir hafta içerisinde tamamlanır. Ancak kasların tam olarak iyileşmesi için üç hafta kadar cinsel ilişkiye izin verilmez.

Ameliyattan iki gün sonra kişi normal hayatına rahatlıkla dönebilir.İşlem esnasında kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından işlem sonrasında dikiş alınması gerekmez. 

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam

Ameliyattan sonra 3 hafta boyunca cinsel perhiz gereklidir. Bu süreçte cinsel perhize maksimum özen gösterilmesi çok önemlidir. Çünkü 3 hafta dolmayan cinsel ilişkiye girilmesi vajinada yeniden gevşeme oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra kesi uygulanan bölge henüz iyileşmesini tamamlamadığı için enfeksiyon gelişebilir. Dikiş açılabilir ve şiddetli kanamalar meydana gelebilir. 6 haftalık süre sona erdiğinde cinsel ilişkiye izni verilir. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER