+90 532 461 59 97
MENÜ

Gıdı Sarkmasına Ne Zaman Müdahale Edilmelidir?

Gıdı deformitelerinin başladığı ilk zamanlar müdahale edilmesi hem yapılacak operasyonun büyüklüğünü hem de ameliyat sonucunu etkilemektedir. Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda küçük bir müdahale ile giderilecek sorunların yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek ameliyatlar alır. 


Gıdı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?


Gıdı Estetiği Ameliyatı Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Orta yaş dediğimiz 30’lu yaşlar genellikle gıdı deformitelerinin başladığı yaşlardır. Bu yaş gruplarında gıdı bölgesinin deri elastikiyeti ileri yaşlara oranla daha iyi olduğundan burada ki fazla yağ 2mmlik kanüller ile lokal anestezi altında liposuction dediğimiz yöntemle alınmaktadır. Kalan deri zamanla kendini toparlayacak, estettik görünüm kazanacaktır. Bu yöntem de hasta aynı gün evine gidebilir.

50 yaşından sonra yapılacak gıdı estetiğinde ise deri eski gerginliğini kaybetmiştir. Burada yalnızca liposuction yöntemi yeterli olmayacak burada ki yağ dokusu ve fazla deri cerrahi olarak çıkarılacaktır.

Bu yöntemde yalnızca gıdı bölgesine müdahale edilecek ise izler çenenin altında kalacak ve zamanla ince bir çizgi halini alacak. Fazlalık deri kulak arkasında toplanır. Ancak gıdı germe ameliyatına boyun germe de eklenir ve kombine yapılırsa bu bölge deki izler cildin gerilmesine bağlı olarak kulak arkasında gizlenecektir. Ameliyatla yapılan gıdı germe işlemi 1,5-2 saat içinde tamamlanmaktadır. 

Gıdı Estetiği Zor Mudur?

Bu işlem insanların korkacağı kadar zor değildir. Gıdı estetiğinde uygulanan yöntemlerde ses kalitesi ve konuşma olumsuz olarak etkilenmez. Mimik kayıpları da yaşanmaz.

Gıdıda olan sarkma oranına göre, hastalara lazerle sıkılaştırma işlemi uygulanabilir. Lokal anesteziyle yapılan işlemden sonra, hastalar aynı günde taburcu edilir. 

Gıdının sarkma durumuna göre kullanılan teknikler ;

  • sadece liposakşın( özellikle Lazer liposakşın
  • çene altından açarak deri germe ve kas tamiri
  • yüz germeyle birlikte gıdı germe

Gıdı Estetiği Sonrası

  • İlk birkaç gün bu bölge de kızarıklık, morluk ve ödem beklenilen bir durumdur, normaldir.
  • Ameliyat sonrası ilk gün hafif ağrılar olsa da hastane ortamında ağrılar en aza indirilecektir.
  • Yeme-içme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • Bu bölge de alınacak dikiş yoktur, dikişler zamanla vücut tarafından emilecektir.
  • İlk birkaç ay bu bölgeden alınan yağlar nedeniyle derinin tekrar yukarıya adapte olması zaman alacaktır, ameliyat görüntüsü son halini 3-5 ay sonrasında alır.
  • Gıdı estetiği sonrasında kullanılan yönteme bağlı olarak çenenin alt tarafında kalacak 3-4 cm’lik izler olacaktır. Bu izler 6 ay 1 yıl içerisinde ince beyaz bir iz halini alacaktır.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Gıdı Estetiği Lokal Anestezi Ile Gerçekleştirilebilir Mi?

Gıdı estetiği kişinin mental ve sağlık durumuna bağlı olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. 

Ameliyat Sonucu Kalıcı Mıdır?

Gıdı estetiğinin sonuçları uzun yıllar devam eder. Burada hastaların davranışları ve alışkanlıkları etkilidir. Operasyon sonrasında hastanın kilo almaması, sıkça diyet yapmaması gıdıya yapılan işlemin kalıcılığını arttırır. 

Ameliyat Sonrası Çok Ağrılı Mıdır?

Ameliyat sonrası doktorun önerdiği analjezikler ile ağrılar kontrol altına alınabilir. Sanıldığının aksine çok ağrılı bir ameliyat sonrası dönemi yoktur.

Ameliyat Ne Kadar Sürmektedir?

Ameliyat tekniğe ve kişinin cilt yapısına da bağlı olarak 1-2 saat arasında yapılmaktadır. 

Gıdı Sarkması Hangi Cinsiyette Daha Fazla Olur?

Gıdı bölgesinde oluşan deformasyonlar kadınlarda daha fazla oluşur. Bunun sebebi kadınların cildinin daha hassas olmasındandır. Erkeklerde bu bölge daha dirençli bir yapıya sahiptir. Erkeklerde daha çok fazla kilo nedeniyle ve ileri yaşla gıdı sarkması oluşur. 

Gıdı Sarkmasına Ne Zaman Müdahale Edilmelidir?

Gıdı sarkmasının başladığı dönemde yani erken müdahale edildiğinde, deformasyonlar daha kolay giderilebilir. Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda küçük bir müdahale ile giderilecek sorunların yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek büyük sorunlar alır. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER