+90 532 461 59 97
MENÜ

Yanak İnceltme

Yüzün bazen kilodan bazen de genetik sebepler ile olduğundan daha toplu olması, kişinin olduğundan daha kilolu görünmesine neden olmaktadır. Bunun aksine ince hatlı yüz yapısı, belirgin elmacık kemikleri kişinin daha genç ve estetik görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Kişilerin rahatsız olduğu bu görüntüden yanak inceltme estetiği yani bişektomi ile kolaylıkla kurtulabilmektedirler.

Bişektomi kısaca; yanak içerisinde toplu halde bulunan yağ dokusunun yüzün daha ince ve estetik görünmesi nedeni ile dışarı alınması işlemidir. Aynı zaman da basit bir işlem olmasından dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir estetik operasyonu olmaktadır. 


Bişektomi İşlemi Kimlere Yapılmaktadır?

Kişilerin ergenlik döneminden sonra yüz hatları oturduktan sonra bile, yanak bölgesinde yağ dolgunluğu bulunan ve bundan şikayetçi olan herkese uygulanabilen bir işlemdir. İşlem için yaş sınırı yoktur ancak genç yaşlarda uygulandığında çok daha iyi sonuçlar vermektedir. 

Bişektomi Ameliyatı Öncesi

Bişektomi ameliyatı lokal anestezi ile yapıldığından öncesinde dikkat edilmesi gereken çok fazla bir şey yoktur. Sadece kişinin kullandığı ilaçlar hakkında hekime bilgi verilmeli, kan sulandırıcı gibi ufak kanama problemlerine yol açabilecek ilaçlar hekim tarafından birkaç gün öncesinde bırakılmalıdır. 

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

İşlem lokal anestezi altında ortalama 30dk içerisinde yapılmaktadır. Bu lokal anestezikler sayesinde kişi ameliyat sonrası erken dönemde hemen hiç ağrı duymaz. İşlem sırasında yanak içerisine yapılan yarım santim kesiler ile bu yağ yastıkçığına ulaşılır ve çıkartılır. 

Sonrasında kendiliğinden eriyen ve alınması gerekmeyen bir-iki küçük dikiş atılır ve işlem sonlandırılır. İşlem öncesinde ve sonrasında her hangi bir pansuman gerekmemektedir. 

Bişektomi Ameliyatı Sonrası

Kişiler bu işlemden hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler. Hastanede kalmak gerekmez işlemden hemen sonra hastaneden taburcu olabilirler. Yanak yağı alınması işleminden sonra birkaç gün ağızdan antibiyotik tedavisi ve gargara ile ağız bakımı yapılmaktadır.

İşlem sonrası anormal morluk ve şişlik olmamaktadır. İlk birkaç gün hafif ödem olsa da 2-3 hafta içerisinde tamamen yok olacak ve işlemin sonucu gözle görülür hale gelecektir.  

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Bişektomi Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

İşlem sırasında ağız içerisinde yapılan kesiler kullanıldığından dışarıdan bakıldığında herhangi bir iz görülmemektedir. 

Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi İle Yapılmaktadır?

Bişektomi ameliyatı basit bir işlem olmasının yanı sıra ameliyathane ortamında steril şartlar altında yapılmaktadır. İşlem lokal anestezi (sadece yanak içerisinden yapılan ufak iğneler ile) veya hafif sedasyon (yarı uyur) şeklinde yapılabilmektedir. 

Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir mi?

Bişektomi ameliyatı sırasında alınan yağlar yanak içerisinde büyük bir hacim kaplasa da miktar olarak fazla değildir. Ancak yüz bölgesinde küçük deformitelerin kapatılması amacı ile kullanılabilmektedir. 

Bişektomi ameliyatı ne kadar sürüyor?

Bişektomi ameliyatı ameliyathane veya klinik ortamında lokal anestezi altında ortalama 30dk – 45dk süren bir işlemdir. 

Ameliyat sırasında herhangi bir acı hissedilir mi?

Lokal anestezi ile yapılan bir işlem olduğundan sadece lokal uygulaması sırasında o bölgeye yapılan ince lokal iğneleri hissedilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı, acı vs. hissedilmemektedir. 

İşlem sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Bişektomi ameliyatı lokal anestezi ile yapıldığından işlem sonrası kişi aynı gün taburcu olabilmektedir. 

Bişektomi ameliyatı yeme içmeyi kısıtlar mı?

Ameliyat sonrası ilk gün sıvı gıdalar ile beslenilmesi önerilmektedir. İlk gün dışında yeme içme kısıtlaması bulunmamaktadır. 

İşlem sonrası ödem ve morluk olur mu?

İşlem sonrası yanak bölgesinde bir miktar ödem oluşabilmektedir. Bu şişlik bir hafta içerisinde hızla dağılmaktadır. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER