+90 532 461 59 97
MENÜ

Dış dudaklardaki yastıkçı yapıdaki erimeler hem görünümü bozar hem de iç dudakların ortaya çıkmasını sağlar.İç dudaklar zamanla uzayıp renk değiştirebilir. Uzayan dudakların ıslak olması hijyen açısından kadınları rahatsız etmesinin yanında estetik olarak da kötü görünüme neden olabilir. Ayrıca doğumlar ve cinsel aktiviteyle birlikte vajende genişlemeler oluşabilir. Bütün bunlar birleştiğinde hem estetik hem de ciddi hijyen sorunları ortaya çıkmaktadır. 

Vajinoplasti Ameliyatı Öncesi Dönem

Her ameliyat öncesi olduğu gibi vajinoplasti ameliyatları öncesi de yapılması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle fiziki muayene yapılacak işlemi planlamada en önemli aşamayı oluşturmaktadır. Bu muayene sırasında kişi hekim ile beklentilerini paylaşmalı, hekimde yapılacak işlem hakkında detaylı olarak hastaya bilgi vermelidir.

İşlem genellikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Kişinin talebi ile birlikte ameliyathane ortamında lokal anestezi ile de vajina daraltma işlemi yapılması mümkündür.

Ameliyat öncesi yapılması gereken bazı tahlil ve tetkikler mevcuttur. Ameliyat günü kişi hastaneye geldiğinde ameliyat öncesi bu tahlil ve tetkiklerin yapılabilmesi mümkündür. Ameliyat süresi yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama 2 saat süren bir işlemdir. 


Vajinoplasti Ameliyatı

Genital bölge ameliyatlarında vajen, iç dudaklar ve dış dudaklar aynı anda değerlendirilir. Problem neredeyse o bölgeye müdahale edilir. Ancak çoğu zaman bu üç bölgeye de müdahale yapılması gerekir.

Ameliyata içten dışa doğru başlamak çalışma kolaylığı ve planlama açısından daha uygundur.

1. Vajen daraltmada vajen mukozası kaldırılır. Alttaki kaslar onarılır, fazla mukoza çıkarılır ve vajende uygun bir sıkılık ve form oluşturulur.

2. Daha sonra iç dudaklardaki fazlalık çıkarılır. Burada en önemli husus klitoris bölgesindeki dokunun çok iyi hesaplanarak çıkarılmasıdır. Çok çıkarma klitorisin tamamen açılmasına neden olur ve klitorise iç çamaşırının değmesi bile rahatsızlık hissi verebilir. Az çıkarılması klitorisi çok örteceğinden uyarılma sorunlarına neden olur.

3. Son olarak büyük dudaklara (Labia majora) müdahale edilir. Buradaki amaç büyük dudaklara dolgun formun verilmesidir.

Böylece hem iç dudakları hem de vajen girişini örterek hem estetik hem de hijyenik ortam sağlanır. Büyük dudaklar genelde volüm kaybı nedeniyle deforme olurlar. Bu kayıp dolgu maddeleriyle tamamlanır. Burada ya kişinin kendi yağı kullanılarak form elde edilir ya da doğal dolgu maddeleriyle form oluşturulur. 

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Dönem

Vajinoplasti ameliyatı tercihen genel anesteziyle yapılır. Hastanın tercihi olması durumunda lokal anesteziyle de yapılabilir.

Ameliyattan bir gün sonra hasta taburcu edilir.

Sanıldığının aksine çok ağrılı bir ameliyat değildir.

Eğer vajina daraltma yapılmışsa 3 yapılmamışsa 2 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Ameliyattan iki gün sonra duş alınabilir ve kısa yürüyüşler ödemin atılmasına yardımcı olur.

Yapılan işin durumuna göre değişmek üzere 3-5 gün sonra sonra işe dönülebilir.

Genellikle emilen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur.

Genital estetik (vajinoplasti) öncesi ve sonrası arasındaki fark iyileşme tamamlandıktan sonra tam anlamıyla fark edilir. 

Kadınlar Neden Genital Bölge Estetiğini (Vajinoplasti) Tercih Ediyor?

Yapılan araştırmalara göre vajinoplasti ameliyatı olan kadınların birinci nedeni normal doğumlar. Normal doğum sonrası vajinada genişleme ve esnemeler oluşur, bu da kadınların hem cinsel hayatını hem de psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Genital bölge estetiği için bir diğer neden ise vajinanın doğuştan büyük veya geniş olmasıdır.

Ayrıca kadınlar vajinalarının görüntüsünden memnun olmayabilirler ve genital estetikle bu durum düzeltilebilir. Genital estetik vajinanın estetik görünüşünü değiştirerek ve vajinayı daraltarak kadınların özgüvenlerini artırmaya yarar.

Vajinoplasti Fiyatları

  • uygulanacak işlemlere,
  • işlem yapılacak bölge sayısına,
  • uygulanacak anesteziye,

ve daha birçok nedene göre değişiklik gösterebilir. 

Pelvik Taban (Kegel) Egzersizleri

Kegel egzersizi olarak da adlandırılan Pelvik Taban Egzersizleri, vajinanın etrafında bulunan kasları güçlendirmek için yapılmaktadır. Yeterli sayıda ve uygun aralıklarla kasılma-gevşeme hareketlerini içine alan bu egzersizler bütünündeki amaç pelvik kaslarını güçlendirmenin yanında, bu kasların dayanıklılık süresini arttırıp, koordinasyonunu da sağlamak olarak sıralanabilir. 

Pelvik Kası Nasıl Bulunur?

Bu egzersizlere başlamadan önce yapılması gereken şey, pelvik taban kasının nerede olduğunu bulmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, egzersizlerin dolu mesane ile yapılmaması, bu sebeple idrarın vücuttan atılmaya başlanmasıdır. İlk adımda idrar yapılmaya başlanmalı ve hemen ardından idrar durdurulmalıdır.

Bu an esnasında geriye doğru çekildiği hissedilen kas, bulunması istenen pelvik kasıdır. Kaslar bulunduktan sonra kişi, artık egzersiz yapmaya hazır durumdadır. Yani bu sürecin normal şartlarda idrar yaparken değil, yalnızca kasın bulunması sırasında izlenmesi gerekmektedir.

Diğer bir yol ise bir parmağın vajinaya yerleştirilerek, parmağın hissedilmeye çalışılmasıyla sağlanabilecek bir kontrol yoludur. Egzersiz yaparken aynı yer çalışıyor ise, doğru kasın çalıştırıldığı bu şekilde anlaşılabilecektir. 

Pelvik Taban Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle, bu egzersizler günün herhangi bir saatinde yapılmaya uygundur ve egzersize başlanmadan önce bu kaslar hissedilmelidir. Her ne kadar hareketler dizler hafifçe aralanıp, yatarken, otururken veya ayakta dururken yapılabilecek olsa da, yatar pozisyonda uygulanıyor olması en ideal tercihtir. Uygulama başlandığında kaslar olabildiğince yüksek seviyede kasılmalıdır. Kaslar 5 saniye sıkılır hâlde tutulduktan sonra 5 saniye de gevşeme durumuna geçmelidir. Bu iki adım 3-4 defa tekrarlanmalıdır. Daha sonrasında bu süre 10 saniyeye uzatılıp, gün içerisinde 3-4 defa yapılabilir. Kasların güçlendirilmesi hemen gerçekleşmeyip haftaları bulabileceğinden, bu egzersizler düzenli bir şekilde yapılmaya devam edilmelidir. Eğer egzersiz esnasında karın ya da bel bölgesinde bir ağrı hissediliyorsa bu durum, hareketlerin doğru bir şekilde yapılmadığına veya doğru kasların bulunmadığına bir işarettir.

Daha önce doğum yapmış hastaların, kasları yırtık ve gevşemiş olabileceğinden bu egzersizi kolaylıkla yapamama gibi bir durumun ortaya çıkması olasıdır. Fakat vajinoplasti ameliyatı ertesinde bu egzersizi rahatlıkla yapabilecekleri belirtilmelidir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Genital Estetik Ameliyatlarından Ne Kadar Süre Sonra Cinsel Ilişkiye Girilebilir?

Eğer vajinal daraltma yapılmışsa 3 yapılmamışsa 2 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. 

Hymenoplasti Nedir?

Hymenoplasti diğer adıyla kızlık zarı tamiri ya da kızlık zarı diktirme; yırtılan kızlık zarının onarılması operasyonudur. Sağlık ve estetik açısından zorunlu bir operasyon değildir.

Genellikle sosyal sorunlardan dolayı uygulanır. 

Kızlık Zarı Cinsel Ilişkiden Sonra Kendiliğinden Kapanabilir Mi?

Yırtılan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya kapanması söz konusu değildir. Kızlık zarı cerrahi operasyonla onarılabilir. 

Kızlık Zarının Dikildiği Cinsel Partner Tarafından Anlaşılabilir Mi?

Kızlık zarının dikilmiş olması önceki halinden farklı bir hissiyat vermez bu sayede partner tarafından anlaşılamaz. 

Vajina Dudakları Neden Sarkık Ve Buruşuk Gözükür?

Vajina dudaklarının sarkık veya buruşuk olması genetik bir özellik olabilir veya yaşlanmaya bağlı deformelerden kaynaklı olabilir. 

Sarkan Veya Buruşuk Vajina Dudakları Nasıl Düzeltilir?

Sarkan veya buruşuk vajina dudakları kişiden alınan yağlar ile veya dolgu maddeleri ile doldurulur. Böylece vajina dudakları daha dolgun bir görüntüye kavuşur. 

Vajinoplasti Ameliyatı Olanlar Tekrar Doğum Yaparsa Ne Olur?

Vajina esneyebilen ve genişleyebilen bir organdır. Vajinoplasti ameliyatı olanlar ameliyattan sonra normal doğum yaparsa vajina tekrar esneyip, genişleyebilir. Bu yüzden vajinoplasti ameliyatı bir daha doğum yapmayı düşünmeyen kadınlar için daha etkili ve kalıcıdır. 

Vajinoplasti Ameliyatı Yaptıranlar Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Iş Hayatına Dönebilir?

Ameliyatta uygulanan teknikler ve hastanın iyileşme hızı göz önüne alınarak, vajinoplasti ameliyatı yaptıranlar 3-5 gün içinde işlerine geri dönebilir. 

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası sanıldığının aksine çok ağrılı geçen bir süreç değildir. Doktorun tavsiyelerine uyulduğu sürece ağrı kesicilerin desteğiyle rahat geçen bir süreçtir. 

Vajinoplasti Öncesi Ve Sonrası Arasındaki Fark Ne Zaman Anlaşılır?

Vajinoplasti öncesi ve sonrası arasındaki fark bölgedeki şişlikler indikten ve hasta iyileşme sürecini tamamladıktan sonra anlaşılır. 

Vajinoplasti Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Vajinoplasti fiyatları

  • Uygulanacak teknikler
  • Yapılacak işlemler
  • Uygulanacak anesteziAmeliyat yapılacak hastanenin özellikleri ve daha birçok faktör göz önüne alınarak belirlenir. 

Genital Estetik Ne Demek?

Genital bölgeyi oluşturan dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris ve vajene yapılan estetik müdahalelerin tümüne genital estetik denir. Genital estetik aynı zamanda vajina estetiği, vajen estetiği, vajinal estetik, cinsel bölge estetiği, cinsel organ estetiği, cinsel estetik, vulva estetiği gibi farklı şekillerde de ifade edilir. 

Genital Estetik İstanbul’da Neden Daha Fazla Yapılıyor?

İstanbul, hem nüfus fazlalığından hem de diğer şehirlere göre her alanda daha gelişmiş olduğundan genital estetik İstanbul’da diğer şehirlere oranla çok daha fazla uygulanmaktadır. 

Genital Estetikler Hangi Tür Anestezi Altında Uygulanmaktadır?

Genital estetik ameliyatları büyük çoğunlukla kişilerinde isteği doğrultusunda genel anestezi altında yapılmaktadır. 

Genital Estetik Ameliyatları Riskleri Nelerdir?

Vajina estetiği basit bir operasyon olmasına karşı tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi cerrahiden ve anesteziden kaynaklanan riskler mevcuttur. Bunlar;

  • Kanama,
  • Enfeksiyon riski,
  • Vajinanın fazla daraltılması neticesinde cinsel ilişkide ağrı, olabilmektedir. 

Genital Estetikler Diğer Operasyonlar Ile Kombine Edilebilir Mi?

Genital estetik operasyonları diğer estetik operasyonlarına göre daha basit bir işlemdir. Ve ortalama 1 saat sürmektedir. Bu sebeple diğer estetik ameliyatları ile rahatlıkla kombine edilebilir. 

Ameliyat Için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Vajinal problemler yalnızca doğuma vs. bağlı oluşmazlar. Genetik sebepler ile de genital problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu problemler henüz ergenlik çağında fark edilip kişisel gelişimin tamamlandığı zaman ameliyat edilebilirler. Ameliyata engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her kadın genital estetik ameliyatı olabilmektedir. 

Vajinal Daraltma Sonrası Tekrar Sarkma Olabilir Mi?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası çok sayıda yapılan doğumlar vajinal kasların tekrar gevşemesine neden olabilmektedir. Bu sebep ile bu ameliyat planlamasının doğumlardan sonra yapılması daha uygun olmaktadır. 

Vajinal Daraltma Sonrası Dikiş Alınması Gerekli Midir?

Vajina daraltma işlemi sırasında kullanılan dikişler içeride kalacağı ve kendiliğinden eriyeceği için alınacak dikişler olmayacaktır. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER