+90 532 461 59 97
MENÜ

Meme Ucu (Göğüs Ucu) - Aerola Nedir?

Meme ucu (göğüs ucu) bir diğer adıyla areola; etrafında pembe-kahverengi bir hale olan, içinde 14-17 kadar süt kanalı bulunan ve memeye estetik güzel bir görünüm sağlayan yapıdır. Ortasında bir çıkıntı mevcuttur ve elastiktir. Areola cildi altında ince bir kas dokusu vardır ve farklı uyarılmalarla (soğuk, cinsel dürtü, korku, su teması vb.) meme ucundaki çıkıntı kasılır ve sertleşir.


Çökük Meme Ucu Neden Oluşur?

Meme ucu etrafında hareketi sağlayan bağ dokuları vardır. Meme ucunda sıcakta, soğukta, emzirme ya da dokunma esnasında büyümesini sağlayan erekte bir yapı vardır. Eğer bu yapılarda kas yapısı fibrotik dokuya dönecek olursa fibroz dokular nedeniyle meme ucu hareketi olmaz ve içerde çökük kalır. Bu durum çökük meme ucu oluşmasına neden olur. 

Meme Ucu (Göğüs Ucu) Estetiği Nasıl Yapılır?

Bazen meme ucunun etrafındaki halede genişleme olabilir veya çıkıntı kısmının açısı değişmiş olabilir ya da meme ucu çökük olabilir. Böyle durumlarda küçük cerrahi müdahalelerle meme ucu düzeltilebilir.

Meme ucu (göğüs ucu) estetiği tedavisinde farklı teknikler kullanılır. Uygulanan tekniklerle meme ucunu içeri çeken süt kanalları ve bağları kesilerek meme ucu serbest bırakılır. Şikâyetin tekrarlamaması için meme ucu serbest bırakıldıktan sonra altına farklı dokular yerleştirilebilir.

Meme ucu estetiğinden sonra doğum yapmayı ve emzirmeyi düşünen hastalarda süt kanallarını kesme tekniği kullanılması önerilmez. 

Meme Ucu Yokluğu

Bazı kadınlarda doğuştan, gebelik, emzirmeler ya da hayatın belirli bir döneminde meme ucunda çöküklükler oluşabilir. Meme ucu dışarı çıkmaz. Eğer doğuştan meme ucu yoksa emzirme ile bir miktar dışarı çıkabilir. Ancak her zaman istenilen seviyede olmayabilir. Emzirme problemi olan kadınlarda meme ucunun cerrahi olarak dışarı çıkarılması zaten tavsiye edilir. 


Onun dışında estetik anlamda da meme ucu olmayanlara cerrahi müdahale yapılabilir. Bu cerrahi müdahaleler meme ucunun etrafından çok küçük bir kesi ile girilerek meme ucu dışarı doğru alınabilir. Lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bazı durumlarda istenilen seviyede meme ucu dışarı çıkmazsa ameliyat tekrar yapılabilir.

Meme ucunda çok fazla çöküklük yoksa uygun hastalarda ameliyat etmeden meme altına doku yerleştirilerek meme ucu dışarı alınabilir. Fakat bu durumlarda süt verme etkileneceği için cerrahi tedavi daha çok tavsiye edilir. 

Meme Ucu Büyümesi

Meme ucunun çapı yani kahverengi ya da koyu renkli olan yapılar meme büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama memeye sahip insanlarda meme ucu çapı 4-5 cm civarındadır. Memelerde ani büyümeler yada büyük memelerde bu çap genişleyebilir. Genelikle büyük memelerde gözlemlenen meme ucu büyümesi, meme ucundan yapılan operasyonla meme küçültülürken normal seviyelere indirilir. Fakat meme büyüklüğü olmadan bir çap genişlemesi olursa sadece kahverengi olan kısım küçültülür. Genelde müdahale sonrası izler belli olmaz. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER