+90 532 461 59 97
MENÜ

Bu gibi durumlarda karın germe ameliyatı problemleri ortadan kaldırmaktadır. Karın germe ameliyatı yani abdominoplasti operasyonu karın bölgesindeki fazla deri ile yağ dokusunun alınmasını ve karın duvarı kaslarının gerilmesini içeren bir operasyondur.

Aşırı sarkıklığı olmayan, sarkık bölgenin yalnızca göbeğin alt kısmında olan hastalarda daha az komplike olan ve oldukça başarılı sonuçlar veren mini abdominoplasti de denilen mini karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Karın bölgesinde fazla kiloları olan, cildi için tek başına liposuctionın yeterli olmadığı, ancak tam karın germe gerektirmeyecek kadar da gergin olan hastalarda mini karın germe kişiler için iyi bir seçenektir. Mini karın germe işlemi daha kısa iz olması ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.  


Karın Bölgesindeki Sarkmaların Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik boyunca derinin aşırı esnemesine ve oluşan çatlaklara bağlı olarak deri hamilelik sonlansa dahi eski gerginliğine tam anlamıyla dönmez. Bunun yanı sıra;

Mini Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kilosu az olmasına rağmen karın bölgesinde sarkıklığı olan hastalar mini karın germe ameliyatına uygun adaylardır. Bunun yanı sıra sarkıklığın yalnızca göbeğin alt kısmında olan hastalara da mini abdominoplasti yani mini karın germe operasyonu yapılabilmektedir. Bu operasyonun bir diğer avantajı ise göbek deliğine dokunulmaması ve yeniden göbek deliği oluşturulması durumunda kalınmamasıdır. 

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, mini karın germe ameliyatlarında da ameliyattan önce detaylı bir fiziki muayene şarttır. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.ameliyat öncesi yapılması gereken bazı tahlil ve tetkikler vardır. Bunlar kişinin ameliyat için hastaneye geldiği gün ameliyat öncesinde yapılabilmektedir.

Sigara kullanımı işlem sonrası iyileşme kalitesini olumsuz etkileyeceğinden kullanılmaması tavsiye edilmektedir.Karın germe ameliyatlarında amaç dümdüz bir karın elde etmektir.

Ancak iç karın dediğimiz bölgenin şişkin olması halinde deri altında hiç yağ dokusu bırakılmayıp bununla birlikte deride olabildiğince gerilse dahi iç karnın büyüklüğüne bağlı olarak karın bölgesinde bir miktar şişkinlik olabilmektedir.Bu sebeple bu ameliyata karar veren kişilerin öncesinde bir miktar kilo vermeleri işlem sonucunu olumlu yönde etkilemektedir.

 

 

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatı, total karın germe ameliyatına göre daha basit bir operasyondur. Ameliyatta göbek deliğinin yeri değişmez ve göbek çevresindeki kesi klasik abdominoplasti ameliyatına göre daha kısadır.Ameliyattan önce çıkartılacak olan alan cerrah tarafından belirlenir ve buna uygun çizimler yapılmaktadır.


Ameliyat sırasında karnın alt kısmında kalan fazla deri cerrahi olarak çıkartılır ve bu bölge uygun şekilde kapatılır. Total karın germelerde daha iyi sonuçlar elde edilmesi amacı ile genellikle liposakşın ile kombine edilmektedir. Aynı şekilde mini karın germe ameliyatlarında da bel, sırt ve karın bölgesinde ki fazla yağ dokuları liposakşın ile alınarak daha iyi sonuç elde edilmesi sağlanır. 

Mini Karın Germe Ameliyat Sonrası Dönem

Klasik karın germe ameliyatına göre mini karın germe ameliyatında iyileşme daha çabuk olmaktadır.

Ameliyat sonrası hasta dilerse belirli bir süre hastane de kaldıktan sonra aynı gün taburcu olabilir. Kaslara yapılan müdahalelerde en az bir gün hastane de kalınması gerekebilmektedir.

Ameliyatın günü yürümeye başlanır. 2-3 gün içerisinde aktif yürüyebilir hale gelinir. İşe dönüş genellikle 1 hafta içerisinde olmaktadır. Liposakşınında eklendiği uygulamalarda işlem sonrası 4-6 hafta süreyle giyilmesi istenen bir korse olmaktadır. İlk haftalar sürekli giyilmesi istenen bu korse daha sonra gün içerisinde birkaç saat ara verilerek giyilebilmektedir.

Total karın germe ameliyatına göre daha az iz kalması nedeniyle görüntü açısından da daha avantajlıdır.

Mini karın germe ameliyatından tam karın germe ameliyatına göre daha az deri çıkartılacağı için hasta daha kısa sürede günlük yaşantısına dönebilir.

Ameliyat izi 3-6 hafta içinde belirginliğini yitirir ve 6-9 ay içinde çok az görünür bir duruma gelir.

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER