+90 532 461 59 97
MENÜ

Labiaplasti Ameliyatı

Buna ek olarak, egzersiz veya cinsel ilişki sırasında meydana gelen problemleri bunun yanı sıra dar kıyafetler giyilmesinden kaynaklanan rahatsızlığın azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Her geçen gün daha da popülerleşen labioplasti ameliyatı, birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. ‘’Bu işlem için uygun muyum?’’, "Süreç içerisinde beni neler bekliyor?’’ veya "Çok ağrılı bir işlem midir?’’ vs. gibi. Kişilerin sorduğu sorulardan sadece birkaçı. Burada, karar vermeye yardımcı olmak üzere birkaç soru ve cevabı bulunmaktadır. Asıl karara seçilecek olan bir plastik cerrah ile yapılan muayene sonrasında varılmaktadır.


Labaplasti Sizin İçin Uygun Mu?

Herhangi bir sağlık sorunu olmasa ya da mükemmel fiziki ölçülere sahip olunsa dahi genital bölgedeki değişiklikler her yaşta ve durumda meydana gelebilmektedir. İç dudaklarda sarkmalar asimetriler yağ dokusunda azalma vs. bu bölgede görülebilen bazı problemlerdendir. Bu deformiteler estetik görüntüde bozulmanın yanı sıra günlük aktiviteleri etkileyebilir, hijyen sorunları yaratabilir, kıyafet seçimini zorlaştırabilir ve cinsel problemler meydana getirebilmektedir.

Bu problemlere sahip kişiler güven duydukları bir plastik cerrah yardımı ile istenilen genital görüntüye kavuşabilmektedir.İlk görüşme sırasında, plastik cerrah ayrıntılı bir inceleme yapacak ve labiaplasti'nin kişi için doğru seçenek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Cerrah ameliyat sonucu kişileri nelerin beklediğini ve bu işlemden nasıl etkileneceğini bildirecektir. Ameliyatla ilgili her türlü soru bu aşamada cevaplanmalıdır. 

Labaplasti’ye Nasıl Hazırlanılır?

Labioplastinin sizin için doğru olduğuna karar verdikten sonra, işlem ve iyileşme dönemi planlamaya başlanmalıdır. Uygulama sonrası 1 hafta izinli olunup dinlenmek gerekmektedir. İşlem yapılacak işe ve bu uygulamaya ek olarak nelerin yapılacağına bağlı olarak 1-2 saat sürmektedir İşlemden sonraki ilk birkaç gün dinlenmeye ayrılmalıdır. Labioplasti sonrası anestezi türüne bağlı olarak genellikle bir gece hastanede kalınması gerekmektedir. İşlem öncesi rutin tahlil tetkikler yapılmalı ameliyata engel herhangi bir durumun olup olmadığına bakılmalıdır. 

İşlem Sırasında Sizi Neler Beklemektedir?

Labioplasti işlemi normal şartlarda lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ancak kişilerin talebi doğrultusunda çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Anesteziyi belirlemede bir diğer önemli nokta işlemin büyüklüğüdür. Bazı durumlarda vajinal daraltma ya da dış dudaklara yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Bu durumlarda da genel anestezi tercih edilmektedir. Labiaplasti Ameliyatı

Vajina girişindeki iç dudaklar ve onların hemen dış kısmında yer alan dış dudakların sarkık, asimetrik veya normalden daha büyük olması halinde vajen dudaklarına oluşan deformasyonları düzeltmek için uygulanan operasyona labioplasti denir.

Genital bölgedeki dudakların anormal boyutlarda olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında birtakım zorluklar yaratmaktadır.

Labioplasti ameliyatı ile genellikle hipertrofik (olması gerekenden büyük), asimetrik ve iç dudakların küçültülmesini, olması gereken haline getirilmesi sağlanır. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda doku kaybı olduğu zaman vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokuları veya dolgu maddeleri ile bu kayıp ortadan kaldırılabilir.

Ameliyat ortalama 60 dakika sürer. Bu süre yapılacak işleme bağlı olarak değişmektedir. İşlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Labioplasti ameliyatları steril ameliyathane ortamlarında yapılmaktadır.

İşlem sırasında büyük ve sarkmış olan iç dudaklar özel teknikler ile küçültülmekte, hacim kaybı yaşayan büyük dudaklar yağ veya dolgu maddeleri ile tekrar hacim kazandırılmaktadır.  

İyileşme Süreci Nasıl Olmaktadır? 

İşlemden sonra, plastik cerrahınız ağrıyı gidermek için bazı ağrı kesiciler önermektedir. Ancak ilk günün ardından ağrı önemli ölçüde azalmaktadır. Yara bakımı ile ilgili cerrahi talimatlar almanız ve bunları eksiksiz takip etmeniz önemlidir.

İyileşme kişiden kişiye değişir, ancak çoğu kadın 1-2 hafta içinde normal rutinlerine geri dönebilir. Bununla birlikte, vajinal daraltmaların yapıldığı uygulamalarda işlemden sonra en az 6 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Lokal anestezide aynı gün genel anestezide bir gece hastane ortamında dinlenmenin ardından kişiler rahatlıkla taburcu olabilmektedir. Bununla birlikte alınacak dikiş olmamakta tüm dikişler kendiliğinden emilen iplerle yapılmaktadır. 

Sonuçlar Ne Zaman Görülmektedir? 

Her kadın farklı şekilde iyileşir ve vücudun dinlenip iyileşmesi için zamana ihtiyacı olmaktadır. Genel olarak işlemden sonraki her geçen gün ödem azalmakta, dikişler iyileşmektedir. Bu süre 10 gün – 1 ay içerisinde tamamlanmaktadır . 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat sonrası dikişler vücut tarafından emilir. İyileşme sürecinden sonra ameliyata dair iz kalmaz. 

Vajina Ameliyatları Ağrılı Ameliyatlar Mıdır?

Vajen ameliyatları sanıldığının aksine çok ağrılı geçen bir ameliyat değildir. Doktorunuzun önerdiği analjezikler ile bu süreci çok rahat atlatabilirsiniz ameliyat sonrasında da görünür bir iz kalmaz. 

Labioplasti Faydaları Nelerdir?

Labioplasti ihtiyacı duyan kişilerde genellikle iç dudak dediğimiz bölgeler normalden uzundur bu bölgenin normal hale getirilmesi hem cinsel hayatı hem günlük yaşamı olumlu yönde etkiler. Ayrıca uzun iç dudaklar kişinin genital bölgesinin devamlı nemli kalmasına neden olduğundan ciddi hijyen sorunlarına yol açar kalıcı ve tekrarlayan mantar problemleri görülür bu ameliyattan sonra nemli bölgelerde azalacağından hijyen sorunu da ortadan kalkmış olur. 

Labioplasti Ameliyatları Cinsel Ilişkideki Hazzı Azaltır Mı?

Labioplasti ameliyatlarında olumsuz hiçbir etki yoktur aksine kişi psikolojik olarak da daha özgüvenli olacağından cinsellik ile ilgili problemleri de ortadan kalkmış olur.

Daha Önce Doğum Yapmamış Bayanlar Ameliyat Olabilir Mi?

Labioplasti ameliyatları doğumdan veya cinsel aktiviteden bağımsız yapılan bir ameliyattır kişinin bekar evli doğum yapmış veya yapmamış olmasının bir önemi yoktur. 

Bakire Hanımlar Labioplasti Olabilirler Mi?

Labioplasti ameliyatlarında iç dudaklar küçültülür dış dudaklara şekil verilir, hymen de denilen bölgeden uzak bir nokta da çalışıldığından kişinin bekareti ile bir ilgisi yoktur. 

Vajina Estetik Ameliyatı Geçiren Kişi Cinsel Hayatına Ne Zaman Döner?

Vajinoplasti ameliyatlarının çeşitleri mevcuttur labioplasti, vajen daraltma, dış dudaklara müdahele gibi eğer hastaya vajen daraltma yapılmamış ise hasta bir hafta sonra cinsel hayatına dönebilir. Fakat daraltma yapılmış hastalarda 3 hafta gibi bir iyileşme süresi olacağından bu süre içerisinde cinsellikten uzak durulması gerekebilir. 

Labioplasti Tedavisine Alternatif Cerrahi Olmayan Tedaviler Var Mı?

Labioplasti tedavisinin alternatif yöntemleri mevcuttur bunlar lazerle ya da ultrasonik dalgalar ile daraltmalar ya da küçültmelerdir. Çok az küçük dudak büyüklüğü olan hastalarda kullanılabilir fakat hiç biri cerrahi yöntemler kadar etkili değildir. 

Ameliyat Sonrasında Iyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatlarından sonra kişi birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilir. 

Genellikle Labioplasti Ile Beraber Hangi İşlemler Uygulanır?

Labioplasti ameliyatlarında hastaların istekleri doğrultusunda dış dudaklara dolgu veya vajinal daraltma işlemleri de uygulanabilir. Ama sadece labioplasti de tek başına uygulanabilen bir yöntemdir. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER