+90 532 461 59 97
MENÜ

Boyun Germe Ameliyatı

Yüz bölgesinde başka bir değişiklik yapılmasa bile, kırışmış veya sarkan bir boynu gergin hale getirmek, kişinin görünümünü çarpıcı bir şekilde iyileştirebilir; bu, hastanın daha genç görünmesine de yardımcı olmaktadır. Boyun germe, yüzün kalan kısmını çerçeveleyen daha iyi bir çene hattı sağlayarak yüz özelliklerinin dengesini düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Boyun germe estetiği, çene altında gıdı bölgesini de içerisine alan boyun derisi ve deri altındaki kas dokularının gevşeme ve sarkmalarının giderilmesidir. Boyun germe ameliyatı yaşlanma, yer çekiminin etkisi, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve genetik faktörlerden dolayı boyun bölgesinde kırışıklık, sarkma ve gevşemesi olan kişilere yapılan bir işlemdir.

Boyun germe ameliyatları tek başına yapılabildiği gibi diğer germe estetikleri ile de kombine yapılabilmektedir. Boyun derisinde sarkıklık en çok yaşlanmaya bağlı oluştuğundan dolayı, yüzün diğer kısımlarında da bu sebepten meydana gelen deformiteler bu ameliyat ile kombine edilmektedir. Bu sayede daha başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

İhtiyaç halinde yüz germe, blefaroplasti, yüze yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulamaları ile birlikte kombine edilebilmektedir. 

Boyun Germe Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Her ameliyattan önce olduğu gibi boyun germe ameliyatında da hekim tarafından yapılan detaylı bir fiziki muayene şarttır. Ameliyat tekniği hekim tarafından detaylı olarak kişiye anlatılacaktır. Bunun yanı sıra hastalar sahip oldukları hastalık, daha önce geçirdiği ameliyat, kullandığı ilaçlar konusunda doktorunu bilgilendirmelidir.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ve benzeri ilaçlar kullanan kişiler, ameliyat esnasında ve daha sonrasında kanama gibi problemler ile karşılaşabilme açısından doktor kontrolünde bu ilaçlara belirli bir süre ara vermelidir.

Anestezi gerektiren her operasyon da olduğu gibi ameliyattan en az 6 saat öncesinde beslenmeye ara verilmelidir. Bu sürenin ameliyat öncesi ve sonrası ne kadar olacağı doktor tarafından kişiye söylenecektir.

Boyun ve yüz germe ameliyatlarında üst yaş sınırını kişinin ameliyata uygunluğu belirlemektedir. Ameliyata engel herhangi bir sağlık problemi bulunmayan herkes bu ameliyatı olabilmektedir.

Ameliyat öncesi ve sonrası sigara kullanımı kan akışını bozacağından iyileşme kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple işlem öncesi ve sonrası içilmemesi, iyileşme kalitesi açısından çok önemlidir. 

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşın ilerlemesi ve yerçekimi gibi daha birçok faktörün etkisiyle tüm dokular gibi gıdı dediğimiz bölgedeki derialtındaki kas ve yağ dokuları da aşağı doğru sarkmaya başlar. Ameliyat ile sarkan ve gevşeyen dokular eski formuna döndürülmeye çalışılır. Boyun germe ameliyatı kulak önünden başlayan kesiler ile, kulak memesinin altından kulak arkasına kıvrılır ve oradan da saçlı derinin içine doğru ilerleyerek veya çene altına yapılan kesilerle yapılır. Burada cilt altındaki ve kas dokusu üstündeki gevşek ve ağsı yapılar ve kas dokusuna da müdahale edilerek gerginleştirilir, cilt gerdirilerek fazlalıklar çıkarılır ve yeniden şekillendirilir. Bu şekilde sadece boyun değil yüz bölgesinde de belirli bir gerginlik oluşturulmuş olunur. 

Bunun dışında boyun bölgesi gıdının aşırı yağlanması ile de sarkık görünebilmektedir. Genç yaşlarda gıdı bölgesine yapılan gıdı liposuction işlemi, boyun bölgesinin de görüntüsünde önemli değişikliklere yol açacaktır.Ameliyat sonrasında kan birikiminin önüne geçilmesi açısından birkaç gün duracak minik drenler olacaktır.


Bu drenler işlem sonrası ufak kanama ve sızıntıların önüne geçme ve iyileşme döneminin kalitesinin bozulmaması adına hayati önem taşımaktadır. İşlem genel anestezi altında ortalama 3 saat civarında yapılmaktadır. İşlemden 2 saat sonra kişi yemeğini yedirilip bir an önce ayağa kaldırmaktadır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat esnasında konulan drenler genellikle 1-2 gün sonrasında çıkarılır. Ameliyat sonrasında yapılan bandajlar tahmini bir hafta kalmaktadır. Ameliyattan sonra ağrı kesiciler ile idare edilebilen hafif ağrılar olabilmektedir.

Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişliklerin iyileşme süreci kişinin cilt yapısı ile çok ilgilidir. Genel olarak 1 hafta sürmektedir daha sonrasında yavaş yavaş azalarak yok olmaktadır. Şişlerin daha çabuk inmesi için doktorun önerdiği sürede buz uygulaması yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası izler kulak ön ve arkasında saklanacağından çok fazla belli olmaz. 6-12 ay arasında bir sürede de neredeyse görünmeyecek hale gelir.

İşlem sonrası kullanılacak ilaçlar vs. ile ilgili doktorun tavsiyelerine uyulması çok önemlidir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Boyun Germe Ameliyatı Hangi Anestezi Türü İle Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Boyun germe ameliyatında hastanın tercihine bağlı genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir. Lokal anestezide de hasta yarı uyur durumda tutulduğu için herhangi bir acı hissetmeyecektir.

Ameliyat genellikle germe miktarına ve yapılacak başka işlemlere de bağlı olarak 1-3 saat arası sürmektedir. 

Ne Kadar Zamanda İyileşir Ve Normal Hayatıma Dönerim?

Boyun germe ameliyatı sonrası 1 hafta – 10 gün içerisinde iş hayatına dönülebilir. Oluşan morluk Ve şişlikler 1 hafta içerisinde kaybolacaktır. Ameliyat sonrası özellikle ilk 10 gün güneş ışığına doğrudan maruz kalınmamalıdır. 2 hafta sonra uzun yürüyüşlere, 3 hafta sonrada ağır spora başlanabilir. Ameliyattan sonra ilk 4 hafta boyunca boyunu zorlayacak sporlar yapılmamalıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Boyun germe ameliyatından sonra kalıcı Ve görünüş açısından rahatsız edici izler olmayacaktır. Burada izler saçlı deri ve kulak arkasında veya çene altında saklanacaktır. Burada görünür olan izler yalnızca kulak önünde ve çok kısa olup zamanla da görünürlüğü önemli ölçüde yitirecektir. 

Boyun Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Boyun germe Ameliyatında da her cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anesteziden ve cerrahiden kaynaklanan riskler mevcuttur. Oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi açısından ameliyat öncesi yapılan tahlil tetkik ve anestezi muayeneleri oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrası kanama riski çok beklenilen bir şey değildir. Ancak hematom riskinin önüne geçilmesi açısından ameliyat esnasında kulak arkalarına küçük drenler yerleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra enfeksiyon saç dökülmesi, saçlı deride hissizliği gibi nadir görülen riskler mevcuttur. Ancak zamanla saçlar yeniden çıkacak Ve his kaybı ortadan kalkacaktır. 

Hastanede Kalmayı Gerektirir Mi?

Boyun germe sanılanın aksine ağır bir operasyon değildir. Boyun germe ameliyatının tek başına yapıldığı durumlarda hasta belli bir süre dinlendirildikten sonra taburcu olabilir. Ancak bu işleme gıdı, yüz germe veya başka vücut ameliyatları da eşlik ederse en az bir gece hastane ortamında kalınması kişi için en doğru olanıdır. Hastanede kalış süresine ameliyat sonrasında hastanın durumu ve doktorun değerlendirmesi ile belli olacaktır. 

Boyun Germe Işlemleri Hangi Operasyon Ile Kombine Edilebilmektedir?

Boyun bölgesi genellikle yaşa bağlı olarak sarktığından, yaş ile birlikte gıdı ve yüz bölgesinde de bir miktar sarkma gözükebilmektedir. Bu sebeple boyun germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi genellikle diğer yüz ve vücut germe operasyonları ile de kombine edilebilmektedir. 

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalmak Gerekir?

Boyun germe işlemi genel anestezi ile yapıldığında 1, lokal anestezi ile yapıldığında hastanede kalmayı gerektirmeyen bir operasyondur. 

Boyun Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır? İşlem Için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Boyun germe ameliyatı genellikle yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Ancak yüz bölgesinde fazla sarkması olmayan hastalarda sadece boyun bölgesinden şikayetçi ise bu ameliyat tek başına yapılabilir. Çene kenarlarında yığılmaları olan, boyunda yağlanması ve boyun cildinde sarkması olan kişiler bu işlemler için uygun adaylardır. Genellikle 40 yaş üzerinde gerçekleştirilmektedir. 

Boyun Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Boyun germe ameliyatı tek başına 1-2 saat sürmektedir. Boyun germe ameliyatına eklenecek olan işlemler bu ameliyatın süresini de uzatmaktadır. 

Boyun Germe Işlemi Sonucu Kalıcı Mıdır?

Boyun germe ameliyatı sonrası yaşlanma süreci devam etmektedir. Ameliyat esnasında cilt olabilen en iyi şekilde gerilmiş olsa da yaşlanma sürecinin önüne geçilememektedir. Ancak cilt ameliyat öncesi durumuna dönmemektedir. Kullanılan tekniklere ve hastanın cilt yapısına bağlı olarak bu ameliyatın kalıcılığı değişmektedir. 

Boyun Germe Ameliyatı Ağrılı Bir Işlem Midir?

Liposuction ve boyun germe de kullanılan askılarda işlem neredeyse ağrısızdır. Bu konuda ağrı kişinin ağrı eşiği ile de ilgilidir. Yüz ve boyun germe işlemlerinden sonra ise ilk birkaç gün süren ağrı ve gerginlik hissi oluşsa da bu süreç ağrı kesiciler ile rahatlık ile atlatılabilmektedir. Bu da birkaç gün içerisinde geçer. 

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanmaktadır?

Hastalar genellikle ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilirler. Kişi ameliyattan 2 gün sonra duş alabilir. Dikişler 10.gün de alınır. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar 10 gün içerisinde neredeyse kaybolur. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER