+90 532 461 59 97
MENÜ

Önceden sahip oldukları diri ve dik göğüslerin deforme olduğunu görmek psikolojilerini olumsuz etkiler ve bir çözüm yolu ararlar. Aynı zamanda memelerinin fazla büyük olması da sarkmaya neden olur. Bu nedenle bu sarkan göğüsleri toparlama ihtiyacı meydana gelebilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile hastanın beklentilerini karşılayabilecek ölçüde memede toparlama ve küçültme yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyatları bu konuda sağlıklı yöntemdir.  

Memenin 3 Hali

Sarkmamış Meme: Sarkmamış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin üzerindedir.

Hafif Sarkmış Meme: Hafif sarkmış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin hizasındadır.

Sarkmış Meme: Sarkmış memelerde meme ucu, meme altı çizgisinin altındadır. Meme dikleştirme kremleri, aletleri ve masajlar gerçek anlamda göğüs dikleştirmeyi sağlayamaz. Sarkmış memenin tek çözümü meme dikleştirme ameliyatıdır.

Cerrahi Anatomi

Memeler tabanda kaburgalar üzerindeki göğüs kasına bir zar aracılığıyla yapışıktır. Normal şartlarda yukarıda ikinci kaburga, aşağıda altıncı kaburgalar arasındadır. İç tarafta sternum denilen kemiğe dışarda ise koltuk altının ön başlangıç çizgisi hizasına uzanır. Meme büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında bu çizgiler bize yol gösterici olur.

Meme dokusu 15-20 adet lob dediğimiz haznelerden ve onu çevreleyen yağ dokusundan oluşur. Bu loblardan çıkan süt kanalları meme ucuna kadar uzanır. Meme ameliyatlarında bu yapıların korunması önemlidir. Başka bir önemli konu ise memeyi besleyen kan damarları ve meme ucunun hissini veren sinirlerdir. Damarlar meme dokusu altından ve yanlardan memeye girer ve memeyi besler. Sinirler de genelde kan damarları etrafından meme ucuna kadar uzanır. Ameliyatlarda bu yapıların da korunması önemlidir.

Bir başka yapı ise memelerin şekillendirilmesi ve dik durmasını sağlayan bağ dokularıdır. Cooper ligamentleri denilen bu yapılar meme ucundan başlayıp memeyi sararak yukarı ve yanlara memeyi asar. Büyüyen memelerde bunlarda gerilip uzar. Zamanla esnekliğini kaybedebilen yapılardır. Ameliyatlarda bu yapılar kesilirse ipler yardımıyla askılamak gerekli olur. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen hasta önce ayakta muayene edilir. Meme ucu yeri ve meme bezi miktarına bakılır. Buna ilişkin ölçümler yapılarak yeni yerleri ve boyutları belirlenir. Memenin ne kadar sarkmış olduğu, büyüklüğü, meme bezi miktarı, hastanın beklentileri ve doktorun tavsiyeleriyle yapılacak işleme karar verilir ve planlama yapılır.

Ameliyat öncesi sahip olunan hastalık, kullanılan ilaçlar, daha önce olunan ameliyatlar ile ilgili hekime detaylı bilgi verilmeli bunlara yönelik gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin kullanılan kan sulandırıcı türevi ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemlerine yol açabileceğinden ameliyattan en az 5 gün önce hekim kontrolünde bırakılmalıdır. 


Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bu ameliyatlar genellikle meme dokusunda fazlalık ya da azlık olmadan sadece sarkıklık olma durumunda kullanılır. Bu teknikte meme dokusu canlı olarak korunarak meme ucu olması gereken bölgeye taşınır aynı zamanda etraftaki dokular toparlanarak ideal meme şekli verilir.

Göğüs dikleştirmede uygulanacak teknikler sarkıklık miktarına göre değişir. Eğer hafif bir sarkma varsa; sadece meme başının etrafına yapılan küçük bir kesi ile göğüs dikleştirmesi yapılabilmektedir. Burada meme ucundan girilerek meme dokusu toparlanır ve yukarıya doğru asılır.

Eğer daha fazla sarkma varsa; hem memeyi tutan bağ dokusu hem de süt bezlerinin dokusu daha fazla incelmiş ve sarkmış olacağından yapılacak kesi meme ucundan aşağıya kadar olacaktır. Dokular toparlandıktan sonra meme ucu yukarıya doğru asılır. Bu işlemler sırasında estetik dikişler kullanıldığından ameliyat sonrası uzun dönemde ince beyaz ve çizgi şeklinde bir iz halini almaktadır.

İşlem genel anestezi altında ortalama 1-2 saat içerisinde yapılmaktadır. 

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat sonrası kişi bir gece hastanede kalmaktadır. Bu süre içerisinde kullanılan ağrı kesiciler ile anormal ağrıları olmayan, rahat geçen bir ameliyat sonrası dönemi vardır.Meme dikleştirme ameliyatı hareket kabiliyetini engellemez, kişi ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kaldırılıp yürütülür.

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında sonradan oluşabilecek kanama problemlerinin önüne geçilmesi amacı ile çoğunlukla dren kullanılır. Bu drenler genellikle ameliyattan sonraki 2. Günde hekim tarafından çıkartılır. 

Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından işlem sonrası dikiş alınması gerekmez.

Gerekli pansumanlar yapılarak en fazla 1 hafta içerisinde normal hayatına döner.İlk 6 hafta doktorun önerdiği sutyen takılmalıdır. İlk 3 haftadan sonra balensiz sporcu sutyenleri giyilebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra izler çoğunlukla meme ucundan aşağıya dik bir şekilde tek bir çizgi olarak görülür. Bu izler kişinin genetik yapısına bağlı olarak az ya da belli belirsiz şekilde kalabilir.  

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkma Olur Mu?

Bazı meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği konulardan bir tanesi de meme dikleştirme operasyonu olduktan sonra tekrar sarkma olup olmayacağı konusudur. Özellikle hamilelik ya da çok ciddi kilo değişimleri meme dikleştirme operasyonu sonrasında yeniden bir sarkmanın meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı mümkünse hastalar artık çocuk doğurmama kararı aldıklarında yapılabilir. Bunun yanı sıra hastaların meme dikleştirme operasyonu sonrasında tekrar bir sarkma sorunu ile karşı karşıya kalmamaları adına kilo artışlarına ve kilo kayıplarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süt Verme

Memeler genellikle doğumlardan sonra kilo verme ve emzirmeye bağlı olarak sarkmaktadır. Bu nedenle de genellikle kişiler doğumlardan sonra meme dikleştirme ameliyatı olmaktadır. Ancak ameliyattan sonra tekrar emzirme dönemi yaşayacak olan kadınlar içinde bu ameliyat emzirmeye engel değildir. Özellikle ameliyat sırasında neredeyse hiç doku çıkarılmadan dikleştirme yapılan kişilerde kanallar tamamen korunmaktadır. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Göğüsler Neden Sarkar?

Özellikle aşırı kilo verme ya da doğum sonrasında meme küçüldükten sonra meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir. 

Göğüs Dikleştirmede Protez Kullanılır Mı? Sadece Dikleştirme Yeterli Olur Mu?

Eğer meme de aşırı bir sarkma yok ise sadece protez kullanılarak da belli bir dikleşme elde edilebilir. Buna muayene sırasında karar verilir. Özellikle meme doku hacmi çok azalan, küçülen hastalarda sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı ameliyatta hem dikleştirme yapılır hemde silikon protezlerle meme hacmi desteklenir. 

Ameliyat Sonrası His Kaybı Olur Mu?

Erken dönemde ameliyata ve şişliklere bağlı olarak azalabilir. Ancak iyileşme dönemi bittikten sonra azalma olmuşsa normale döner. Ancak dikleştirme küçültme ile beraber olursa çok küçük oranlarda his kaybı olabilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Süt Verme Sorunu Yaşanır Mı?

Ameliyat sırasında süt bez ve kanallarına zarar verilmediği için kişi doğum yapabilir süt verebilir. 

Doğum Yapanlar Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Ameliyat Olabilir ?

Doğum yapan kişiler emzirme dönemlerinin bitiminde ameliyat olabilirler.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüsler zamanla yer çekimi, doğum ve emzirmeler, kilo alıp verme gibi birçok faktörün etkisiyle gevşeyip sarkabilir. Zaman içerisinde göğüslerindeki bu değişime şahit olan kadınlar psikolojik, estetik ve fiziksel yönden olumsuz etkilenir ve göğüs dikleştirme yolları aramaya başlar. Başta cerrahi operasyonlardan kaçınan kadınlar alternatif çözümler bulmaya çalışırlar. Fakat göğüs dikleştirmenin tek çözümü cerrahidir.

Geçmişten günümüze kadınlar göğüs dikleştirmek için birçok farklı yöntem denemişlerdir. Kadınların göğüsleri konusunda hassas olduğunu bilen üreticiler ise yanıltıcı olabilecek reklam ve tanıtımları ile birçok göğüs dikleştirme ürün ve hizmeti satmışlardır. Bu ürün ve hizmetler göğüs dikleştirme için kesin çözüm olmamalarının yanı sıra kadınları hem maddi açıdan hem de sağlık yönünden olumsuz etkilemiştir.

Kısacası ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün değildir. Bu yüzden göğüsleri sarkan kadınlar başka yollara başvurmak yerine bir plastik cerraha danışıp, kendilerine en uygun tedavi yöntemine karar verirlerse maddi açıdan ve sağlık yönünden kesinlikle kazançlı olurlar.

Göğüs dikleştirme ameliyatı tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar verir. 

Memeler Tekrar Sarkar Mı?

Ameliyat sonrasında planlanan bir hamilelik veya yapılan majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. 

Diğer Estetik Operasyonları Ile Kombine Yapılabilir Mi?

Kişinin ihtiyacına bağlı olarak aynı ameliyat sırasında vücudun farklı bölgelerine de müdahale edilebilmektedir. 

Ameliyatlar Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Meme dikleştirme ameliyatında fiyatlar yapılacak işleme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlk olarak meme dokusunun yalnızca kendi içerisinde küçültme veya küçültmeden yalnızca dikleştirme yapıldığı ameliyatlardır. Maliyet olarak en uygun olan ameliyat budur.

İkinci olarak ise meme dokusunun kendi içerisinde toparlandığı ve bunun yanında belirli bir büyüklük sağlanması için protez kullanıldığı yö Bu ameliyatın ücreti diğerine göre bir miktar daha fazladır. 

Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülebilir?

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında birkaç günlük yapılan pansuman takipleri ardından bir hafta sonra kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. İlk 3 hafta ağır egzersizlerden kaçınıldığı ve kişinin kendini çok zorlamadığı taktirde kısa sürede günlük yaşama dönülebilmektedir.

Ameliyattan Sonra Ne Kadar Süre Korse Giyilir?

Ameliyat bitiminde hastaya balensiz bir korse giydirilmektedir. Bu korse kişinin hareketlerini kısıtlamaz ve ameliyat sonrası 6 hafta giyilmesi önerilmektedir. Ancak iki haftadan sonra normal balensiz sütyene de dönülebilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kişinin vücut gelişimi tamamlandığı ve ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olmadığı her bayan meme dikleştirme ameliyatı olabilmektedir. 

Ameliyattan Sonra Kalıcı Yara Izleri Olacak Mı?

Her cerrahi operasyon sonrası belirli ölçüde bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler doktorun da tavsiyelerine uyulduğunda 6-12 ay içerisinde görünürlüğünü önemli ölçüde yitirecek ince beyaz bir çizgi halini alacaktır. 

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün Müdür?

Kilo alımı ve yaşa bağlı olarak sarkan bağ dokuları herhangi bir krem, jel vs. ile eski halini almaz. Bu amaç ile yapılan egzersizlerin bir miktar yararı olsa dahi sarkmış göğüslerde tek ve kesin tedavi yöntemi cerrahi olarak göğüslerin dikleştirilmesidir. 

Ameliyat Ne Kadar Sürmektedir?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında meme yapısına da bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. 

Ameliyatından Önce Ve Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi detaylı bir fiziki muayene yapılmalı hekim tarafından hastaya tüm detaylar anlatılmalıdır. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı, pansumanlara dikkat edilmelidir. İlk hafta uzun yürüyüşlerden ve kolları zorlayacak hareket ve egzersizlerden kaçınılmalıdır. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER