+90 532 461 59 97
MENÜ

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Kol sarkmalarında uygulanan kol germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında ve bazen de lokal anestezi ile yapılır. Ortalama 1-3 saat arası sürer. Çok ağır sarkmalar ve yağlanmalarda hasta bir gün hastanede kalabilmektedir.Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu durumlarda liposuction yeterli olmaktadır. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise mutlaka germe ameliyatı gerekmektedir.


Ameliyat Öncesi

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi öncesinde detaylı doktor muayenesi yapılmalı ameliyat hakkında hastaya tüm detaylar anlatılmalıdır. Bununla birlikte hasta da hekime sahip olduğu hastalık, kullandığı ilaç vb tüm durumları hakkında bilgi vermelidir.

Kol germe ameliyatında genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlara hazırlanırken olduğu gibi ameliyat öncesi 6 saatlik açlık süreci gereklidir. Ameliyattan öncesi kan sulandırıcı vs ilaç kullanan hastaların kanama riskini minimuma indirmek için doktor kontrolünde bu ilaçlara ara vermeleri gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası kanama ve sıvı birikimlerini engellemek için bu bölgeye lastik drenler konulabilir. Bunlar en fazla 2-3 gün sonra çekilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir.

Ameliyat bölgesinde oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azaltmak için baskılı bandaj uygulaması yapılır. Genellikle alınacak dikişler olmamaktadır. Ameliyat sonrası dönem ağrı olmaz ya da yok denecek kadar azdır. Ağrı olursa ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Normal hayata dönüş birkaç gün içindedir.

İlk birkaç hafta kolların kullanıldığı ağır egzersizlerden kaçılması dışında rahat geçen bir post-op dönemi vardır. 

Kol Germe Ameliyatı Hangi İşlemler İle Kombine Edilebilir?

Kol germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi diğer vücut germe operasyonları ile de kombine edilerek yapılabilmektedir.

Örneğin karın germe, bacak germe, yüz germe vs. bunun yanında meme estetiği ile de kombine edilebilmektedir. 

Kol germe estetiğinde yağ miktarında da fazlalık var ise bu işleme liposuction dediğimiz kanüller ile yağ alma işlemi de eklenebilmektedir. Bu sayede hem deri altı yağ dokusu daha fazla incelmekte hem de daha fazla deri çıkartılabilmektedir. 

Ameliyat Sonrası İzler

Tüm cerrahi operasyonlarda cerrahinin yapıldığı bölgede bir miktar iz kalmaktadır. Bu izler zamanla soluklaşıp ten rengine yakın hale gelmekte ve çok rahatsız edici olmamaktadır. Bunun yanı sıra bu izler vücudun gizlenebilen yerlerinde olmaktadırlar. Kol germe ameliyatlarında da bu izler iç kol kısmında bırakılmaktadır. 

Kollar Neden Sarkar?

Ağır diyetler ve mide küçültme gibi hızlı kilo vermeye neden olan işlemler tüm vücutta olduğu gibi kollarda da sarkmalara neden olacaktır. Bunun yanı sıra yaşlanma, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi birtakım çevresel ve kalıtsal nedenlerle kollarda sarkıklıklar meydana gelebilmektedir.

Bu durum estetik olarak göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkardığı gibi kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İşlem Sonrası Hareket Kısıtlılığı Oluşur Mu?

Kol germe ameliyatı sonrası ilk hafta kolları kaldırmada zorlanılabilir. Bu süreç her geçen gün biraz daha azalır ve kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-3 hafta arasında kişi kollarını rahatlıkla hareket ettirebilmektedir. 

Ameliyattan Sonra Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülmektedir?

Kol germe ameliyatı sonrası kişi aynı gün ayağa kaldırılır ve hareket etmesi sağlanmaktadır. İlk bir hafta hafif sızlamalar olmakta ancak kullanılan ağrı kesiciler ile bu dönemde oldukça rahat atlatılmaktadır. 

Ameliyat Hangi Tür Anestezi Ile Yapılmaktadır?

Kol germe estetiği kişinin anesteziye uygunluğuna bakıldıktan sonra genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. 

Ameliyat Sonucu Kalıcı Mıdır? Tekrar Sarkma Söz Konusu Mudur?

Kol germe ameliyatı sonucu her ne kadar işlemin sonucuna bağlı olsa da burada kişinin vücut elastikiyeti de oldukça önemlidir. Ameliyat sırasında kol uygun olan en iyi şekilde gerilir ancak ameliyat sonrası alınıp verilen fazla kilolar kol bölgesinde tekrardan bir sarkmaya yol açabilmektedir. 

Ameliyat Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınması Gerekmektedir?

Kol germe ameliyatı sonrası kol bölgesine kanama problemlerinin önüne geçilmesi açısından ufak drenler konulmaktadır. Hem bu drenlerin takibi hem kişinin alacağı genel anesteziden dolayı bir gece hastanede kalınması daha sağlıklı olmaktadır. 

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Kol germe ameliyatı birçok cerrahi müdahale ile kıyaslandığında yan etki ve risklerin daha az ve daha zayıf olduğu bir cerrahi işlemdir. Ancak her ne kadar az da olsa cerrahiden ve anesteziden kaynaklanan birtakım riskler bu işlemde de mevcuttur. Doktorun uyarıları göz önünde bulundurulur ve bu uyarılar doğrultusunda ilerlenirse eğer iyileşme sürecinde çok fazla sorun ile karşı karşıya gelinmemektedir. 

İşlem Için Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Kol germe ameliyatı genellikle ileri yaşa bağlı ve aşırı kilo verme sonrası oluşan sarkmalarda uygulanan bir işlemdir. Ameliyat için alt sınır 18 yaş olarak görülse de üst sınırı kişinin ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirlemektedir. 

Ameliyat Ne Kadar Sürmektedir?

Kol germe ameliyatı sarkıklık derecesine bağlı olarak 1-2 saat arası süren bir cerrahi operasyondur. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER