+90 532 461 59 97
MENÜ

Köpek Memesi Hastalığı

Köpek memesi hastalığı ergenlikten sonra başlar. Uzun yıllar devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir. Günlük yaşamınızda ve duygusal durumunuzda ciddi etkiler yaratabilir. Erken tanı ve tedavi semptomları yönetmeye yardımcı olur; yeni yumrular oluşmasını, yara izi veya depresyon gibi komplikasyonları önler.

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltuk altları, kasık ve anal bölgelerdeki yağ ve ter bezleri ile kıl folikülleri etrafında meydana gelir. Aynı zamanda, derinin birbirine sürtündüğü bacak içleri, göğüslerin altı ve kalça aralarında da ortaya çıkabilir. Hidradenitis suppurativa, vücudun bir noktasını veya birden çok alanını etkileyebilir.


Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Hidradenitis suppurativa'nın erken teşhisi, etkili tedavi almanın anahtarıdır. Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız derhal doktora başvurun;

Eğer size hidradenitis suppurativa teşhisi konulduysa, hastalığın tekrar nüks etme işaretlerinin genellikle ilk meydana gelenlere benzediğini unutmayın. Ayrıca yeni belirti veya belirtilere dikkat edin. Bunlar, nüks etme ya da tedavinin bir komplikasyonu olabilmektedir.

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Belirtileri

1. Siyah noktaların bulunduğu küçük çukur bölgeler: genellikle çiftler halinde görülür, yaygın bir özelliktir.

2. Kırmızı, hassas yumrular: Bu yumrular genellikle büyür, kırılır ve irin boşalır. Akıntı ve kötü kokuya neden olabilir. Kaşıntı ve yanma eşlik edebilir. Genellikle cildin cilde sürtüğü bölgelerde görülürler.

3. Ağrılı, bezelye büyüklüğünde yumrular: Deri altında gelişen bu sert yumrular, yıllarca sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.

4. Tüneller: Zamanla, yumruları bağlayan yollar cilt altında oluşabilir. Bu yaralar çok yavaş iyileşir ve akıntı yapabilir.Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlik ile 40 yaş arasında başlar, haftalarca veya aylarca devam eden tek, ağrılı bir yumru olarak görülebilir. Bazı insanlar için hastalık giderek daha da kötüleşir ve vücudunun birçok alanını etkiler. Bazılarında ise sadece hafif semptomlar olarak devam eder. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya nem semptomları kötüleştirebilir. Kadınlarda, menopozdan sonra hastalığın şiddeti azalabilir. 

Hidradenitis Suppurativa(Köpek Memesi Hastalığı) Sebepleri

Hidradenitis suppurativa kıl foliküllerinin bloke ve iltihaplı hale gelmesiyle gelişir. Bu tıkanıklığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sebep olabilecek faktörler arasında hormonlar, metabolik sendrom, genetik faktörler, düzensiz bağışıklık sistemi tepkisi, sigara ve aşırı kilo sayılabilir. Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ancak üzerine enfeksiyon eklenebilir. Cinsel yolla bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Risk Faktörleri

1. Yaş: Hidradenitis suppurativa yaygın olarak 20 ile 29 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

2. Cinsiyet: Kadınlar erkeklerden daha fazla hidradenitis suppurativa geliştirmeye yatkındır.

3. Aile öyküsü: Hidradenitis suppurativa geliştirme eğilimi kalıtsal olabilir.

4. Başka şartlara sahip olmak: Hidradenitis suppurativa, artrit, şiddetli akne, obezite, enflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet dahil olmak üzere diğer birçok durumla ilişkili olabilir.

5. Sigara içmek: Sigara tütünü hidradenitis suppurativa'ya sebep olabilmektedir. 

Ücretsiz Hidradenitis Süpürativa

1. Cinsiyetinizi Seçin

Erkek
Kadın

2. Hangi bölgeleriniz etkilendi?

Koltuk altı
Kasık
Perianal Bölge
Karın

3. Hidradenitis Suppurativadan ne kadar süredir muzdaripsiniz?

4. Hangi belirtileri yaşıyorsunuz?

Ağrı
Yanma, Ateş
Kaşıntı
Hyperhidros

5. Analiz sonuçlarını gönderebileceğimiz iletişim bilgilerini yazınız.

Önce & Sonra

Önceki hastalarımızdan bazı sonuçlara göz atın

Sonuçlar bireyseldir, değişiklik gösterebilir.

Tümünü Görüntüle

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavi Yöntemleri

Hidradenitis suppurativa için farklı tedaviler vardır. Erken teşhis ve uzun süreli tedavi; ağrının kontrol altına alınmasına yardımcı olur, yaraların iyileşmesini destekler, yeni yumrular oluşmasını engeller ve komplikasyonları önleyebilir.

Çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedaviye doktorunuza muayene olduktan sonra beraber karar vermeniz gerekir.

1. İlaç Veya Bitkisel Tedavi:

Doktorunuz aşağıdaki ilaç türlerinden bir veya daha fazlasını reçete edebilir:

Topikal ve oral ilaçlar: Bunlar antibiyotik ve A vitamini (retinoid) içeren ilaçları içerir.

Enflamasyonu azaltan diğer ilaçlar: Steroid ilaçlarını direkt olarak nodülüne enjekte etmek inflamasyonu azaltabilir. Prednizon gibi oral steroidler de yardımcı olabilir. Ancak, prednizonun uzun süreli kullanımı kemik incelmesi (osteoporoz) dahil olmak üzere birçok yan etkiye sahiptir.

Hormonlar: Oral antibiyotikleri hormonal tedavi ile karşılaştıran küçük çalışmalar, hidradenitis suppurativa yaralarının tedavisinde hormon tedavisinin antibiyotik kadar etkili olduğunu göstermiştir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Hormonal tedavi, yan etki riski nedeniyle gebe kadınlar için uygun değildir.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar: İlaçlar infliximab (Remicade) ve adalimumab (Humira) hidradenitis suppurativa tedavisinde umut vaat etmektedir. Bu \\biyolojik\\, TNF inhibitörleridir. Tümör nekroz faktörü (TNF) olarak bilinen bir bağışıklık sistemi proteinini nötralize ederek çalışırlar. Araştırmacılar bu ve benzeri ilaçları değerlendirmeye devam ediyor. Olası yan etkiler arasında enfeksiyon riski, kalp yetmezliği ve bazı kanser türleri sayılabilir.

Ağrı kesici ilaç: Reçetesiz ağrı kesiciler yardımcı olmazsa, doktorunuz daha güçlü bir ağrı kesici reçete edebilir. Örnek olarak; fentanil yama, kodein, morfin, gabapentin ve pregabalin. 

2. Ameliyat (Cerrahi) Ve Diğer Prosedürler: 

Hidradenitis suppurativa çeşitli cerrahi yaklaşımlarla tedavi edilebilir. Kullanılan yöntem, diğer faktörlerin yanı sıra yaraların kapsamına ve konumuna bağlıdır.

Tünelleri açığa çıkarmak: Çürütme olarak bilinen bu prosedür, insizyon ve drenaj üzerinde iyilik kazanmaktadır. Doktorunuz birbirine bağlı tünelleri kapatan deri ve deri altı dokusunu çıkartır. Bu çözüm genellikle tekrarlanmak zorunda değildir.

Yumruk debridmanı: Bu prosedüre ayrıca mini-unroofing denir ve tek bir iltihaplı nodülü çıkarmak için kullanılabilir.

İnsizyon ve drenaj: Cerrahi drenaj, hastalık tek bir küçük alan içerdiğinde bir seçenek olabilir. Bu tedavi genellikle kısa süreli ağrı giderimi sağlar, ancak yaralar tekrarlama eğilimindedir.

Elektrocerrahi ile doku koruyucu eksizyon: Bu ciddi hidradenitis suppurativa olan insanlar için bir seçenek olabilir. Cilt-doku koruyucu eksizyonu elektrocerrahi peeling (STEEP) ile birleştirir. Amaç hastalıklı dokuyu çıkarmak ve sağlıklı dokuyu korumaktır. STEEP prosedürü için genel anestezi uygulanır.

Ameliyatla alınması: Tekrarlayan veya şiddetli semptomların cerrahi tedavisi, dahil olan tüm cildin çıkarılmasını içerir. Yarayı kapatmak için deri yaması gerekebilir. Ameliyat olduktan sonra bile başka alanlarda yaralar oluşabilir.

Sonuç olarak cerrahi olarak o bölgenin çıkarılması ve o bölgeye yeni doku nakli günümüzde en etkili tedavidir ve başarıyla uygulanmaktadır.

Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı) Tedavisi Hakkında Tavsiyeler:

Hafif hidradenitis suppurativa sadece kendi kendine bakım önlemleri ile tedavi edilebilir. Kişisel bakım her türlü tıbbi tedavi için önemli bir tamamlayıcıdır. Aşağıdaki öneriler, rahatsızlıkların ve yaraların hızının iyileşmesine yardımcı olabilir:

Günlük cilt bakımınızı aksatmayın: Vücudunuzu Cetaphil gibi nonsoap bir temizleyici ile nazikçe yıkayın. Sadece ellerinizi kullanın, keseleri, lifleri veya cildi tahriş edebilecek diğer ürünleri kullanmayın. Koku varsa, antibakteriyel sabunla vücudunuzu yıkamayı deneyin. Ekstra emici toz veya çinko oksidin uygulanması da yardımcı olabilir. Antiperspiranlar kullanmak cildin kuru kalmasına yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş eden herhangi bir ürünü kullanmayı bırakın.

Acınızı yönetin: Islak veya ılık bir bezi nazikçe uygulamak şişliğin azaltılmasına ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca devam edin. Doktorunuza en uygun ağrı kesiciyi tavsiye etmesini isteyin. Ve evde yaralarınıza düzgün bir şekilde nasıl bakım yapacağınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Sıkı kıyafetlerden ve tahriş edici ürünlerden kaçının: Sürtünmeyi azaltmak için gevşek, hafif kıyafetler giyin. Bazı kadınlar, hijyenik pedlerden ziyade tamponları kullanmanın deri ile daha az sürtünme yarattığını düşünerek bu yöntemi tercih etmektedir. Parfüm, boya ve enzim içermeyen deterjan ve diğer ürünleri kullanın.

Cildi yaralamaktan kaçının: Örneğin, sivilce ve yaraları sıkmayın. Etkilenen deriyi traş etmeyi bırakın.Sağlıklı kilo verin ve aktif kalın: Sağlıklı kiloda olmamak semptomları daha da kötüleştirebilir. Cildinizi tahriş etmeyen aktiviteler bulmaya çalışın.

Diyetinizi değiştirmeyi düşünün: Süt ürünleri, işlenmiş şeker, un, bira ve mayası veya buğday içeren diğer yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Tüm tütün ürünlerinden kaçının: Sigara ve diğer tütün kullanımı hidradenitis suppurativa'nın kötüleşmesine sebep olabilir.Günlük alınan çinko takviyeleri iltihabı azaltmaya ve yeni salgınları önlemeye yardımcı olabilir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Hidradenitis Suppurativa tedavisinde ameliyat kesin çözüm müdür?

Hidradenitis Suppurativa, içinde kıl kökünün de olduğu ter bezlerinin, deriye açılan kanalların tıkanması sonucu, ter bezinin birikmesi ve daha sonra iltihaplanmasıyla karakterize bir enflamatuar bir hastalıktır.

Bu oluşan ter bezinin içindeki enflamasyon daha sonra tüneller açarak diğer ter bezlerine, derinin altındaki diğer dokulara yayılırlar. Tedavisinde, enflamatuar bir hastalık olduğu için, enflamatuar ve enflamasyonu önleyici ilaçların etkisi vardır. Bunlar anti-enflamatuar ilaçlar olduğu gibi antibiyotikler de etkilidir. Ayrıca TNF-Alfa biyokerleri dediğimiz bazı immun-modülatör ilaçlar da bu hastalıkta etkilerini göstermişlerdir. Ancak başlamış bir Hidradenitis Suppurativa hastalığı hiçbir zaman ilaçlarla tam olarak tedavi edilemez. Çünkü enflamasyon orada ortadan tamamen kalkmıyor. İyileşen yerler hidrosis ile iyileşiyor. Ter bezleri ve kıl kökünün olduğu bölgelerde başlamış bir enfeksiyon kısa ya da uzun aralıklarla tekrar edebililyor. Burada gerçek ve tam tedavi ancak ve ancak cerrahi ile olur.

Cerrahi yöntemin de birkaç şekli vardır. Bunlardan birisi enflamasyonu ve iltihabı dışarı akıtacak ve hastayı rahatlatacak yöntemlerdir. Bunlarla (küçük cerrahi işlemlerle) aktif dönemde enflamasyon ortadan kaldırılır. Ama kesin olan tedavi ise o bölgede hastalıklı olan bölgenin tamamen çıkartılması ve o bölgelerin deri yamalarıyla kapatılması yöntemine dayanır. Bu enflamatuar bölgenin tamamı çıkarıldığında hastalığın o bölgede nüksetme şansı sıfırlanmış olur. Ancak vücudun daha başka bölgelerindeki ter bezlerinin olduğu yerlerde hastalığın çıkma şansı yine vardır. Yapılacak şey burada hastalık başladığı anda küçük cerrahi müdahalelerle o bölgeyi eksize etmek yani çıkartmak böylece kişiler normal hayatına dönebilir.

Sonuç olarak Hidradenitis Suppurativa’nın tam tedavisi vardır. Bunun da yöntemi sadece cerrahidir.

Hidradenitis Genetik Bir Hastalık Mıdır?

Hidradenitis suppurativanın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik etkenler bu hastalığın en önemli etkenlerinden birisidir. Bunun yanı sıra hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir. 

En Çok Hangi Bölgelerde Görülmektedir?

Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve kadın cinsel organı gibi alanlarda sıkça görülmektedir. 

Hidradenitisin Cerrahi Olmayan Tedavi Yöntemleri Mevcut Mudur?

Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesi önlenebilmektedir. Ancak o bölgenin cerrahi olarak çıkarılıp bölgenin temizlenmesi günümüzde en etkili tedavi şeklidir. 

Hidraadenitis Yaralarının Karakterleri Nasıldır?

Hidradenitis suppurativa görüldüğü bölgelerde başlangıçta cilt altından yüzeye açılan küçük ve akıntılı yumrular ile karakterizedir. Bu kronik yaralar zaman ile cilt altında tüneller şeklinde ilerleyebildiği gibi cilt yüzeyinde de akıntılı ve kaşıntılı yaralar şeklinde görülebilmektedir. 

Ameliyatlar Kaç Seansta Yapılmaktadır?

Hidradenitis suppurativa hastalığı bulunduğu bölgeye, yaranın büyüklüğüne ve derinliğine aynı zaman da hastanın durumuna da bakılarak tek seansta yapılabildiği gibi birkaç seansta da yapılabilmektedir. 

Ameliyat Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Her cerrahi operasyonun olduğu gibi bu ameliyatın da kişinin vücut direncine, yarasının büyüklüğüne ve dağılım bölgesine bağlı olarak zorluk derecesi artıp azalabilmektedir. Bu konuda ki en doğru bilgiyi ameliyattan önceki muayeneleriniz de doktorunuz sizin ile paylaşacaktır. 

Ameliyat Kesin Çözüm Müdür? Tekrarlar Mı?

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonra başlar. Uzun yıllar devam edebilir ve zamanla kötüleşebilir. Bu hastalığın ilaçlar ile yapılan semptomlara yönelik tedavisi kesin çözüm değildir. O an için söndürüp geriletse de ilerleyen zaman da yeniden alevlenebilir. Kesin çözüm cerrahidir. Eğer cerrahi iyi planlanır ve geniş alınır ise alınan bölgelerde tekrar görülmesi beklenmez. 

Ameliyat Hangi Anestezi Türü Ile Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Hidradenitis suppurativa çoğunluk ile genel anestezi altında yara bölgesinin genişliği ve hangi bölgelerde olduğuna bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. 

Hidradenitis Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Kişileri sosyal hayattan uzaklaştırarak depresyona sokabilen HS bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte, tanısı çok geç konduğu için bu hastalıkla birlikte yaşayan kişilerin yaşam kalitesini bozabilmektedir. 

Ameliyattan Sonra Günlük Hayata Ne Zaman Dönülmektedir?

Hidradenitis ameliyatlarından sonra kişinin durumuna da bakılarak 1-2 gün hastane de kalınması yeterli olacaktır. Kişi aynı gün yemek yemeye ve kısa yürüyüşler yapmaya başlayabilir. Doktorun ön gördüğü zaman da dikişler alınır ve hasta bir haftanın sonunda günlük hayatına dönebilmektedir. 

Ameliyat Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Tüm cerrahi operasyonlarında olduğu gibi ağrı durumu kişinin bünyesine bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat edilecek bölgenin genişliği, hangi bölgelere müdahele edileceği de ağrı durumunu etkilemektedir. Ancak hastane ortamında olunacağı için burada ağrılar kontrol altına alınabilmektedir. Daha sonrasında da doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ile bu dönem rahatlıkla atlatılabilir. 

Hidradenitis Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

Her cerrahi operasyon belirli ölçüde risk taşımaktadır. Bu riskler uygulanacak teknik, hastanın genel durumu, hastalığın boyutu, müdahale büyüklüğü ve daha birçok nedene göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra kanama, enfeksiyon, bölgenin iyi çıkarılamamasına bağlı olarak tekrarlaması ve anesteziden kaynaklanan riskler mevcuttur. 

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmektedir?

Ameliyat sonrası her cerrahi operasyonda olduğu gibi enfeksiyon, kanama vs risklerin önüne geçilmesi adına doktorun tavsiyelerine tam anlamıyla uyulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ameliyattan sonra ilk birkaç hafta çok ağır egzersizlerden kaçınılmalı terlememeye özen gösterilmelidir. 

Ameliyat Sonrası Çok Görünür Izler Olacak Mı?

Tüm cerrahi operasyonlardan sonra ameliyat bölgesinin genişliğine bağlı olarak bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler zaman içerisinde görünürlüğünü önemli ölçüde yitirmektedir. Hidradenitis ameliyatlarında da cerrahinin yapıldığı bölgelerde belirli bir miktar iz kalmaktadır. 

Hidradenitis Suppurativa Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtisi siyah noktaların bulunduğu küçük çukur bölgelerdir. Bunun dışında; kırmızı, hassas yumrular, ağrılı bezelye büyüklüğünde yumrular hidradenitis suppurativa belirtileridir. Bunlar deri altında gelişen yıllarca sürebilen büyüyen ve iltihaplanan yumrulardır. 

Hidradenitis Suppurativa Hangi Yaşlarda Görülmektedir?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü bilinen hidradenitis suppurativa hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir cilt hastalığıdır. Ancak sık görülme yaşı ergenlik ile 40 yaş arasında olduğu bilinmektedir. 

estetik cerrahi

Prof. Dr. Bekir Atik. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Get Started MESAJ GÖNDER