+90 532 461 59 97
MENÜ

Üst dudağın vertikal uzunluğu herkeste birbirinden farklıdır. Ancak bu farklılığa rağmen kas tonusunun normal olduğu durumlarda bu kasta, gülünce dudağın bir miktar kısalarak üst dişlerin görünmesi şeklinde bir kısalma meydana gelir. Ancak bazı kişilerde genetik olarak veya kas tonusunda bir yetersizliğin olduğu durumlarda gülümseme veya konuşma ile üst dişler görülmez. Bu uzunluktan şikayetçi olan her birey lip lift ameliyatı ile bu uzunluğu kısaltıp olması gereken pozisyonuna getirebilir.


Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Nedir?

Dudak kaldırma, üst dudağı yükseltmek ve burun ile üst dudak arası mesafeyi kısaltmak için yapılan basit, çoğunlukla klinik içi yapılan bir cerrahi işlemdir. Aşırı uzun olan üst dudağın mesafesini kısaltmak bu işlemde asıl amaçtır. 

Lip Liftin Faydaları Nelerdir?

İşleme uygun adaylarda gerçekleştirilen lip lift prosedürünün birçok faydası vardır. Yaşlandıkça, üst dudak yüzün diğer kısımları gibi yerçekimi ile uzama ve sarkma eğilimindedir. Bu genellikle dudağın renkli kısmının içe doğru dönmesi ile sonuçlanır ve bu da dudakta ve yüzde incelme görünümüne neden olur.

Ek olarak, üst dudak aşağı doğru iner ve üst dişleri kaplar, bu da dudak çevresinin daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Üst dudağın kısaltılmasıyla bu değişiklikler tersine çevrilir ve orta yüz kalkık ve gençleşmiş bir görünüme kavuşur. Bununla birlikte lip lift yani dudak kaldırma ameliyatı ile birlikte üst dudak olduğundan daha dolgun bir görünüme kavuşmuş olur.  

Lip Lift İşlemi Süreci Nasıldır?

Dudak kaldırma işlemi, tek başına veya diğer işlemler ile (rinoplasti, yüz germe vb.) birlikte yapılabilen çok basit ve hızlı sonuç alınabilen bir cerrahi işlemdir. Prosedür, cerrahın hastası için uygun gördüğü cerrahi plana göre üst dudağın çizimi ile başlar. Daha sonra cerrahi alanı uyuşturmak ve işlem esnasında herhangi bir şeyin hissedilmemesi adına cerrahi bölgeye lokal anestezik madde enjekte edilir.

Hazır olduktan sonra, burnun hemen altındaki cildin çıkarılması planlanan kısım nazikçe çıkarılır ve herhangi bir hafif kanama kontrol edilir. Bu kesi daha sonra mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için birçok küçük dikişle kapatılır. İşlemin ardından bölge antibiyotikli merhem ile kapatılır ve dikişler doktorun uygun gördüğü bir zamanda alınır. 

Lip Lift Anestezi Gerekli mi? 

Yapılacak tek işlem dudak kaldırma işlemi ise, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bununla birlikte, dudak kaldırma daha derin anestezi gerektiren ek bir işlem ile kombine edilecek ise, genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Lip Lift Dudak Kaldırma İşleminin Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

Cerrahi bir dudak kaldırma işleminin sonuçları kalıcıdır, ancak dudaklar ve genel yüz olgunlaşmaya ve yaşlanma sürecine aynen devam edecektir. İşlemden sonra yüz bölgesinden normal yaşlanma değişiklikleri beklenmelidir. 

Lip Lift İşlemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lip lift ameliyatından sonra aktif iyileşme süresi yaklaşık 5-7 gün sürer. Hastalar genellikle orta derecede yüz bölgesinde şişlik yaşarlar ve ilk 72 saat içinde biraz ağrı veya rahatsızlık hissedebilirler.

Bu süreç geçici ve oldukça doğal bir durumdur.

Yaklaşık on gün sonra alınabilir dikişler kullanılan hastalarda dikişler alınır ve yara bölgesi aktif olarak nemlendirilmeye başlanır.

Dikiş izleri 1 yıla kadar görünmez hale gelmektedir. 

Lip Lift İşleminde Komplikasyonlar Nelerdir?

Dudak kaldırma işleminden sonraki ana komplikasyon gözle görülür bir yara izidir. Bu nedenle, kötü skar (hipertrofik veya keloid) öyküsü olan hastalar iyi adaylar değildir. Diğer nadir komplikasyonlar arasında; enfeksiyon, gecikmiş iyileşme, asimetri, yetersiz veya aşırı doku çıkarma, skar kontraktürü, gülümsemede bozulma, burun deliklerinde genişleme ve burun orta hattında bozulmalar görülebilmektedir. 

Yaş Sınırı Var Mıdır?

Dudak kaldırma işleminde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yara iyileşmesi ile ilgili herhangi bir problemi olmayan ( diyabet vb.) her sağlıklı birey dudak kaldırma işlemini yaptırabilmektedir. 

Bir Bakışta Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı

Prosedür: Dudak Kaldırma

İşlem Süresi:30-40 dk.

Anestezi: Çoğunlukla lokal anestezi. Farklı işlemler ile kombine edilen dudak kaldırma ameliyatı genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

Hastanede Kalış: İşlem lokal anestezi altında hastane veya klinik şartları altında yapılabilmektedir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen lip lift ameliyatlarında hastanede kalış yoktur.

İz: Burun ile dudağın birleşim yerinde burnun doğal çizgisine uyumlu bir kesi yapılır. İyileşme Süresi: İlk birkaç gün ödem ve morluk oluşabilir. 10 gün içerisinde iyileşme tamamlanır. 10. Gün kullanın dikişler alınır.

Ağrı: işlem öncesi yapılan lokal anestezi sayesinde işlem esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte hafif ağrı olabilir. Kullanılan ağrı kesiciler ile birlikte ağrı kolayca kontrol altına alınabilmektedir.

Son şekli alma: Liplift ameliyatı sonrası sonuç anında görülebilmektedir. Ancak ödemlerin tam anlamı ile gitmesi, izin renginin ten rengine dönmesi 3-6 ay gibi kısa bir süre alabilmektedir.

estetik cerrahi

© Istanbul Safe Medical. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Başla MESAJ GÖNDER