+90 532 461 59 97
MENÜ

Hamilelik ve Doğum Sonrası Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olmaktadır?

Hamilelik süreci boyunca meydana gelen değişiklikler doğum sonrasında da devam etmektedir. Hamilelik boyunca bebeğin büyüyebilmesine izin vermek için karın kaslarının arası açılır ve boyları uzar. Hamilelik sonlandığında hızlıca toparlansalar da doğum yapmadan önceki haline tam anlamıyla dönememektedir. Doğum sonrasında alınan tüm kilolar verilse de karın kaslarının aralarındaki açıklığa bağlı olarak karın bölgesinde şişkin bir görüntü oluşmaktadır.

Aynı şekilde karın derisinde gerilmeye bağlı olarak oluşan çatlaklar karnın alt kısmında sarkık bir görüntü oluşturmaktadır. Emzirme döneminde ise göğüsler süt verme nedeni ile büyür. Emzirmenin sonlanması ile birlikte göğüsler genellikle eski formuna döner. Ancak bazı kişilerde bu dönemin sonlanmasına rağmen göğüsler küçülmeyebilir veya biri küçülebilir. Bunun sonucunda asimetrik göğüsler de oluşabilmektedir. 


Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Ne Zaman Planlanmalıdır?

Anne estetiği için doğru zamanı belirlemek, büyük ölçüde kişi ve cerrah arasında kişisel bir karardır; ancak bu operasyonu planlarken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.Ameliyatın planlanmasından önce, örneğin göğüslere bir müdahale yapılacak ise emzirme döneminin bitmesi, karın germe veya liposuction gibi işlemler yapılacak ise de doğum sonrası kilo vermenin durmuş olması ameliyat sonuçları için önemli birer kriterdir. 

Ameliyat Nasıl Yapılmaktadır?

Memenin durumuna göre ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 saat süre ile yapılmaktadır.

Hacim kaybıyla birlikte az bir miktar sarkması olan kişilerde yalnızca protez ile dikleşme elde edebilmek mümkündür. Bunun için göğsün alt kısmından yapılacak 3 cm’lik bir kesi kullanılmaktadır. Hacim kaybının yanında aşırı sarkması olan kişilerde yalnızca protez yeterli olmayacak bununla birlikte dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılması gerekecektir.

Son olarak hem iri hem sarkıklığı olan göğüslerde de sadece küçültme ve dikleştirme yapılması yeterli olmaktadır. Kişi için hangi yöntemin uygun olacağına muayeneler sırasında hekim ve hasta ortak karar vermektedirler.

İşlem sonrası kişinin bir gece hastanede kalması yeterli olacaktır. Duruma göre takılan drenler ameliyat sonrası 1 veya 2. Günde hekim tarafından çıkartılacaktır.  

Hamilelik ve Emzirme Döneminin Tamamlanması Ardından Yapılacak İşlemler

1.Karın Germe ve Liposuction 

Hamilelik döneminde karın kaslarının ve derisinin gevşemiş olması, doğumdan sonra ne kadar kilo verilirse verilsin karın bölgesinde şişkin bir görüntüye sebep olmaktadır. Aynı zamanda hamilelikte gerginliğe bağlı olarak karın derisinde çatlaklar meydana gelmektedir. Çatlayan karın derisi tekrar eski haline dönememekte ve sarkık bir karın ortaya çıkmaktadır. Oluşan tüm bu deformiteler kişilerin özgüvenlerini kaybetmelerine neden olmaktadır.

Hamileliğin sonlanmasının ardından kısa bir süre içerisinde alınan kilolar verilmektedir. Karın germe veya liposuction işlemleri için bu kiloların verilmesi gerekmektedir. Aksi halde karın germe işleminin ardından tekrar hızlıca kilo verilmesi karın cildinin tekrar sarkmasına neden olacaktır. Bu süre genellikle doğumdan 6 ay sonra tamamlanmaktadır.

Çoğu zaman karın germe işlemine ek olarak yapılan liposuction işlemi de karın germe ameliyatından daha iyi bir sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Karın germe ve liposuction işlemi birlikte genel anestezi altında, hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası karın ve liposuction bölgelerini saran sıkı bir korse giydirilmektedir. 6 hafta boyunca giyilmesi istenen bu korse 3 haftanın sonucunda gün içerisinde birkaç saat çıkartılabilmektedir.Karında bikini bölgesi içerisinde kalan, sarkıklık derecesine bağlı olarak sezeryan kesilerinden birkaç santim daha uzun ince bir çizgi şeklinde iz kalmaktadır. Bu iz 6 ay içerisinde ince ve soluk bir renk halini almaktadır. 

2. Meme Küçültme, Dikleştirme 

Memenin emzirme dönemindeki büyüklüğüyle kalması, sarkması veya hem sarkık hem de içi boşalmış bir görüntüde olması doğum sonrasında memede en sık görülen sorunların arasındadır.

Hamilelik sırasında irileşen göğüsler bazı kişilerde emzirme döneminin sonlanmasına rağmen küçülmemektedir. Bu durumda ciddi boyun ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Emzirme döneminin sonlanmasından birkaç ay sonra meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatı rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Meme küçültme veya dikleştirme ameliyatı sırasında süt bezlerine zarar verilmediğinden bir sonraki doğum için emzirmeye engel bir durum oluşmamaktadır.

Eğer emzirme döneminde memeler hacim olarak da küçüldüler ise dikleştirme ameliyatının yanı sıra meme protezi de ek olarak yapılabilmektedir. 

Randevu Al

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Çok İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sadece protez kullanılarak yapılacak ise göğsün altında açılan 3 cmlik kesiler kullanılmaktadır. Bu iz zamanla iyice soluklaşarak 6 ay ile 1 senenin sonunda ince beyaz bir çizgi halini almaktadır.

Ancak yalnızca dikleştirme veya dikleştirme ile birlikte protez ameliyatı yapılacak ise kullanılan yönteme bağlı olarak meme başının çevresinde ve altında ‘’T’’ şeklinde ya da meme başında ve aşağıya doğru düz şekilde uzanan bir iz kalmaktadır. Bu izler de zamanla soluklaşarak incelecektir. 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı için emzirme döneminin ve kilo vermenin sonlanmış olması ameliyat sonucunu etkileyen en önemli faktörlerdir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra yaşanan majör kilo değişimleri göğüslerin tekrar sarkmasına neden olabilmektedir. 

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Her Yaştan Anneye Uygulanabilir mi?

Meme dikleştirme, küçültme, karın germe ve liposuction işlemlerinin bir arada uygulanması büyük ve önemli bir operasyondur. Kişinin yaşı bu uygulamalar için kriter olabilir ancak daha önemli olan şeyler kişinin ameliyata uygunluğudur.

Burada sahip olunan hastalıklar, kullanılan ilaçlar, daha önce geçirilen operasyonlar kişinin ameliyata uygunluğunu belirler. Ameliyata engel herhangi bir sağlık problemi olmayan her yaşta anne bu ameliyatları olabilir.

estetik cerrahi

© Istanbul Safe Medical. Tüm Hakları Saklıdır.

Randevu Oluştur

Başla MESAJ GÖNDER