Yüz Germe ve Estetiği

/, Estetik Cerrahi, Slider/Yüz Germe ve Estetiği

Yüz Germe ve Estetiği

Yüz Gerdirme ve Estetiği Nedir?

İnsan cildi zamanla yerçekiminin etkisi ve fiziksel etkenlerin katkısıyla sarkmaya başlar.  Ayrıca yaşlandıkça cilt altı yağ dokusunun azalması yüzde kırışıklıklara neden olur.

Yüz bölgesi tek bir bölge gibi görünse de birçok farklı yapıda bölgeden oluşur. Bunlar;

 • alın bölgesi
 • kaş bölgesi
 • göz çevresi
 • şakaklar
 • yanaklar
 • çene

Bu bölgelerin tamamında yaşlanma, sarkma ve deformasyon gözlenebilir. Bu sorunları çözmek için yapılan cerrahi müdahalelere yüz estetiği denir.

 

Yüz Gerdirme ve Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlanan, sarkan veya deforme olan bölgeler belirlenir.

Bu bölgedeki cilt dokusu kaldırılır, cildin altındaki bağ dokuları yani aşağı doğru sarkmış bağ dokuları yukarı doğru çekilerek işlem tamamlanır.

Burada bazı mihenk noktaları vardır:

Saçlı deri birinci mihenk noktasıdır. Eğer bir alın germe işlemi yapılacaksa saçlı deri bölgesinden bir kesi yapılır, alın bölgesi ve kaşlar yukarı doğru asılır.

İkinci mihenk noktası orta yüz denilen özellikle elmacık kemiğinin bulunduğu yerdeki sarkmalardır.

Burada da yine izleri gizlemek için göz torbalarının olduğu bölgelerden girilir (orada doku gevşektir, çok fazla iz kalmaz). Göz torbası bölgesinden girilerek orta yüz bölgesi yukarıya doğru alınır.

Daha aşağı bölgelere gelince çene ve boyun bölgesine müdahale ederken kulak bölgeleri kullanılır. Kulak arkasından yapılan kesilerle çene ve boyun bölgesi gerilir, olası ufak izler de kulak arkasına gizlenmiş olur.

Ayrıca çene altından bir bölgeden girilerek boyun bölgesine müdahale edilebilir.

Yapılan bu işlemlerin tamamında dokular serbestlenir ve önceden yani gençken bulunduğu yerlere tekrar asılır.

Bunun dışında cerrahi müdahale mutlaka başka işlemlerle kombine edilir. Mesela yağ dokusunda bir azalma varsa yağ dokusunun kendisiyle veya bazı kimyasallar ile o bölgenin eksik kısımları tamamlanır.

Yine yüz gençleştirmede zaman zaman da o kasların fazla hareketi ile oluşan kırışıklıkları önlemek için günümüzde en çok kullanılan botoks da işleme ilave edilebilir.

Yüz Germe ve Estetiği Ameliyatı Öncesi

Yüz germe ameliyatından beklentilerinizi ve isteklerinizi doktorunuzla tartışın.

Ameliyattan 2 hafta önce sigara kullanımına ara verin.

Eğer çalışıyorsanız doktorunuzla görüşüp, süreci iyice kavradıktan sonra ihtiyacınız olan izni alın.

Yüz germede yaş sınırı yoktur ama genellikle 50 yaşın üstündeki hastalara önerilir.

Daha genç hastalara ise mini yüz germe ya da dolgu maddeleri ile gençleştirmeyi uygulamak daha uygun olacaktır.

Yüz Germe ve Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra yüz 1 hafta kadar şiş görünümde olup birinci haftanın sonunda gitgide azalmaya başlar.

Şişlik ve ödemin daha kolay ve çabuk geçmesi için sırtüstü yatın.

Birinci ayın sonunda yüzün şiş hali tamamen ortadan kalkar.

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi yüz germe ameliyatından sonra da sigara içilmemesi tavsiye edilir, çünkü sigara tüketimi yaraların iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

İlk 2 ay yüzün direkt güneşle temasından kaçınılmalıdır.

Yüz Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cilt Yaşlanması Neden Olur?

İnsan vücudunun en büyük organı olan cildin yaşlanması diğer organlara göre daha kolaydır. Çünkü cilt dış etkenlerden daha çok etkilenir.

Yapılan araştırmalara göre cilt yaşlanmasına en büyük etken çevresel faktörlerdir. Egzoz dumanları, fabrika dumanları, çevresel atıkların çıkardığı gazlar, yoğun iş temposu, hareketsiz yaşam gibi birçok faktör cilt yaşlanmasına neden oluyor. Bu yüzden büyük şehirlerde yaşayan insanların ciltleri köyde, doğal ortamda yaşayan insanlara göre daha çok ve çabuk yaşlanıyor.

Cilt yaşlanmasında genetik faktörler de etkili. Aile cilt yapısına bakılarak ortalama cilt yaşlanma yaşı kestirilebilir.

Cilt Yaşlanmasını Geciktirmenin Yolları Nelerdir?

Cilt yaşlanmasını engellemek mümkün olmasa da geciktirilebilir. Peki nedir cilt yaşlanmasını geciktirmenin yolları?

 • Güneş ışınlarından korunun.
 • Antioksidan içerek yiyecekler tercih edin.
 • Cildinizi nemlendirin.
 • Bol su için.
 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Doğal ürünler kullanmaya dikkat edin.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın, gülümseyin.

Yüz estetiği için en uygun yaş nedir?

Yüzdeki yaşlanma her kişide farklı zamanlarda başlar ve farklı hızla ilerler. Bu yüzden yüz estetiği için en uygun yaş diye bir şey söz konusu değildir fakat önerilen alt yaş sınırı 30 yaştır.

Yüz estetiği kalıcı çözüm müdür?

Yüz estetiği cilt gençleştirmede en etkili yol olsa da ömrün sonuna kadar etkisi devam etmez. Yaşlanmayla beraber yüzdeki kırışıklıklar ve deformeler tekrar başlayabilir. Bu yüzden hastanın isteğine bağlı olarak yüz estetiği tekrar uygulanabilir.

Yüz estetiğiyle çok zayıf yüzler dolgunlaşabilir mi?

Hastanın şikayetçi olduğu ve dolgunlaşmasını istediği bölgelere yağ enjekte edilerek dolgun bir görüntü oluşturulabilir.

Yüz estetiği ile hangi bölgeler düzeltilir?

Yüzümüz birçok farklı yapıda bölgeden oluşur;

 • alın bölgesi
 • kaş bölgesi
 • göz çevresi
 • şakaklar
 • yanaklar
 • çene

Bu bölgelerin hepsi cerrahi müdahale ile düzeltilebilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası günlük hayata dönüş ne zaman olur?

Yüz germe ameliyatı olan hastalar minimum 1 ya da 2 gün içerisinde normal hayatlarına devam edebilirler fakat sargıların çıkarılması morluk ve şişliklerin inmesi için 7-10 gün hastanın istirahate ihtiyacı vardır.

Yüz germe ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?

Genel olarak yüz germe işlemi iki teknik kullanılarak yapılır. İlk yöntemle deri ve smas dediğimiz deri altı dokusunun gerilmesi, ikinci olarak ise ipler yardımıyla dışardan yüz cildinin gerilmesidir bu yöntem çok kalıcı olmamakla beraber kısa süreli isteklere cevap verebilir. Cerrahi olarak ise kulak önünden ve arkasından yapılan işlemlerle yüz bölgesinin yukarı alınması mümkündür gerektiğinde ise gözaltından girilerek orta yüz dediğimiz elmacık kemiklerinin ve yanakların kaldırılması işlemide yapılabilir. Son olarak ta saçlı bölgeden yapılan bir işlemle alın bölgesi yukarı kaldırılır bu durumda kaşlarda yukarı kaldırılmış olur.

Yüz gençleştirme için alternatif cerrahi olmayan yöntemler de mevcut mudur?

Yüz gerginliğini arttırmak amacıyla kullanılan bazı kimyasal maddeler mevcuttur ayrıca dışardan kullanılan iplerle de yüz gerginliği arttırılabilir. Fakat bunlar cerrahi yöntemler kadar kalıcı ve etkili değildir.

Yüz germe ameliyatıyla kombine yapılan işlemler de mevcut mudur?

Yüz germe ameliyatlarında kişinin durumuna bağlı olarak bazı kombine işlemler de yapılabilir. Örneğin yaşlanmaya bağlı kişilerde yağ atrofisi dediğimiz durum meydana gelir ve yüz germe işlemi sırasında bu bölgelere yağ enjeksiyonu botox vs. uygulanıp ciltteki kırışıklıklar en az seviyeye indirilir.

Yüz germe ameliyatından sonra kalıcı ve rahatsız edici izler olacak mı?

Her cerrahi operasyonda yapılan işleme bağlı olarak büyük veya küçük bir iz kalır. Burada ki en önemli nokta en az iz kalacak ve görünmeyen noktalarda olacak şekilde kesilerin  yapılmasıdır. Bu konuda ki en büyük avantajımız ise kulak önünden ve arkasından yapılan kesiler çok dikkatli bakılmadığı sürece belli olmaz.

Yüz germe ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Yüz germe ameliyatları bir kez yapıldıktan sonra yaş ilerlemesine ve derinin sarkmasına bağlı olarak tekrarlanabilir. Ancak deri ince ve yapıları çok hassas olduğu için ikinci ameliyat ilkine göre daha risklidir.

Yüz germe ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır? Ameliyat esnasında anormal durumlar yaşanabilir mi?

Yüz germe ameliyatları genellikle ileri bir yaşta yapıldığından ve ileri yaşlarda kalp ve damar problemleri daha sık görüldüğünden kişiler kan sulandırıcı ilaçlar kullanabiliyor. bu   ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemlerine yol açacağından  ameliyatlarda bu ilaçların doktor kontrolünde belli bir süre öncesinde kesilmiş olması gerekir. Aynı zaman da sigara da derinin beslenmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden ameliyat öncesi dönemde kullanılması son derece sakıncalıdır.

Yüz germe ameliyatından önce ve sonra nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Ameliyattan sonra deri altı kanama riskini en aza indirmek için bandajların çok dikkatli kullanılması gereklidir. Onun dışında ameliyattan üç ile ay süre ile güneşe çıkarken çok dikkatli olunmalı güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Yüz germe ameliyatları sonrası ağrı beklenen bir durumdur. Doktorunuzun önerdiği analjezikler ile bu ağrılar kontrol altına alınılabilir.

Yüz germe beni ne kadar gençleştirir?

Yüz germe ameliyatları sonrası yüz görünümünün gençleşmesi ameliyat öncesi yüzün ve yapılacak ameliyatın tekniğine göre değişir. Ancak ortalama beklenen beş ile on yıl arasında bir gençleşmedir.

Yüz germe ameliyatı yüz ifadesini yok eder mi?

Yüz germe ameliyatlarında hedef yüz ifadesinin bozulmamasıdır. Çok fazla germe olursa kısmen bir bozukluk olabilir. Ancak asıl hedef hem fazla deriyi germek hem de yüz ifadesini korumaktır.

Yüz germe ameliyatı ortalama ne kadar sürmektedir?

Yüz germe ameliyatları yüze yapılacak işleme bağlı olarak iki saat ile altı saat arasında değişiklik gösterebilir.

Detaylı Bilgi ve İletişim

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

12 Yorum

 1. günsel 16:07 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  Doktor bey ben 58 yaşında bir kadınım ve yüzümde çok kırışıklık ve sarkıklık var yüz gerdirme ameliyatı olmak istiyorum ama kalacak izlerden korkuyorum. Yüz germe ameliyatından sonra çok iz kalıyor mu?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:06 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Yüz germe ameliyatında kulak önünde ve arkasında çok fazla belli olmayan iz kalır.

 2. Çicek Esra 16:08 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir bey sizin yüz germe fiyatlarınız nedir?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:05 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgi gönderildi.

 3. Nazife 16:09 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  mini yüz germeyle alındaki kırışıklıklar gider mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:05 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Eğer alın germe uygulanacaksa kırışıklık miktarına bağlı olarak kırışıklıklarda azalma görülür.

 4. seçil nur 00:44 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  botoksla yüz germe mümkün mü

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:31 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

   Botoksla sadece alın bölgesinde bir gerginlik elde edilir onun dışındaki bölgelerde botoksun yüz germeye katkısı yoktur.

 5. HAKAN 16:40 de 23 Şubat 2018 - Yanıtla

  Bekir hocam ben babam için soruyorum bu soruyu kendisi yüzünün sarkmasından çok mutsuz, erkeklere yüz germe ameliyatı yapıyor musunuz? Bana detaylı bilgi verebilir misiniz?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:45 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba Hakan bey,
   Tabii ki erkeklere de yüz germe operasyonu uygulanabilir. Detaylı bilgi maili tarafınıza gönderildi.

 6. Omer 11:41 de 23 Eylül 2018 - Yanıtla

  Merhabalar yuz germe operasyonu ile fiyat hakkinda bilgi alabilirmiyim

  • Prof. Dr. Bekir Atik 11:37 de 26 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderildi.

Soru ve Yorumlar