Vajina Daraltma

Vajinoplasti, vajinayı çevreleyen kasları sıkılaştırmak ve dış genital yapıları yeniden şekillendirmek için uygulanan bir prosedürdür. Problemin büyüklüğüne göre ameliyat planlanır . Sadece dış dudaklara müdahale edileceği gibi bu prosedüre vajina kaslarına da müdahale edilerek vajina daraltma da eklenebilir.

Prosedürün amacı, kadın genital organının deforme görünümünü ortadan kaldırarak hem hijyenik açıdan kişiyi rahatlatmak hemde anotomik ve estetik görüntü kazandırmaktır . Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında kadın ve eşi için daha fazla tatmin sağlayabilen, kaslara daha iyi bir güç veya kontrolünü vermektir. Bu prosedür sadece doğumlar veya ileri yaş sonrası oluşabilecek deformiteleri değil genetik vajinal deformasyonları düzeltmek içinde uygulanır.

Vajina Nedir?

Vajina ortalama 9 cm boyunda dışta kaslarla sarılı içerde mukoza ile örtülü esnek tüp şeklinde bir yapıdır. Yukarda uterus adı verilen rahimle kapatılmıştır ve rahme açılan küçük bir kanal vardır. Aşağıda ise iç dudaklarla devam eder ve dışarıya açılır.

Üç ana fonksiyonu vardır:

1. Penisi içine alarak erkek salgılarının rahime taşınmasını sağlar.

2. Mensturasyon salgılarının dışarı atılmasını sağlar.

3. Doğum esnasında genişleyerek bebeğin rahimden dışarı çıkmasına aracılık eder.

Vajina içerde mukozadan oluşur onun altında esnek bir bağ dokusu vardır . Bu yapının üstünde düz kas tabakası vardır. Bu kaslar elastiktir ve vajinanın genişleyip daralmasında rol alırlar. En dışta ise daha sert bir bağ dokusu vardır ve tüm diğer tabakaları sarar. Gerek yaşlı gerekse doğumla birlikte bu kaslar yırtılabilir, gevşeyebilir ve sonuç olarak tam olarak kavrama ve esneme kabiliyetini kaybeder. Vajina iç mukozası ise aynı şekilde gevşeyip genişleyebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatlarında mukozayı açıp öncelikle kaslara ulaşılır ve kaslar küçültülerek daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. Bu işlem kaslarda hem daralma meydana getirir hem de daha iyi kasılmalarını sağlar. Bu aşamadan sonra vajina mukozasında ki fazlalıklar çıkartılarak yeni vajina mukozası oluşturulur. Vajina mukozasının iyileşmesi çok hızlı olarak bir hafta içerisinde tamamlanır. Ancak kasların tam olarak iyileşmesi için üç hafta kadar cinsel ilişkiye izin verilmez. Ameliyattan iki gün sonra kişi normal hayatına rahatlıkla dönebilir.

Hasta Yorumları
No votes yet.
Please wait...