532 461 59 97 Menu

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinoplasti, vajinayı oluşturan kasları sıkılaştırmak ve dış genital yapıları yeniden şekillendirmek için uygulanan bir prosedürdür. Problemin büyüklüğüne ve çeşidine göre ameliyat planlanır. Sadece dış dudaklara müdahale edileceği gibi bu uygulamaya vajina kaslarına da müdahale edilerek vajina daraltma da eklenebilir.

Uygulamanın amacı, kadın genital organının deforme görünümünü ortadan kaldırarak hem hijyenik açıdan kişiyi rahatlatmak hemde anotomik ve estetik görüntü kazandırmaktır. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında kadın ve eşi için daha fazla tatmin sağlayabilen, kaslara daha iyi bir güç veya kontrolünü vermektir. Bu prosedür sadece doğumlar veya ileri yaş sonrası oluşabilecek deformiteleri değil genetik vajinal deformasyonları düzeltmek içinde uygulanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Uygulanır

Vajina daraltma ameliyatlarında mukozayı açıp öncelikle kaslara ulaşılır ve kaslar küçültülerek daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanır. Bu işlem kaslarda hem daralma meydana getirir hem de daha iyi kasılmalarını sağlar. Bu aşamadan sonra vajina mukozasında ki fazlalıklar çıkartılarak yeni vajina mukozası oluşturulur. Vajina mukozasının iyileşmesi çok hızlı olarak bir hafta içerisinde tamamlanır. Ancak kasların tam olarak iyileşmesi için üç hafta kadar cinsel ilişkiye izin verilmez. Ameliyattan iki gün sonra kişi normal hayatına rahatlıkla dönebilir.

İşlem esnasında kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından işlem sonrasında dikiş alınması gerekmez.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam

Ameliyattan sonra 3 hafta boyunca cinsel perhiz gereklidir. Bu süreçte cinsel perhize maksimum özen gösterilmesi çok önemlidir. Çünkü 3 hafta dolmayan cinsel ilişkiye girilmesi vajinada yeniden gevşeme oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra kesi uygulanan bölge henüz iyileşmesini tamamlamadığı için enfeksiyon gelişebilir. Dikiş açılabilir ve şiddetli kanamalar meydana gelebilir. 6 haftalık süre sona erdiğinde cinsel ilişkiye izni verilir.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam

Vajina Neden Gevşer?

Vajina genişlemesinin asıl sebebi doğum sayısının fazla olması iken bazı bayanlarda doğum olmadan da yapısal bir gevşeme vardır ve vajina kasları güçsüzdür. Bu durumda bazı kasları güçlendirici egzersizlerin faydası olabilir. Normal doğum sırasında vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sırasında bebeğin rahat geçişini sağlamak amacıyla vajina ağzına yapılan kesiler kas gücünü daha da azaltır. Doğum sayısı arttıkça vajinanın eski formuna kavuşması da bununla birlikte zorlaşır. Bu egzersizlerle yeterli sıkılaşma sağlanamazsa vajinoplasti yapmak gerekli hale gelmektedir.

Vajina içerde mukozadan oluşur onun altında esnek bir bağ dokusu vardır. Bu yapının üstünde düz kas tabakası vardır. Bu kaslar elastiktir ve vajinanın genişleyip daralmasında rol alırlar. En dışta ise daha sert bir bağ dokusu vardır ve tüm diğer tabakaları sarar. Gerek yaşlı gerekse doğumla birlikte bu kaslar yırtılabilir, gevşeyebilir ve sonuç olarak tam olarak kavrama ve esneme kabiliyetini kaybeder. Vajina iç mukozası ise aynı şekilde gevşeyip genişleyebilir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Vajina Nedir?

Vajina ortalama 9 cm boyunda dışta kaslarla sarılı içerde mukoza ile örtülü esnek tüp şeklinde bir yapıdır. Yukarda uterus adı verilen rahimle kapatılmıştır ve rahme açılan küçük bir kanal vardır. Aşağıda ise iç dudaklarla devam eder ve dışarıya açılır.

Üç ana fonksiyonu vardır:

  1. Penisi içine alarak erkek salgılarının rahime taşınmasını sağlar.
  2. Mensturasyon salgılarının dışarı atılmasını sağlar.
  3. Doğum esnasında genişleyerek bebeğin rahimden dışarı çıkmasına aracılık eder.
estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu