İçindekiler

Saç Ekimi

Saç ekimi ;

  • saçların dökülmesi,
  • saçların seyrelmesi,
  • saçların yanması,
  • kafadaki yara izleri,
  • belli bölgelerde doğuştan saç çıkmaması

gibi durumlarda saçsız bölgelerde yeniden saç çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir.

Saç Ekimi Operasyonları Nasıl Yapılır?

Saç ektirmek isteyen kişinin önce saç analizi yapılır, sorunlu bölge tespit edilir.

Saçsız bölge tespit edildikten sonra o bölgeye ekilecek saç köklerinin alınacağı bölge tespit edilir. Saç kökü alınacak bölge iki kulak arasındaki bölgedir çünkü bu bölge hormonlardan etkilenmez. Bu bölgeye donör denir.

Donör bölgesinden toplanan saç kökleri dizilir ve özel solüsyonlarla bekletilir.

Saçsız bölgeye ekilecek saç kökleri için doğru açı, yön ve sıklıkta kanallar açılır.

Solüsyonda bekletilen dizilmiş saç kökleri açılan kanallara tek tek, özenle ekilir.

Saç Ekimi Sonrası

Ekilen saç kökleri dökülmeye başlar ve birinci ayın sonunda tamamen dökülür.

Dökülen saç kökleri 3 ay sonra tekrar uzamaya başlar.

Ekilen tüm saç köklerinin uzaması ve yeni bölgeye adapte olması ortalama 8-12 ay sürer.

İlk 1 yıl ekilen saçlara özen gösterilmesi önemlidir. Doktorun tavsiyelerine kesinlikle uyulmalıdır.

Saç ekimi sonrası süreçte özenli olmak iyileşme ve saçların uzaması sürecini hızlandıracağı gibi saçların verimli olması için de çok önemlidir.

Saçların saç ekiminden sonra nasıl yıkanacağı uzmanlar tarafından gösterilir. Hasta bu şekilde saçlarını 2 hafta boyunca yıkadıktan sonra işlem görmüş bölgedeki kabuklar temizlenir.

Saç ekimi, işinde uzman bir doktor tarafından doğru teknikle başarılı bir şekilde yapıldıysa saçlar tamamen doğal gözükecek ve olağandışı durumlar (kemoterapi, yangın, ağır kafa travmaları vb.) yaşanmadığı sürece dökülmeyecektir.

Saç ekimi öncesi ve sonrası arasındaki fark işlem başarılı yapıldığında ve doktor tavsiyelerine uyulduğunda muhteşem olacaktır.

Saç Ektirmek İsteyenler İçin Önemli Noktalar

Operasyon titizlik ve profesyonellik gerektiren bir operasyondur.

Saç ekimi hastanede, tam steril ameliyathanelerde uzman doktor ve ekibi tarafından kontrollü, özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Doktorlar ve sağlıkçılar dışında kimseye yaptırılmamalıdır.

Saç ektirmek isteyen kişi işinde uzman ve kendisine güven veren doktoru bulmalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları

  • alınacak saç kökü miktarı,
  • saçsız bölgenin büyüklüğü,
  • uygulanacak teknik,
  • operasyon süresi,
  • seans sayısı,

gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Günümüzde saç ekimi uzman olmayan kişiler tarafından çok ucuza yapılmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki sağlık her şeyden önemlidir ve kaybedilince geri getirmek çok daha pahalı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye’de saç ekimi uzun yıllardır yapılmaktadır. Bu durum Türkiye’deki doktorların daha fazla hastayı tedavi ederek tecrübe kazanmasını sağlamıştır.

Sağlık turizmi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Türkiye tıp alanında oldukça gelişmiştir ve yurtdışından gelen hastalar ülkemizden memnun ayrılmışlardır. Türkiye’deki tedaviden memnun kalan hastalar memnuniyetlerini internet forumlarında ve sosyal medya araçlarında belirtmişlerdir ve bu sayede ülkemiz sağlık turizmi açısından başarılı bir ülke haline gelmiştir.

Genetik faktörler, çevresel faktörler, stres, hormonel bozukluklar, kullanılan ilaçlar gibi etkenler saç dökülmesine neden olur.

Sağlıklı beslenme, sigara kullanmama, stresten uzak bir hayat, saç bakımı ve temizliğine özen gösterme gibi yollarla saç dökülmesi riski azaltılabilir. Fakat bu yolların saç dökülmesini %100 engellemeyeceği belirtilmelidir.

Titizlik ve özen gerektiren bir işlemdir. Alanında profesyonelleşmiş doktorlar tarafından tam steril ameliyathanelerde yapılan operasyonlar başarı oranı yüksektir.

Fiyatlar Türkiye’de birçok ülkeye göre daha uygundur. Fiyatları belirlemek için; alınacak saç kökü miktarı, saçsız bölgenin büyüklüğü, uygulanacak teknik, operasyon süresi, seans sayısı, operasyonu yapacak doktorun profesyonelliği gibi birçok farklı faktör göz önünde bulundurulur.

Saç ekimi İstanbul’da diğer şehirlere göre daha fazla uygulanmaktadır. Saç ekimi, Türkiye sağlık turizminde yabancı hastaların en çok talep ettiği uygulamadır. İstanbul hem lokasyon açısından hem de kaynaklar bakımından diğer şehirlerimize göre daha gelişmiştir. Diğer ülkelerden ulaşımın kolay olması, nüfus fazlalığı, metropol bir kent olması, dünya genelinde bilinen bir şehir olması ve daha birçok neden İstanbul’u saç ekiminin merkezi konumuna getirmiştir.

Saç ekimi sonrası saçların nasıl yıkanması gerektiğini tedaviden sonra uzman doktor hastaya detaylıca anlatır. Saç ekimi sonrası saçlar yıkanırken uzmanın tavsiyelerine uyulması çok önemlidir. Uzman bu süreçte kullanılması için özel ürünler önerebilir.

Saç ekimi hastane ortamında tam steril ameliyathanelerde gerçekleşmesi gereken bir operasyondur ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Saç ekimi operasyonu sırasında bölge uyuşturulduğu için bir acı hissedilmez.

Saç ekimi sonrası kaşıntı olması normaldir. Çünkü saç kökleri hassastır ve işlemden sonra ufak kabuklar oluşur ve bu yara kabukları diğer bölgelerdeki yaralar gibi kaşıntı yapabilir. Fakat saç ekimi sonrası kaşıntı oluşan bölgeler tırnakla sert bir biçimde kaşınmamalıdır.

Saç ekimi tecrübe ve fazlasıyla dikkat gerektiren bir operasyondur. Bu yüzden saç ekimi operasyonları plastik cerrahlar ve/veya dermatologlar tarafından yapılmalıdır.

Saç ekimi operasyonu sonrası genellikle 1. aydan itibaren başlayan, ekilen saçlarının daha güçlü çıkabilmek için dökülmesi sürecine şok dökülme denir.

Şok dökülme operasyon sonrası ortalama 2 ay sonra sona erer. Şok dökülme sonrası ekilen saç kökleri yavaş yavaş çıkmaya başlar ve 4. ayın sonunda aradaki fark rahatlıkla gözle görülür hale gelir. 6. ayın sonunda ekilen saç köklerinin yarısından fazlası çıkmış olur fakat bu süreç kişiden kişiye değişir. 8. aydan sonra saçlar iyice belirgin bir hal alır ve 1. yılın sonunda saçlar tamamen çıkmış olur. Tamamen çıkan saçlar bölgeye adapte oldukları için kalınlaşmaya ve gürleşmeye başlar.

Farklı sebeplerden saçları dökülmüş, saç açıklığı oluşmuş ve başka bir yöntemle saçlarının yeniden çıkmasını sağlayamamış kişilere saç ekimi yapılabilir. Hasta sağlıklı ise ve donör bölge ile saçsız bölge uyumluysa saç ekimi için bir engel yoktur. Hastanın sağlığı ile ilgili bütün testler ve saç analizi yapıldıktan sonra saç ekimine başlanabilir.

Saç ekimi operasyonları titizlik gerektiren ve uzun süren işlemlerdir. Uygulanacak tekniklere, saçsız bölge boyutuna, donör bölgeden alınacak saç kökü miktarına göre operasyon süresi değişir ve bazen 1 seanstan fazla sürebilir.

Saç dökülmesi her yaş grubunda farklı sebeplerden dolayı oluşabilecek bir durumdur. Bu yüzden saç ekimi operasyonları için yaş sınırı koymak doğru değildir. Saç ekimine uygun ve sağlıklı herkes saç ektirebilir.

Saç ekimi bir cerrahi işlemdir. Cerrahi işlemler de olan kanama, enfeksiyon, alerji gibi riskler saç ekimi için de geçerlidir. Fakat dikkatli muayene ve öncesinde hazırlıkların tamamlanması ile bu riskler en aza indirilir.

Normalde saç köklerinin rahat bir şekilde görülüp alınması için saçların kısaltılması gerekir. Ancak küçük alanlarda yapılacak ekim işlemleri için ve alınacak greft sayısı az ise saç ekimi saçlar kesilmeden yapılabilir. Fakat büyük alanlarda yapılacak saç ekiminde mutlaka saçlar kesilmelidir çünkü gerek enfeksiyon gerek greftlerin sağlıklı bir şekilde alınıp hazırlanması için saçların kısa olması gerekir.

Normal şartlarda saç alınan bölgelerde belli bir oranda azalma olacaktır fakat dikkatli yapılan işlemlerde azalma çok az olur. Fakat cerrahi işlem doğru yapılmamış ise kök alınan bölgelerde kanama ve pıhtılaşma problemleri olacağından bu problemler de saç köklerinin beslenmesini engelleyeceğinden kısmi bir dökülme gözlenebilir.

Saçların çıkması 4 ile 6 ay sürer ve devam eder bu tür uygulamaların yeni çıkan saçlarda kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Saç ekimi mümkün olduğunca tek seansta bitirilmelidir ancak yeterli sayıda aktarım yapılamamışsa birden fazla seans uygulanabilir. İlk seansta ekim daha kolay olacaktır her ilerleyen seansta ekim ve beslenme daha zor olacaktır.

Saç ekiminde eğer ekim yönleri doğru ayarlanmış ise çıkan saçların görüntüsü normal saçtan büyük farklılık göstermez doğal olur.

Saç ekimi sonrası greftlerin yerleşmesi ve beslenemeye başlaması 3 hafta sürer 3 hafta dikkatli olunduktan sonra deniz sauna vs. girilebilir fakat uzun bir süre güneş ışığından korunulması gerekir.

Saç ekiminden sonra pansuman yapılır birkaç gün içerisinde o pansumanlar dikkatlice kaldırılır ve daha sonrasında – normal şartlarda-  pansuman yapılmasına gerek yoktur.

Saç ekimi yapılan bölgelerde saç kökleri tam olarak  alındığı için alınan bölgede saç çıkmaz fakat kök alınan bölgeler seyrek bir şekilde seçildiği için ve tümüyle alınmadığından kalan saçlar o bölgeyi kapatacak şekilde olmalıdır saç ekimi sırasında buna çok dikkat edilir.

Saç ekimi genellikle kafanın yan ve arkasından alınan greftler ile yapılır fakat burada alınacak kök sayısı yeterli değil ise göğüs ve bacaktan alınacak olan köklerle de saç ekimi yapılabilir. Fakat kafadan alınan kıllar kadar doğal bir görünümü olmayacaktır.

Saç ekimi genellikle lokal anestezi altında yapıldığından hastane de kalmayı gerektirecek bir durum yoktur fakat genel anestezi altında yapılacak ise anestezi komplikasyonlarını önlemek amacıyla bir gece hastane de kalınması gerekecektir.