532 461 59 97 Menu

İkinci Burun Ameliyatı ( Sekonder Rinoplasti) Ne Zaman Yapılmalıdır?

Primer burun ameliyatlarından sonra ilk 10 gün yüzde ödem, şişlik ve morluk oluşabilir. Bu süre içerisinde burnun tam anlamıyla şeklinin anlaşılması beklenmez. Ancak burnun şeklini tam anlamıyla alması kişinin cilt yapısına da bağlı olmakla birlikte 6 ay kadar bir zaman alır. Bu süre dolmadan yapılan ikinci burun ameliyatları, burnun tam şeklinin anlaşılamayacağından ameliyatın başarı oranını düşürecektir. Sekonder ameliyatlar, primer ameliyatlardan en az 6ay-1yıl kadar sonra yapılmalıdır.


İlk Burun Ameliyatında Başarısızlığın Başlıca Nedenleri

 • Ameliyatın iyi planlanamaması
 • Ameliyat öncesi hastanın beklenti ve isteklerinin doğru değerlendirilememesi
 • Kişinin yara iyileşmesinde sorunlar olması
 • Gereğinden fazla kemik dokusu çıkarılması
 • Gereğinden fazla kıkırdak çıkarılması
 • İlk ameliyatta yerleştirilen kıkırdakların kayması
 • Kıkırdaklarda beklenenden fazla emilme
 • Destek dikişlerinin yanlış yerlere konulması
 • Konulan destek dikişlerinin açılması
 • Kemik ve kıkırdak dokusu tam iyileşmeden küçük bile olsa travmalara maruz kalınması
 • İlk ameliyattan sonra geçirilen enfeksiyonlar


Sekonder Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sekonder rinoplastilerde ameliyat tekniği olarak açık ya da kapalı teknik kullanılabilir. Açık ya da kapalı teknik daha iyidir diye bir yaklaşım yoktur. Bu konuda belirleyici olan buruna ne gibi müdahaleler gerektiği ve bu müdahalelerin eksiksiz biçimde hangi yaklaşımla yapılabileceğidir. Bu nedenle özellikle sekonder rinoplastilerde düzensiz kıkırdak ve kemik dokusunu tam anlamı ile görebilmek açısından açık teknik daha çok tercih edilmektedir. Burada burnun alt kısmında yarım santimlik bir iz olmakta ve bu iz 1 yıl içerisinde neredeyse kaybolmaktadır.

Revizyon ameliyatlar primer ameliyatlardan oldukça karmaşık ve zordur. Tecrübeli bir hekim tarafından steril ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. İşlem öncesi oldukça detaylı bir fiziki muayene yapılmalıdır ve sorunlar saptanmalı buna yönelik planlamalar yapılmalıdır. Burun sırtı çökük, burun kanatları asimetrik, burun ucu düşük ya da aşırı kalkık olabilir. Sekonder ameliyat olacak kişilerde kıkırdak yetersizlikleri olacağından vücudun farklı bir bölgesinden kıkırdak greftleri alınması gerekebilir. Bunlar genellikle kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklardır. 

Yapılacak işleme bağlı olarak anestezi türü ve saat değişiklik gösterebilir. Ufak girişimler lokal anestezi ile 30dk- 1saat arasında yapılabilirken majör girişimler genel anestezi altında 3-4 saat gibi bir süre gerektirebilir.


Sekonder Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sekonder Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Dönem

Sekonder rinoplastilerde daha öncesinde burun cildi ve dokuları ikinci hatta birkaç kez kaldırıldığından ameliyat sonrası ödem daha fazla olup daha uzun sürede normale dönmektedir. Kemiğe yapılan büyük müdahalelerde kullanılan alçılar primer ameliyatlarda 5. Gün alınırken burada daha uzun süre kalabilmektedir. Bu süreyi doktor işlemin büyüklüğüne göre kendisi belirlemektedir. Burada önemli olan doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

İşlem sonrası ağrı primer ameliyattan farklı olmamaktadır. Sadece eğer burun ameliyatı için ihtiyaç duyulan kıkırdaklar özellikle kaburgadan alındığında ameliyattan sonra ki ilk birkaç gün hafif bir ağrı hissedilebilir. İşlem sonrası bir gece hastanede kalınmakta ertesi gün kişi evine gönderilmektedir.


Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Sekonder rinoplasti fiyatları; pirimer rinoplastide oluşan komplikasyonlara, gerekli müdahalelere, uygulanacak anestezi şekline ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Sekonder rinoplasti bir düzeltme ameliyatıdır ve düzeltme gereken hastaların çoğu ilk ameliyatlarında fiyata göre karar verdikleri için pişman olmaktadır.

Sekonder rinoplasti ameliyatları primer rinoplastiden daha pahalıdır.Dolayısıyla ilk ameliyatta fiyattan önce seçilecek hekim daha önemlidir. Ameliyat olmaya karar veren birinin önceliği kendisine güven veren bir doktor bulup, onunla iletişime geçmesidir. Unutulmamalıdır ki sağlığın önemi fiyat farklarını önemsiz kılar.

Sık Sorulan Sorular

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Ameliyatı Için Başka Bir Doktora Mı Gitmeliyim?

İlk burun ameliyatınız iyi gitmişse fakat beklenmeyen komplikasyonlar olmuşmuşsa aynı doktorla devam etmeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Çünkü kendi doktorunuz ilk yaptığı ameliyat hakkında tüm detayları bildiği için ikinci ameliyatı yapması daha kolay olacaktır.

Fakat ilk ameliyatta yaşanan sorunların doktor kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız veya doktorunuza olan güveninizi yitirmişseniz sekonder rinoplasti için başka bir doktor bulmanız daha iyi olacaktır.

Revizyon Burun Estetiği Için Ilk Ameliyattan Sonra Ne Kadar Beklemeliyim?

İlk ameliyattan sonra burnun tamamen iyileşmesi ve şeklinin tam oturması beklenmelidir. Bunun için önerilen minimum bekleme süresi 1 yıldır. Ameliyat sonrası tamamen iyileşmeden uygulanan ikinci ameliyatlar başarı oranını düşürür.

İlk Ameliyattan Sonra Burnum Istediğimden Daha Kalkık Oldu Ne Yapmalıyım?

Kalkık burnu düşürmek, düşük burnu kaldırmaktan daha zordur. Sekonder rinoplastiyle gerekli bölgeye kıkırdak eklemek yada çıkarmak burnun kalkıklığı azaltılır.

İlk Ameliyattan Sonra Burnum Istediğimden Daha Düşük Oldu Ne Yapmalıyım?

Doktorunuzla yeniden konuşarak burun yüksekliğini planmanız çok önemlidir. Gerekli desteklerle bu rahatlıkla sağlanabilir.

İlk Burun Estetiğinden Sonra Revizyon Gerekmesi Ihtimali Nedir?

Her ameliyatın farklı riskleri ve komplikasyonları vardır. Hastalara ameliyat öncesi bu risk ve komplikasyonları detaylıca anlatmak gerekir. Primer rinoplasti sonrası revizyon gerekme ihtimali %5’tir. Fakat ameliyat başarılı geçtiği ve hiçbir komplikasyon olmadığı halde sonuçtan memnun kalmayan hastaların yaklaşık %20’si revizyon ameliyatı olmaktadır.

Sekonder (Revizyon) Rinoplastide Neden Başka Bölgeden Kıkırdak Alınıyor?

Önceden uygulanan burun ameliyatı veya ameliyatlarında burnun iç kısmındaki kıkırdakların hepsi kullanılmış olabilir. Eğer fazladan kıkırdak gerekiyorsa ve bu burnun içinde yoksa ameliyatlarda kulak veya kaburga kıkırdağı kullanmak gerekebilir.

İlk Ameliyattan Daha Mı Ağrılı Olacak?

Sekonder rinoplasti ameliyatının zorluğu veya kolaylığı ikinci olarak yapılacak olan işlemin büyüklüğü ile ilgilidir. İlk ameliyatta oluşan ağır kemik deformiteleri revizyon ameliyatlarının zorluk derecesini arttırmaktadır. Burunda kemiğe yapılan müdahaleler ameliyat sonrası ağrı oranını da arttırmaktadır. Ancak küçük deformitelerde uygulanan işlemler de anormal ağrılar oluşmaz bu dönem kısa sürede atlatılabilir. 

Morluk Ve Şişlikler Ne Zaman Iyileşir?

Sekonder rinoplastilerde morluk ve şişlik ilk ameliyata göre 1-2 gün daha uzun sürebilmektedir. Bu sürenin uzaması kıkırdaklara ve dokulara yapılacak olan ikinci müdahalelere bağlıdır.

Sekonder Rinoplasti Ameliyatlarında Kaç Gün Hastanede Kalınması Gerekir?

Sekonder rinoplasti ameliyatlarında hastanede kalma süresi çoğunlukla yapılacak işlemin anestezi türüyle ilgilidir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlarda kişinin 1 gece hastane de kalması gerekmektedir. Ancak lokal anestezi ile yapılan ufak işlemlerde kişi aynı gün taburcu olabilmektedir.

Sekonder Ameliyatlar Lokal Anestezi Ile Yapılabilir Mi?

Sekonder rinoplasti ameliyatlarında uygulanacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak anestezi türü de değişiklik gösterebilmektedir. Yapılacak olan küçük müdahaleler hastanın da isteği doğrultusunda lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Sekonder Rinoplasti Ameliyatları Ne Kadar Sürmektedir?

Sekonder rinoplasti ameliyatları ilk ameliyatlara göre daha zor ve karmaşık bir uygulamadır. Bu sebep ile yapılacak müdahalelere de bağlı olarak işlem süresi ilk ameliyata göre daha uzun olabilmektedir. Bu süre ortalama 2-3 saat arasındadır.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerin taşıdığı riskler ile aynıdır. Bunlar cerrahiden ve anesteziden kaynaklı olabilmektedir. Ufak bir ihtimal de olsa kanama, enfeksiyon vs. riskleri ile karşılaşılabilmektedir. 

Burun Son Şeklini Ne Zaman Alır?

Sekonder rinoplasti ameliyatlarında buruna daha fazla bir müdahale olduğundan burnun son halini alması da primer rinoplastilerden daha uzun olabilmektedir. Genel olarak 8 ay- 1yıl gibi bir süreye ihtiyaç olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Tekrar Alçı Ve Tampon Kullanılacak Mı?

Revizyon ameliyatlarında yapılan ufak müdahaleler de tampon ve alçı kullanılması gerekmemektedir. Ancak kemiğe ve kıkırdaklara yapılan büyük müdahalelerde primer ameliyatlarda olduğu gibi tampon ve alçı kullanılabilmektedir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

 1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
 2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
 3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
 4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
 5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
 6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
 7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu