Mini Yüz Germe

İlk yaşlanma belirtileri kişilerin yüzlerinde kendini gösterir. Orta yaş grubunda olan  ve çok fazla sarkmanın söz konusu olmadığı hastalarda daha küçük müdahalelerle yüzü daha gergin bir hale getirmek  mümkündür.  Mini facelift olarak da adlandırılan mini yüz germe ameliyatı, sarkmanın daha az olduğu 40-60 yaş arası kadın ve erkeklerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Böylece hem daha doğal bir görünüm, hem de daha hızlı bir iyileşme dönemi sağlanır.

Orta yaş grubu insanların yüzlerinde de, zaman, yerçekimi, sigara, stres gibi faktörlerin fazlalığı durumunda  yaşlanma belirtileri dikkat çekici hale gelebilmektedir. Kaşlarda düşme, üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru kayması, burun ve ağız kenarındaki olukların derinleşmesi kişilerde başlıca sorun yaratan etkenlerdir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu yöntem zamanla yüzün eski estetik görünümünü kaybettiği, cildin zamanla yağ ve doku kaybına bağlı olarak kısmi bir sarkıklığı olan kişiler için uygundur. Kesin bir yaş aralığı olmamakla  birlikte genellikle 40-50 yaş arası tercih edilmektedir. Yüz germe ameliyatı olmak için yüzün ileri derecede sarkma belirtileri gösterdiği 60’lı yaşları beklemek gerekli değildir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu uygulama diğer yüz germe işlemine göre daha az müdahale yapılacağından kesiler  daha ufaktır. İzler, kanama ve şişlik gibi ameliyat sonrası oluşabilecek problemler ise en aza inmiş olur.

Yaşlanma belirtilerini erken yaşlarda gideren bu uygulamadır.

  • Cilt altında aşağıya doğru yer değiştirmiş, sarkmış olan yüzün yağ yastıkçıkları ve yumuşak dokular ,dikişler yardımı ile yukarıya, olması gereken yere getirilir ve oraya tespit edilir.
  • Kaldırılan yüz cildi klasik yöntemlerdeki gibi yana doğru değil yukarıya doğru çekilir ve çok az cilt çıkartılır. Bu nedenle daha doğal sonuçlar elde edilir.
  • Aynı seansta gıdı ve boyun bölgesindeki yağlar liposuction ile alınabilir. Asma dikişleri sayesindeki boyun derisindeki orta derece sarkmalar giderilir ve boyun daha genç bir görünüm kazanır.
  • Ortalama 2.5 saat süren ameliyat lokal anestezi ve i.v. sedasyon altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında kaş kaldırma, göz torbalarının alınması, yüze yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle de kombine edilebilir.

Erken Yaşlarda Yapılan Mini Yüz Germe Ameliyatının Avantajları

  • Ciltteki mevcut sarkıklık ve sorunlar daha kısa ve daha az iz bırakan bir yöntem ile giderilebilir.
  • Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar klasik yüz germeye göre çok daha az ve toparlanma dönemi çok daha rahattır.
  • Daha erken yaşlarda yapıldığı için cilt kalitesini kaybetmemiş yara iyileşmesi daha kolay olacaktır.
  • Ameliyat sonrası yüz görünümü fark edilir ve yüz ifadesini kaybetmeyecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Olan Kişiler Tekrar Ameliyat Olabilirler Mi?

Bir kez yüz germe ameliyatı yaptırmak daha sonra tekrar ameliyat olmaya engel değildir. Kırklı-ellili yaşlarda ameliyat olmuş bir kişi dilerse 60’lı yaşlarda tekrar yüz germe ameliyatı yaptırabilir. Ancak skar oluşacağından dolayı ilerde yeni bir ameliyat istenirse  ameliyat süresi daha  fazla olacaktır.

Mini Yüz Germe İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatlarına göre daha erken yaşlarda yapıldığından ameliyat riskleri daha aza inmiş olur. Onun dışında her cerrahi operasyonda olduğu gibi cerrahi riskler ve anesteziden kaynaklı riskler bulunmaktadır.

Mini yüz germe ameliyatları yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası morlukların ve ödemlerin inmesi ile yani 4-6 ay içerisinde son hali ortaya çıkmış olur.

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatına göre daha basit bir işlem olduğundan doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ile ilk gün ağrılar kontrol altına alınabilir.

Ameliyat sonrası gerek ağrıların kontrolü gerek anestezi alınmasından kaynaklı olarak 1 gece hastanede kalınması yeterli olacaktır.

Mini yüz germe ameliyatı yapılacak işleme bağlı olarak 1 saat – 3 saat sürmektedir.

Yüz germe ameliyatları sonrası yüz görünümünün gençleşmesi ameliyat öncesi yüzün ve yapılacak ameliyatın tekniğine göre değişir. Ancak ortalama beklenen beş ile on yıl arasında bir gençleşmedir.

Yüz germe ameliyatlarında kişinin durumuna bağlı olarak bazı kombine işlemler de yapılabilir. Örneğin yaşlanmaya bağlı kişilerde yağ atrofisi dediğimiz durum meydana gelir ve yüz germe işlemi sırasında bu bölgelere yağ enjeksiyonu dolgu vs. uygulanıp ciltteki kırışıklıklar en az seviyeye indirilir.

Ameliyat öncesi kullanılan ilaçlar hakkında hekime bilgi verilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kanama problemlerinin önüne geçilmesi için ameliyat öncesi bırakılmalıdır.

Yüz gerginliğini arttırmak ve yaşlanmayı geciktirmeye yönelik bazı kimyasal maddeler mevcuttur ancak bunlar cerrahi yöntemler kadar kalıcı değildir.

 

Hasta Yorumları
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...