Mini Yüz Germe

Günlük yaşamın stresi, güneş ışınları ve yer çekiminin etkisiyle yüzde yaşlanma belirtileri zamanla ortaya çıkmaya başlamaktadır. Yaşlanmanın ilk belirtileri ince bir yapıya sahip olma ve güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma gibi sebepler ile yüz bölgesinde kendini gösterir. Yüzde; göz kapakları ve etrafında, dudak çevresi ve yanaklarda, çene altında ve boyunda oluşan derin çizgiler, kırışıklar, sarkma ve yağ toplanmaları kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir. 

Mini Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanmaktadır? Kimler İçin Uygundur?

Orta yaş grubunda olan ve çok fazla sarkmanın söz konusu olmadığı hastalarda daha küçük müdahalelerle yüzü daha gergin bir hale getirmek mümkündür. Mini facelift olarak da adlandırılan mini yüz germe ameliyatı, sarkmanın daha az olduğu 40-50 yaş arası kadın ve erkeklerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Böylece hem daha doğal bir görünüm hem de daha hızlı bir iyileşme dönemi sağlandığı bir estetik cerrahi girişimidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus gerek ekonomik kaygılarla gerekse küçük ameliyat olma gibi isteklerle mini yüz germe ameliyatına başvurulmamasıdır.

Total yüz germe ameliyatı ihtiyacı olan bir kişiye mini yüz germe ameliyatı planlanmamalıdır. Böyle durumlarda doğallıktan uzaklaşır yüz bölgesinin görüntüsel yaşı farklılıklar gösterir. 

Yaşamın ilk dönemlerinde gergin ve dolgun olan yüz bölgesi vücudun diğer yerleri gibi yaşlanmayla ve çevresel faktörler ile dolgunluğunu kaybeder ve sarkmaya başlar. İleri yaşlarda sarkmalar cilt altı yağ dokusunda azalma, kaslarda gevşeme ve kemik yapıda emilme olur. Bu durumda deri sarkarken yüzün çıkıntılı bölgelerinde de hacim kaybı olur. Total yüz germesi dediğimiz ameliyatta şakaklar, göz kapakları alın, boyun ve gıdı bölgesine müdahale edilir. 

Bazı durumlarda veya daha erken yaşlarda yüzün tamında bir sarkma ya da hacim kaybı olmayabilir. Özellikle alt yüz yarısı, nazolabial dediğimiz burun kanatlarının kenarları ve gıdıda kırışıklıklar ve sarkmalar olabilir. Elle muayene edildiğinde deri kısmı hafif çekme ve asmalarla düzelebiliyorsa mini yüz germe ameliyatı yapılabilir. 

Erken Zamanda Yapılan Mini Yüz Germe Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

  • Ciltteki mevcut sarkıklık daha kısa ve daha az iz bırakan bir yöntem ile giderilebilir.
  • Ameliyat sonrası meydana gelen şişlik ve morluklar total yüz germeye göre çok daha az ve toparlanma dönemi çok daha rahattır.
  • Daha erken yaşlarda yapıldığı için cilt elastikiyetini ve kalitesini kaybetmemiştir. Bu nedenle yara iyileşmesi daha kolay olacaktır.
  • Ameliyat sonrası yüz görünümü fark edilir, genç ve yüz ifadesini kaybetmeyecektir.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatları genellikle ileri yaşlarda yapılan bir ameliyat olması nedeni ile kişilerin kan dolaşımlarında, cilt elastikiyetlerinde, iyileşme dönemlerinde problemler mevcut olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi gerekli rutinler eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Gerekirse ameliyat öncesi birkaç farklı branşta hekimin kişiyi muayene etmesi gerekebilmektedir.

Bunun yanı sıra sigara kullanımı ameliyat öncesi ve özellikle sonrasında iyileşme ve kanlanma problemleri yaratacağından ameliyat öncesi bırakılması tavsiye edilmektedir.

Cerrahi Ameliyat

Mini yüz germe ameliyatı genellikle yüzün alt yarısına yapılan bir ameliyat türüdür. 
Ve daha çok burun kenarlarında çöküklükler ve kısmen de boyuna yapılan müdahaleyi içerir.
Kesiler yine kulak önü ve arkasından yapılır. Önce yüz derisi kaldırılır, daha sonra smas dediğimiz deri ile kaslar arasındaki bağ dokusu kaldırılarak gerilir ve dikilir. Bu doku yüzün gerginliğini sağlayan en önemli yapıdır. Son olarak fazla deri çıkarılarak gergin bir şekilde dikilir. Gıdı bölgesinde de sarkma varsa ve bu sadece deri İçeriyorsa çene altından yapılan kesi ile fazla deri çıkarılır. Ya dokusu da var ise bu bölgeye liposakşın yapılabilir. Ameliyat bitiminde bu yapılan işlemlere ek olarak hacim kaybını ortadan kaldırmak üzere çeşitli dolgular uygulanabilir. Bu dolgular hastanın kendi yağı ya da hyaluronik asit dolguları olabilir.
Mini yüz germe ameliyatlarında anestezi türü kişinin tercihine göre seçilebilmektedir. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi, lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Ameliyat ortalama 1-3 saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası dönem

Mini yüz germe de ameliyat sonrasında yüzde şişlikler olabilmektedir bunu önlemek amacıyla birkaç hafta yüz maskesi takmak uygun olacaktır. Ağrılı bir ameliyat değildir genellikle bir iki gün kullanılan ağrı kesiciler dışında ağrı kesiciye ihtiyaç yoktur.

İşlem sonrası özellikle ilk gün yüz bölgesine yapılan buz uygulaması anormal şişlik ve morlukları önleyecektir. Kişinin bir gece hastane ortamında kalıp takip edilmesi gerekmektedir. Ertesi gün kişi doktor kontrolünün ardından taburcu olabilmektedir. 2. Günün ardından dikiş yerleri kuru tutulacak şekilde kişi duş alabilmektedir.

Daha Önce Yüz Germe Estetiği Olan Kişiler Tekrar Ameliyat Olabilirler Mi?

Bir kez bu işlemi geçirmiş bir kişinin ikinci kez yüz germe ameliyatı olmasında bir sakınca yoktur. Yüz germe ameliyatı esnasında cildin altında ki kas ve bağ dokuları bir kez kaldırıldığından ameliyattan sonra bu dokularda yapışıklıklar görülebilmektedir. Bunun mevcut olan tek riski ameliyatın zorluğunu ve süresini arttırmasıdır. Daha önce yüz germe ameliyatı geçirmiş kişiler ileri yaşlarda ciltlerinde tekrar bir sarkma meydana geldiğinde rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler.

Mini Yüz Germe İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatlarına göre daha erken yaşlarda yapıldığından ameliyat riskleri daha aza inmiş olur. Onun dışında her cerrahi operasyonda olduğu gibi cerrahi riskler ve anesteziden kaynaklı riskler bulunmaktadır.

Mini yüz germe ameliyatları yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası morlukların ve ödemlerin inmesi ile yani 4-6 ay içerisinde son hali ortaya çıkmış olur.

Mini yüz germe ameliyatı tam yüz germe ameliyatına göre daha basit bir işlem olduğundan doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ile ilk gün ağrılar kontrol altına alınabilir.

Ameliyat sonrası gerek ağrıların kontrolü gerek anestezi alınmasından kaynaklı olarak 1 gece hastanede kalınması yeterli olacaktır.

Mini yüz germe ameliyatı yapılacak işleme bağlı olarak 1 saat – 3 saat sürmektedir.

Yüz germe ameliyatları sonrası yüz görünümünün gençleşmesi ameliyat öncesi yüzün ve yapılacak ameliyatın tekniğine göre değişir. Ancak ortalama beklenen beş ile on yıl arasında bir gençleşmedir.

Yüz germe ameliyatlarında kişinin durumuna bağlı olarak bazı kombine işlemler de yapılabilir. Örneğin yaşlanmaya bağlı kişilerde yağ atrofisi dediğimiz durum meydana gelir ve yüz germe işlemi sırasında bu bölgelere yağ enjeksiyonu dolgu vs. uygulanıp ciltteki kırışıklıklar en az seviyeye indirilir.

Ameliyat öncesi kullanılan ilaçlar hakkında hekime bilgi verilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kanama problemlerinin önüne geçilmesi için ameliyat öncesi bırakılmalıdır.

Yüz gerginliğini arttırmak ve yaşlanmayı geciktirmeye yönelik bazı kimyasal maddeler mevcuttur ancak bunlar cerrahi yöntemler kadar kalıcı değildir.