Meme Küçültme

/, Estetik Cerrahi/Meme Küçültme

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme)

Meme Büyümesi Nedenleri

Meme büyümesinde genetik büyük rol oynar. Bazı ailelerde genetik olarak memeler hep büyüktür.

Önceden normal boylarda memelere sahip kadınlar kilo aldığında memeleri de büyüyebilir.

Doğum ve emzirme memelerde büyümeye ve sarkmaya yol açabilir.

Hormonal bozukluklar veya kullanılan ilaçlar meme büyümesine yol açabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Eğer memelerde oransal olarak bir büyüklük söz konusu ise bu kişilerde hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açar.

Büyük memeler göreceli olarak estetik görüntüsünü kaybedebilir.

Büyük memeler boyun, omuz ve sırt ağrısı oluşturur. Hatta bu durum postür bozukluklar oluşturup bu bozukluklar kalıcı hale gelebilir.

İstenilen kıyafetlerin giyilememesi ve gözle görülen orantısızlık kadınların psikolojilerini olumsuz etkileyebilir.

Meme Küçültme Teknikleri  

Memelerin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak değişen ameliyat teknikleri mevcuttur.

1. Meme ucu greft tekniği:

Bunlardan birincisi çok büyük memelerde uygulanan meme ucunu alıp memeyi küçültüp daha sonra yeni meme ucu oluşturmakla yapılan bir tekniktir.

Bu teknikle çok fazla meme dokusu alınabilir ve meme istenilen kadar küçültülür, ancak meme ucunda duyu kaybı olur ve süt veremez.

2. Flep tekniği:

Bu teknikte meme ucu ve meme dokusu canlı olarak korunup, fazla doku çıkarıldıktan sonra meme ucu yukarılara taşınır. 

Meme dokusu ya yukarıdan beslenen ya orta hattan ya da aşağıdan beslenen şeklinde dizayn edilebilir.

Bu tekniklerde çoğu zaman meme dokusu korunduğu için kişiler süt verebilir ve meme ucunda duyu kaybı olmaz ya da çok az olur.  

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dönem

Ameliyattan bir gün sonra hasta hastaneden çıkabilir ve 7-10 gün sonra normal hayata dönebilir. 

Meme küçültme ameliyatlarında mutlaka iz kalır ve bu izler çıkarılan doku miktarına göre ve kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak değişik oranlarda olabilir. Zamanla izler küçülür hatta belli belirsiz hale gelir. 

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrılar diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı kesiciler ile kontrol altına almak çok kolaydır.

Meme küçültme sonrası ödem ve şişlikler olması normaldir. Bunlar hastanın iyileşme süresine göre ortalama 3-4 hafta içinde kendiliğinden azalarak bitecektir.

Göğüs Küçültme ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme küçültme işlemi sırasında süt bezlerine hiçbir zarar verilmez kişi istediği zaman hamile kalabilir ve süt verebilir.

Kaç yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı olunabilir?

Meme küçültme ameliyatları genç kızların ergenlik dönemlerinin bitiminde büyüme ve gelişme tamamlandıktan ve meme dokusunun son şeklini aldıktan sonra yani 18 yaş civarında yapılan bir ameliyattır.

Meme büyüklüğüne bağlı gelişen sağlık sorunları nelerdir?

Meme büyüklüğünde estetik bozukluğunun yanı sıra daha da önemli olan fonksiyonel bozukluk kişide ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bunlar ;

 •  meme büyüklüğüne ve aşağı doğru sarkık pozisyonu kişide ciddi bel sırt ve omuz ağrılarına neden olur hatta ileri ki dönemler de boyun fıtığına neden olabilir.
 • memenin alt tarafında ki bölgenin sürekli nemli ve havasız kalmasından kaynaklı olarak pişikler hatta uzun süre de mantar problemleri olabilir.
 • büyük memelerin ağırlığına bağlı olarak sütyenler omuzları keser ve o bölgede ki kaslara da zarar verir.

Meme küçültmede kalıcı yara izleri olacak mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme de de belli oranlar da bir iz kalması söz konusudur. Bu izler kişinin göğüslerinin büyüklüğüne yapısına bağlı olarak değişir. Fakat kalan izler 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürede önemli ölçüde azalacaktır. Bu süreçte hekiminizin önerdiği kremleri kullanarak bu izleri en az seviyeye indirebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatında aynı anda toparlama ve dikleştirme de yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatında asıl amaç fazla dokuyu çıkarıp memeyi  küçültmektir. Ancak her meme küçültme ameliyatından sonra meme kendi içerisinde toparlanıp dikleştirme yapılması zorunludur.

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebileceği her hasta için farklıdır. Hastanın genel vücut ölçüleri, omuz genişliği ve göğüs çevresinin ölçüsü hesaplandıktan sonra memeler hastanın vücut ölçüleriyle en orantılı olacak şekilde küçültülür. Ameliyattan sonra doğum yapmayı ve emzirmeyi düşünen hastalarda süt bezlerinin korunması gerektiği için memeler belli oranda küçültülebilir.

Göğüslerin ne kadar küçültüleceğine muayenede hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda ve doktorun tavsiyeleriyle ortaklaşa karar verilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyon risk taşır. Bu riskler uygulanacak teknik, hastanın sağlığı, hastalığın boyutu, müdahale büyüklüğü ve daha birçok nedene göre farklılık gösterir.

Göğüs küçültme riskleri liste halinde aşağıda belirtilmiştir.

Kanama: Göğüs küçültme ameliyatı sırasında ve sonrasında ameliyat alanlarında kesi yapılacağı ve doku çıkartılacağı için kanama olması normaldir. Bu yüzden ameliyat öncesi hastaya detaylı kan testi yapılmalıdır vekan kaybı miktarına göre hastaya kan verilmesi gerekebilir.

Enfeksiyon: Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra tüm meme bölgesinde kızarıklık, şişlik, akıntı ve ödem olabilir, enfeksiyonu önlemek veya gidermek için antibiyotik kullanımı genelde yeterli olur. Bazı enfeksiyonlarda doktor kararıyla hastanede kalış süresi uzatılabilirve enfeksiyon tedavisi gerçekleştirilir.

Yağ nekrozu: Ameliyat sonrası meme bölgesinde sarımsı renkte akıntı oluşturabilen ve bir süre devam etme ihtimali olan yağ nekrozu görülebilir.

Hematom: Meme küçültme ameliyatı sonrasında meme dokusu altında hematom (kan birikmesi) olabilir. Bu durum bazen cerrahi müdahale gerektirebilir.

Asimetri: Meme küçültme ameliyatları özenli ve iyi hesaplanarak yapılmadığında iki meme arasında büyüklük ve oran farkı oluşabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası asimetri veya beklenmeyen sonuçlar alındığında revizyon cerrahisi ile göğüsleri düzeltme gerekebilir.

Skar: Ameliyat sonrası ilk dönemde hastada belirgin skar (yara izi) oluşumu normaldir. Yara izlerinin renkleri zamanla değişecek ve neredeyse görünmez hale gelecektir. Kişinin genetik özellikleri ve iyileşme sürecine bağlı olarak kalacak izlerin miktarı farklılık gösterir.

Sensitivite:
 Meme küçültme ameliyatı sonrası meme ucundaki duyuda azalma veya tamamen duyu kaybı gözlenebilir. Duyu kayıpları genellikle 3-12 ay arasında eski haline döner.

Geç iyileşme: İyileşme süreci her kişide farklıdır. Bazı hastalarda göğüs küçültme ameliyatı sonrası yaralar geç iyileşebilir. Yaraları geç iyileşen hastaların pansuman ile takibi gerçekleşir.

İşlem sonrası kalıcı yara veya kesi izleri olur mu?

İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir; Ameliyattan sonra 3 çeşit iz olabilir;

 • Meme başı ve çevresinde
 • Meme başından aşağıya doğru inen bölgede dikey bir iz
 • Meme başından aşağıya doğru dikey veya göğüsün alt bölgesinde yatay bir iz görünebilir.

Ameliyat sonrası 6 ay ile 1 yıl arasında izler belli belirsiz bir hale gelir, rahatsızlık veren görünüm ortadan kalkar.

Günlük aktivitelerime ne zaman dönebilirim?

Elbette ki dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ağır egzersiz ve spor aktivitelerinden kaçınmaktır. Sanıldığının aksine hızlı ve kontrol edilebilir hafif ağrılarla geçen bir iyileşme süreci vardır. Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyattan sonra 3-4. Günde duş alınılabilir bir hafta istirahat yeterlidir.

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Büyük göğüslü kadınlar hem estetik hem de sağlık problemleri yaşamaktadır. İstenilen kıyafetlerin giyilememesi, sırt ve omuz ağrıları gibi problemler büyük göğüslü kadınları hem psikolojik hem de fiziksel açıdan olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kadınlar göğüslerini küçültmek için yollar aramaktadır. Başlangıçta cerrahi yöntemlerden kaçınan kadınlar alternatif yollara başvurur. Göğüs küçültme için internet ve sosyal medyada dolaşan reklamlar ve asılsız yorumlar ile birçok faydasız ürün ve hizmetlerin tanıtımı yapılmaktadır. Fakat göğüs küçültmek için kalıcı ve kesin çözüm cerrahidir. Ancak göğüsler kilo fazlalığından dolayı büyükse kilo verme ile bir miktar küçültme sağlanabilir.

 • Göğüs küçültme bitkisel çözümler
 • Göğüs küçültme bitkisel yağlar
 • Göğüs küçültme için hareketler
 • Göğüs küçültme için kremler
 • Göğüs küçültme için bitkiler
 • Göğüs küçültme için egzersizler
 • Göğüs küçültme masajları

gibi internet ve sosyal medya reklamları faydasız olmakla birlikte kişiye maddi yönden ve sağlık açısından da zarar verebilir.

Göğüs küçültme için yapılması gerekenlerin başında uzman bir doktora başvurmak gelir. Doktor muayenesinde hasta beklenti ve isteklerini doktor ile paylaşır ve doktor uygulanabilecek tedavileri hastaya sunar ve ortak bir karar alınır.

Meme Estetiği, Meme Büyütme ve Meme Estetiği Fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

 

Detaylı bilgi ve randevu için tıklayınız.

Detaylı Bilgi ve İletişim

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
2018-07-15T23:29:55+00:00 By |Blog, Estetik Cerrahi|8 Comments

8 Yorum

 1. canan 16:25 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

  Bebeğimi emzirdikten sonra göğüslerim sarktı ve büyüdü, meme küçültmeyle göğüslerim aynı zamanda dikleşir mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 13:49 de 27 Şubat 2018 - Yanıtla

   Doğumlar ve emzirmeler göğüsleri büyük ölçüde etkiler. Meme sarkma derecenize göre bir ameliyat planlaması yapmamız gerekir. Bize sitemiz üzerinden veya 0536 704 03 35 nolu whatsapp hattımızdan fotoğraflarınızı gönderebilir veya muayene için randevu alabilirsiniz.

 2. Vasfiye Burcu 16:28 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

  doktor bey merhaba, benim sol göğüsüm sağ göğüsüme göre daha büyük ve sarkık bu durumu ortadan kaldırabilir misiniz?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 13:41 de 27 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba Burcu Hanım,
   göğüs asimetrileri doğru uygulamalarla kolayca düzeltilmektedir.

 3. Polen 13:46 de 28 Şubat 2018 - Yanıtla

  Bekir bey benim göğüslerim zaten büyük ama ben şeklinden memnun değilim göğüslerimin küçültülüp tekrar silikonla büyütülmesi ve istediğim şekle kavuşmam mümkün müdür, süreç nasıl işler bana bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygılar

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:01 de 28 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba Polen hanım,
   Bilgilendirme maili tarafınıza yönlendirildi fakat daha detaylı bilgileri size aktarabilmem ve size en uygun tedaviyi konuşabilmemiz için lütfen randevu alınız.
   Saygılar

 4. Neslihan PARMAKSIZ 16:01 de 18 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhabalar ben bulunduğum şehirde bir özel hastanede 6 ay önce meme küçültme ameliyatı oldum; fakat ameliyat sonrası bir türlü mutlu olamadım . Nedeni ise doktorun sağ meme başını kesmiş olması yeniden dikiş atması ve burada oluşan çöküntü buda yetmez gibi ameliyat sonrası oluşan (2 memede) lezyonlar ne kadar kist deseler de … bu durumda oluşan lezyonlar ne yapıl malıyım ?Sizin önerinizi önemsiyorum Şimdiden teşekkürler.

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:25 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

Soru ve Yorumlar