Meme Estetiği

Meme Estetiği

Meme Estetiği Tarihçesi ve Memede Güzellik Anlayışı

Meme, tarih boyunca hem dişiliğin hem de bereketin simgesi olmuştur. Öyle ki bereket tanrıçası Kibele’nin figürlerinde memeler ön plandadır.

Geçmişten günümüze güzellik ve dişilik anlayışına göre büyük memeler, küçük memelere göre daha kabul edilebilir olmuştur. Bununla birlikte son dönemlerde estetik anlayışın sosyal hayata girmesiyle dik ve belirli bir dolgunluğu olan memelere kavuşmak için estetik cerrahlara başvurular artmıştır. 

Meme Dokusu

Meme, glandlardan, yani süt bezlerinden, yağ dokusundan ve asıcı bağlardan oluşur. Bunlar her bedene göre belirli üst ve alt sınır içeren oranlara sahiptir.

Kadınlarda boy, göğüs çevresi gibi fiziksel yapı, oranları belirler. Bazı durumlarda bu oranlarda değişiklikler olabilir. Mesela kilo almakla birlikte memelerde yağ miktarı artar ve memeler büyür.

Ayrıca bazen doğum ve emzirmelerden sonra memelerde büyüme ya da küçülme meydana gelir.

Bazen de memelerde büyüme ya da yaşla birlikte veya emzirmelerin sonrasında memelerin asıcı bağlarında uzamalar meydana gelir. Bu da memelerde gevşeme ve sarkmayla sonuçlanır.

Meme Estetiği

Memeler doğum ve emzirmelere, kilo alıp vermeye, yaşlanmaya bağlı olarak deforme olabilir, sarkabilir veya gevşeyebilir ya da büyüyüp küçülebilir.

Bu değişimler kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik yönden olumsuz etkileyebilir.

Memelerin estetik görünümünü değiştirmek ve yol açtığı fiziksel olumsuzlukları düzeltmek için çeşitli ameliyatlar vardır.

Meme estetiği ameliyatları genel olarak 4 kategoriye ayrılır.

 • Meme büyütme
 • Meme küçültme
 • Meme dikleştirme
 • Meme ucu estetiği

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Güzelliğin ve güzel kadının tanımını sorduğumuzda çoğu kişiden benzer cevaplar alırız. İnsanlar güzelliği çoğunlukla fiziksel özelliklerle belirlemeye yatkındır. Güzel kadının tanımında iri ve dik memeler en sık belirtilen özelliklerdendir. Genel güzellik yargısının dışında kalan kadınların çoğunda kendine güvensizlik gözlenir fakat unutulmamalıdır ki her kadın güzeldir ve kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle görünmelidirler. Toplumsal güzellik yargısının kadınların psikolojilerini olumsuz yönde etkilemesi en çok da dışarıdan gelen yorumlar ve baskılardan kaynaklanır.

Her ne sebepten olursa olsun memeleriyle mutlu olmayan kadınlar, onları istedikleri şekle ve boyuta ulaştırmak için cerrahi yollara başvururlar.

Meme estetiği yaptırmak isteyen kişileri en motive eden şey, kişinin çevresinde göğüs estetiği yaptıranlardan etkilenmesi ve onlar gibi göğüslere sahip olmak istemesidir.

Göğüs estetiği yaptıran ünlüler sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar ve değişimlerinin magazine yansımasıyla meme estetiği yaptırmak isteyen kişilere bir nevi teşvik olmuşlardır.

Meme estetiği yaptırmaya karar veren kişiler için en önemli nokta doktor seçimidir. Meme estetiği yapacak doktoru seçerken kişiye en çok güven veren doktorun seçilmesi tavsiye edilir. Doktor seçiminde doktorun daha önce yaptığı göğüs estetiği görüntülerini görmek hastaya yardımcı olacaktır.

Göğüs estetiği öncesi ve sonrası arasındaki fark hastanın özgüvenini yerine getirerek onun daha mutlu ve rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Göğüs estetiği iyileşme süreci sanıldığının aksine çok zor ve sancılı bir dönem değildir. Hissedilecek ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Başarılı meme estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme süreci doktorun tavsiyelerine uyulduğu taktirde en minimum acı ve ağrılarda geçecektir.

Meme estetiği hakkında en merak edilen konulardan biri de fiyatlardır. Meme estetiği fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Gelişen teknoloji ve globalleşmeyle silikon fiyatlarının düşmesi, doktorlar ve hastaneler arası rekabetin artması ve daha birçok neden günümüzdeki göğüs estetiği ücretlerinin daha uygun olmasını sağlamıştır.

Meme Büyütme, Meme Küçültme ve Göğüs Estetiği Fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Meme estetiği ile ilgili bizimle iletişime geçmek için tıklayın…

Detaylı Bilgi ve İletişim
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

13 Yorum

 1. Burcu 10:53 de 14 Aralık 2017 - Yanıtla

  Bekir Hocam merhaba,
  Meme estetiği hakkındaki yazınızı okudum fakat ameliyat olmaktan korkuyorum. Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?

 2. Ece 16:52 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir bey, benim göğüslerim kiloluyken büyüktü şimdi hem küçüldü hem sarktı ne yapılması gerekiyo?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:19 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Meme dikleştirme ve büyütme aynı anda yapılabilir.

 3. Fatma 16:54 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  bunu söylemekten çok utanıyorum ama göğüslerim çok büyük ve orantısız Bekir bey bunu düzeltebilir misiniz artık iyice sorun yaratmaya başladı hayatımda

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:17 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Meme küçültme ameliyatı ile beklentilerinize cevap alabilirsiniz.

 4. Güler 16:58 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  hocam arkadaşım size göğüslerini yaptırdı ve çok memnun kaldı ben de yaptırmak istiyorum ama benim göğüslerim yok denecek kadar ufak yine de istediğim boydaki göğüslere sahip olabilir miyim

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:16 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Vücut ölçülerinize göre planlanabilir.

 5. gülay 00:18 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  Hocam benim meme ucum içeri gömülü ve çok çirkin duruyor bunun bir tedavisi var mıdır?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:37 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

   Evet, gömülü meme ucunun tedavisi vardır detaylı bilgi için lütfen randevu alınız.

 6. nur hayat 00:19 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  hocam ben çok araştırdım meme dikleştirmede çok iz kalıyormuş, benim göğüslerim çok sarkık değil sadece protezle dikleştirebilir misiniz?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:48 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

   Merhaba, eğer memede çok bir sarkma yoksa protezle memeler dikleşebilir.

 7. seren 00:21 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  eğer silikon taktırırsam südyensiz dışarı çıkabilir miyim?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 17:20 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

   Protezli memeler dik durduğu için kadınlar sütyen kullanmamayı tercih edebilirler.

Soru ve Yorumlar