532 461 59 97 Menu

Meme Estetiği Emzirmeye Engel Olur Mu?

Göğüsler kadınların her yaşta özgüvenlerini etkileyen en önemli dişilik sembollerinden birisidir. Gerek kıyafet seçiminde gerekse bikini mayo giyerken ufak, sarkmış veya aşırı iri göğüsler kadınların özgüven problemleri yaşamalarına sebep olmaktadır. Hemen hemen her kadın dolgun ve dik göğüslere sahip olmak ister, ancak bazen doğuştan olması gereken meme şekline sahip olunamadığı gibi bazen de yaşlanma, bazı hastalıklar, doğumlar veya kilo alıp verme sonucu meme şekli bozulabilmektedir. Bunun sonucunda da kişiler çeşitli göğüs ameliyatlarına başvurmaktadır. Bu konu ile ilgili de en sık sorulan sorulardan birisi de meme estetiği (meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme) nin emzirmeyi engelleyip engellemediği sorusudur.

Göğüslerin Yapısı

Meme dokusu süt bezleri, üretilen sütü meme ucuna taşıyan süt kanalları ve bunların arasında bulunan destek dokularından oluşur. Meme yapısının içerisinde kas yoktur. Memenin hemen altında, kaburganın üzerinde kas dokusu bulunur ve meme bu kasın üzerine yerleşmiştir. Göğüsler yağ ve meme dokusundan oluşmuştur. Bu sebeple kilo alıp verme ile birlikte yağ oranının sürekli olarak değişmesi zamanla göğüslerde şekil olarak deformitelere neden olabilmektedir.

Göğüsler yaşam boyunca kadın vücudunda en fazla değişime uğrayan organlardan biridir. Memenin ulaştığı büyüklük genetik ile ilişkili olduğu gibi vücudun yağ oranından da oldukça fazla etkilenir. Bu oranın hızlı ve sürekli değişimi de memelerin görüntüsünde zamanla deformitelere neden olmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Süt Vermeye Engel Midir?

Meme dikleştirme ameliyatında eğer bir küçültme söz konusu değil ise ameliyat sırasında meme dokusu çıkartılmaz kendi içerisinde dikleştirilir. Bu sayede süt kanallarının tamamı korunmuş olur.

Ancak bazı durumlarda meme dikleştirme ameliyatına ek olarak bir miktar küçültme de yapılabilmektedir. Yapılacak küçültme işleminin büyüklüğüne bağlı olarak süt kanalları ufakta olsa bir risk taşımaktadır. Ancak işlem sonrası süt verme planlanıyor ise ameliyat esnasında süt kanallarını koruyucu yöntemler kullanıldığından ameliyat sonrası emzirme sorunu ile karşılaşılmamaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Süt Vermeye Engel Midir?

Meme Küçültme Ameliyatı Emzirme Fonksiyonunu Engeller mi?

Meme estetikleri birkaç farklı şekilde yapılmaktadır. Buna memenin durumuna göre karar verilmektedir. Küçültme, dikleştirme, büyütme, küçültme ve dikleştirme ya da büyütme ve dikleştirme memenin durumuna göre yapılan meme estetikleridir. Süt verme konusu bütün meme estetiklerinde farklı şekilde etkilenmektedir.

Yaşın ilerlemesi ve ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte hormonal etkenlerle de göğüsler belirli bir büyüklüğe ulaşır. Ergenlik döneminde oluşan bazı hormonal faktörler, genetik özellikler ya da aşırı kilo alınımına bağlı olarak göğüsler olması gerekenden çok daha iri olabilirler. Bu da boyun ve sırt ağrısına göğüslerin alt kısmında pişik ve yara oluşumuna, ergenlik döneminde de bazı psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Süt, meme glandı içerisinde bulunan süt kanallarından meme ucuna gelir ve oradan da bebek tarafından alınır. Meme dokusu içerisinde oldukça fazla miktarda bulunan süt kanalları meme ucunda son bulmaktadır.

Söz konusu emzirme olduğunda en çok korkulan ameliyat meme küçültme ameliyatıdır. Bu sebep ile bu konu ile ilgili en çok soru ile karşılaşılan ameliyatta meme küçültme ameliyatıdır. Ameliyat sırasında doku çıkarılmasına bağlı olarak, emzirme konusunda risk bakımından en yüksek riski taşıyan ameliyatta budur. Meme küçültme ameliyatında genellikle meme glandı denilen meme dokusunun etrafında bulunan yağ dokusu çıkartılmakta ve meme bu şekilde küçültülmektedir. Ancak bununla birlikte bir miktar meme dokusu da çıkartılması gerekebiliyor. Özellikle bazı kadınlarda yağ dokusundan çok meme dokusu büyük olabiliyor bununla birlikte çoğunlukla meme dokusu da çıkarmak gerekiyor.

Ancak sanıldığının aksine meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel değildir. Emzirme konusunda bir risk taşır ancak meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme fonksiyonunun yok olması doğru bir tabir değildir. Emzirme alınacak meme dokusu miktarına bağlı olarak değişmektedir. Meme dokusunun büyük bir kısmı alınsa dahi kalan gland dokusunda bulunan süt kanalları yardımı ile kişiler tekrar süt verebilmektedir. Ameliyat sırasında süt kanallarını koruyan teknikler kullanıldığından, süt kanallarına verilecek en az hasarla ameliyat sonlandırılır. Ancak çok büyük memelerde yapılacak olan meme küçültme ameliyatı sırasında çok fazla doku çıkarılacağından genellikle doğumlardan sonra bu ameliyatın olunması daha doğru olur.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Meme Büyütme Ameliyatı Emzirmeye Engel midir?

Söz konusu emzirme olunca memeye yapılacak en ufak işlemde sorulan ilk soru emzirme fonksiyonunun zarar görüp görmeyeceğidir. Ancak meme büyütme ameliyatlarında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın emzirme fonksiyonun zarar görme olasılığı yoktur.

Meme büyütme estetiği genellikle silikon protezler ile yapılmaktadır. Bu protezler ister kas altına ister meme dokusunun altına konulsun süt kanallarına hiçbir şekilde zarar vermemekte bu nedenle de emzirme fonksiyonunu etkilememektedir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu