532 461 59 97 Menu

Orantılı Bir Vücut İçin Meme Büyütme Estetiği

Güzellik kavramı kültürel ve toplumsal yapılara göre büyük ölçüde değişim gösterse de, son dönemlerde orantılı vücut hatları güzellik anlayışı için ilk kriter olarak görülmektedir. Bu orantıyı sağlamaya yardımcı unsurlardan biri de göğüslerdir. Yeterli büyüklükte olan, iki göğsün boyut olarak birbirine eşit ve sarkık olmadığı göğüsler, kadın vücudunun bir bütün olarak güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Ancak doğumlar, kilo alıp vermeler, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerden dolayı çoğu kişide; göğüslerde boyut olarak farklılıklar, çok büyük veya çok ufak göğüsler ya da göğüslerde sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu durumda göğüs estetiği ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Gereksinimleri

 • Doğum ve emzirme sonrası meme küçülmesi ve sarkması,
 • Vücutta memelerin küçüklüğünden kaynaklı orantısızlık,
 • Kilo vermeye bağlı meme küçülmesi veya şekil bozukluğu,
 • İki meme arasındaki orantısızlık,
 • Kişinin küçük memelerle kendini eksik veya özgüvensiz hissetmesi.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dönem

Ameliyata karar veren kişi önce kesinlikle göğüs muayenesi yaptırmalıdır. Ameliyat için yaş genellikle ergenliğin ve vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarıdır. 40 yaş ve üzeri her kadın meme büyütme ameliyatından önce mamografi ve meme ultrasonu çektirmeli ve doktoruyla değerlendirip öyle karar vermelidir.

Ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Ameliyat olmaya engel herhangi bir sağlık problemi bulunmayan her kadın meme büyütme ameliyatı olabilir.

Ameliyat öncesi yapılması gereken bazı rutin tahlil ve tetkikler mevcuttur. Ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığına bakılır. Kullanılan ilaçlar, sahip olunan hastalıklar ve daha önce olunan ameliyatlar hakkında hekime detaylı olarak bilgi verilir.

Sadece meme şekli ve büyüklüğü değil aynı zamanda kişinin boyu, göğüs yapısı, deri yapısı, sarkma veya diklik durumu da kişiden kişiye hatta iki meme arasında bile farklılık göstermektedir. Bu yüzden her memeye kendi özgün durumu içinde müdahale yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyat öncesi yapılacak muayeneler ve ölçümler karar vermede olukça önemlidir.


Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dönem

Meme Büyütme Teknikleri

Bazen memeler genetik olarak normal boyutlarına ulaşamaz ve küçük kalır. Bazen ise normal memeye sahip kadınlarda süt verme sonrasında ya da yaşamın herhangi bir döneminde sebebini bilemediğimiz şekilde memelerde küçülmeler oluşabilir. Bu durumda memeye dışarıdan eksik olan hacim kazandırılmaya çalışılır. Bunun için bazı teknikler vardır. Bunlardan birincisi kendi yağ dokusu ile memeyi büyütme sağlamak. Bunlar çok az hacim ihtiyacı olan memeler için yeterli olabilir. Ama daha çok uygulanan yöntem silikon protezlerdir.Gelişen teknolojiyle birlikte çok güvenli hale gelen bu silikon protezler meme dokusuna birkaç değişik yerden yerleştirebilir.

Bunlar;

 • Koltuk altı, 
 • Meme altı, 
 • Meme ucu olabilir.

Yapılan küçük bir kesiden meme dokusunun altına ya da kas dokusunun altına bu protezler yerleştirilir. Meme dokusu altı ya da kas dokusu altı seçimi kişinin meme dokusunun azlığına ya da çokluğuna bağlı olarak değişir.

Kas altı yerleştirilen protezler kas üzerinde bir gerginliğe neden olacağından ameliyat sonrası günlük yaşama dönüş, meme dokusu altına yerleştirilen protez ameliyatlarına göre bir miktar daha zordur.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Meme Protezinin Ömrü

Son jenerasyon meme protezlerinin son kullanma tarihi yoktur. Fakat farklı sebeplerle uzun vadede protezlerde deformasyonlara rastlanabilir. Bu vade ortalama 15 yıldır. Bu süre içerisinde memelerde sarkma ve gevşeme de meydana geleceğinden ikinci bir operasyonla hem sarkan ve gevşeyen memeler toparlanır hem de protezler değiştirilir.

Bununla birlikte kişinin vücut yapısı ile ilgili olarak protez etrafında zaman içerisinde bir kapsül oluşumu gözlenebilir. Kimilerinde yıllarca oluşmayan kapsül kimilerinde ilk birkaç yıl içerisinde oluşabilmektedir. Bu durumlarda da protezin ve kapsülün çıkartılarak tekrar bir protez takılması gerekebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dönem

Ameliyat genel anestezi altında ortalama 45dk-1 saat içerisinde yapılabilmektedir. Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine dönebilirler. Ağrı kesicilerle giderilen ağrıları olabilir. Birkaç gün pansuman takibi sonrasında bir hafta içinde normal hayatlarına dönebilirler. Kolları ve göğüs kaslarını zorlamayan her türlü spor aktivitesi yapılabilir. İlk 3 hafta hastanın kollarını yukarıya kaldırmaması ve ağır şeyler taşımaması önemlidir. Ameliyat sonrası yaraların iyileşme hızına bağlı olarak 1-2 ay izlerin direkt güneşe maruz kalmaması, yara izlerinin kalıcılığı sebebiyle çok önemlidir. Egzersiz yapacak hastalar doktorun tavsiye ettiği sutyeni kullanmalıdır. İlk 3 ay telsiz ve yumuşak dokulu sutyenler kullanılmalıdır. Ameliyat emzirmeye engel değildir.

Sık Sorulan Sorular

Silikon Protezler Emzirmeye Engel Midir?

Meme ameliyatlarında implantlar yani silikon protezler süt kanallarının olduğu meme glandlarının altına yerleştirilir. Bu sayede anneler bebeklerini hiçbir zorluk çekmeden, sağlıklı bir şekilde emzirebilir.


Silikon Protezler Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Son jenerasyon silikon protezler eski silikon protezlere göre çok daha gelişmiş ve dayanıklıdır. 10-15 sene önce kullanılan salin solüsyonla dolu protezlerde sızıntılar ve bu sızıntılara bağlı asimetrilerin görülme olasılığı son jenerasyon silikon protezlere göre çok daha yüksektir.

Son jenerasyon silikon protezlerde çok nadir de olsa sızıntılar olabilir fakat bu sızıntılar silikon protezin dayanıklı dış kapsülü içinde kalır, meme içine sızması çok düşük bir ihtimaldir. Bu problemleri yaşayan hastalar protezlerini değiştirebilirler.

Eski jenerasyon protezlere sahip olan ve şekil bozuklukları veya sızıntı gibi problemler yaşayan hastalar eski protezlerini son jenerasyon silikon protezle değiştirebilirler.


Meme asimetrisi bir hastalık mıdır?

Normal memelerde ufak asimetriler kabul edilir. Fakat büyük asimetriler var ise  mutlaka memede kitle olup olmadığı araştırılması gerekir. Bununla birlikte genel olarak bayanlarda bir memenin diğerine göre bir miktar büyük olması normal kabul edilir.

Slikon meme protezi kaç çeşittir?

Meme protezleri genel anlamda iki çeşittir. Yuvarlak ve damla şeklinde olan anatomik dediğimiz protezlerdir. Ancak bu protezlerin bazılarının projeksiyon dediğimiz yükseklikleri büyük orta ve küçük olarak sınıflandırılırlar.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler güvenli midir?

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda meme protezlerinin hastalık veya kanser yapıcı etkisine rastlanılmamıştır. Ancak meme protezlerinin kullanımı çok eskiye dayanmadığı için bununla ilgili çalışmalar günümüzde hala devam etmektedir.

Meme protezleri hangi bölgelerden memeye yerleştirilir?

Protezlerin en çok kullanılan yerleştirme yeri meme altı bölgesidir. Ancak bazı  durumlarda meme ucu, koltuk altı, ve göbek deliğinden de protezler yerleştirilebilir.

Meme protezi büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Kişide meme büyüklüğü olmasa da konturları bellidir. Kontur dediğimiz kısım memenin oturduğu alandır. Bu alan çapları ölçülerek hangi çapta protez kullanılacağına karar verilir. Daha sonra da memenin projeksiyonu dediğimiz öne doğru çıkıntı kısmına hasta ve hekim birlikte karar vererek protezin büyüklüğünü belirlerler. Ayrıca bu büyüklüğe yine kişinin deri elastikiyeti ve vücut yapısı göz önünde bulundurularak karar verilir.

Memelerde protez olduğu dışarıdan anlaşılır mı?

Meme protezi ameliyatından sonra protezin belli olup olmaması kişinin meme  dokusu ve kas yapısı ile ilgilidir. Eğer meme dokusu ve kas yapısı yeterli ise protez hiçbir şekilde belli olmaz

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

 1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
 2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
 3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
 4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
 5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
 6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
 7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu