532 461 59 97 Menu

Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Liposuction oldukça güvenli ve sık uygulanan bir cerrahi işlem olsa da düzgün bir iyileşme, özen ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması, alınacak sonucu da etkileyebilmektedir.

Birincisi, hastalar internet ortamında bilgi sahibi olmak için birçok araştırma yapsalar da mutlaka tecrübeli bir cerrahla yüz yüze görüşmelidirler.

İkincisi, iyileşmenin kişiden kişiye değiştiğinin, farklılık gösterdiğinin farkında olunmalıdır. Yaş, genel sağlık ve önceki tıbbi geçmiş gibi faktörlerin tümü, iyileşme sürecini etkilemektdir. Vücudun kendi hızında iyileşmesine izin vermek önemlidir.

Son olarak, liposakşın yapılırken gerçekçi beklentilere sahip olunmalıdır. Liposakşının belirli estetik hedeflere ulaşmak için kullanıldığında kişileri mutlu ettiği bilinmelidir. Liposakşının kilo verme yöntemi olmadığı, bölgesel sorunları düzeltmede kullanıldığı bilinmelidir.

Ameliyat Sonrası Hastanede Kalış

Liposakşın işlemi vücudun birçok farklı bölgesine uygulanmaktadır. Gıdı bölgesinden başlayıp vücudun yağ barındıran her bölgesine uygulanabilmektedir. Uygulandığı bölgenin genişliği ve kişinin de isteği doğrultusunda lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan liposakşın işlemlerinde kişilerin hastanede kalmasına gerek yoktur. Aynı gün taburcu olabilirler.  Ancak karın, basen, bacak, sırt gibi aynı anda birkaç farklı bölgeye müdahale edildiği ve bu nedenle genel anestezi gerektiren ve uygulanan liposakşın işlemlerinde, kişiler bir gece hastane ortamında gözetim altında kalmaktadırlar.

Liposakşın Sonrası İlk 3 Gün

Ameliyattan hemen sonra bu alanlarının etrafını sarmak için kişiye bir kompresyon giysisi veya elastik bandaj uygulanmaktadır. Bunları özenle takmak önemlidir, çünkü ödemi azaltmaya ve vücudun yeni şekline kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Cerrahın önerdiği süre boyunca dikkatle kullanılması işlem sonucunu önemli ölçüde etkilemektedir.

İşlemden sonra ilk 3 gün liposakşın uygulaması için yapılan 2mm’lik kesilerden sıvı sızıntısı olabilir. Bu çok normal ve geçici bir durumdur. Bu milimetrelik kesiler iki gün içerisinde kapanınca sıvı sızıntısı da duracaktır. Bu süre içerisinde yapılması gerekenleri cerrahınız sizinle paylaşacaktır.

İyileşmenin ilk birkaç günü boyunca orta derecede ağrı beklenen bir durumdur. Bu ağrıyı yönetilebilir hale getirmek için doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

İşlemden hemen sonra ayağa kalmak günlük hayata dönüş açısından oldukça önemlidir. Sık ve kısa yürüyüşler ödemin hızlı atılmasına yardımcı olacaktır.

Liposakşın Sonrası İlk 3 Gün

Liposakşın Sonrası İlk Birkaç Hafta

İlk birkaç günlük dinlenme ve hafif ağrının ardından, ilk haftanın sonunda ağrının önemli ölçüde azalıp yok olduğu görülmektedir. Birçok insan bir hafta sonra işe geri dönebilir.

Ancak özellikle fiziksel veya zorlu bir işiniz varsa, daha iyi bir şekilde iyileşmek için ek süre ayırmak gerekebilmektedir. Bu süre zarfında verilen korseyi eksiksiz bir şekilde giymek gerekmektedir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Liposakşın Sonrası 3-5 hafta

Bir aylık süreç, hastaların artık tipik olarak ağrı veya acı hissetmediği dönemdir. Hala şişlik ve ödem görülebilir, ama bu normaldir. Şişliğin tamamen azalması birkaç ay alabilir. Bu noktada, sonuç artık gözle görünür hal almaya başlayacaktır. Bu süre sonunda vücutta mevcut tüm morluklar yok olmuş olacaktır.

Yaklaşık dört hafta sonra, hafif egzersiz yapmaya başlanılabilir, ancak ağır veya yorucu herhangi bir aktiviteden hala kaçınılmalıdır.

İşlem sonrası giydirilen korse 3. Haftanın sonunda birkaç saat ara verilmek şartıyla gün içerisinde çıkarılabilmektedir. Ancak tam anlamıyla korsenin çıkarılması için birkaç haftaya daha ihtiyaç vardır.

Liposakşın Sonrası 6. hafta ve Sonrası

Altı hafta sonra iz, morluk ve şişliğin büyük çoğunluğunun azaldığı haftadır. Ancak vücut şeklinin tam olarak oturması birkaç ayı alabilir. Bu kişinin ameliyat sonrası hareketi ve beslenmesi ile doğrudan ilgilidir. İşlem sonrası aktif şekilde hareket eden ve düzenli egzersiz yapan kimseler ödemin büyük çoğunluğunu 6. Haftadan itibaren atmış olacaktırlar.

Bu noktada sıkı korselere artık ihtiyaç olmayacak ve doktor tarafından aksi belirtilmedikçe aktivite seviyeleri artık kısıtlanmayacaktır.

Bu noktadan sonra, liposakşın sonuçlarını tam anlamıyla görebilmek mümkündür.

Liposakşın Sonrası İyileşme İpuçları

İyileşme için acele edilmemelidir ancak vücudun doğal iyileşme sürecine yardımcı olmak için yapabilecek bazı şeyler mevcuttur:

İyi Beslenme

Kişi sağlıklı olsa bile, ameliyat esnasında bir miktar kan ve bolca yağ dokusu kaybedilmektedir. Bu da vücut için bir miktar zorlayıcı olabilmektedir. Doğru iyileşme iyi beslenme gerektirir. İşlem sonrası sağlıklı ve dengeli beslenme günlük hayatınıza daha hızlı dönmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca liposakşın işlemi sonrasında anormal kilo alımı bu bölgelerin tekrar yağlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle işlem sonrası düzenli beslenme oldukça önemlidir.

İyileşmeyi artırmak için diyete bol miktarda taze meyve ve sebzeler eklemek yararlı olacaktır.

Bol Su Tüketimi

İşlem sonrası bol su içmek oldukça önemlidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içmek açlığın kontrol edilmesine, sağlıklı bir metabolizmanın olmasına ve sindirime yardımcı olur.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu