Liposuction (Liposakşın)

/, Estetik Cerrahi, Slider/Liposuction (Liposakşın)

Liposuction (Liposakşın)

Liposuction (Liposakşın) Nedir?

Liposuction (Liposakşın), vücudun belirli bölgelerinde birikmiş olan yağların ince kanüller (vakum) yardımıyla emilerek vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Aynı seansta alınan yağ dokusunun vücudun gerekli bölgelerine aktarılmasıyla vücut şekillendirme yapılabilir.

Liposuction işlemi bir kilo verme operasyonundan ziyade vücut şekillendirme ameliyatıdır.

Liposuction bölgesel incelme için en iyi yöntemdir.

Liposuction (Liposakşın) Kimlere Yapılır?

Rejim ve spor sonrası dirençli ve bölgesel yağlanması olan, genç, cilt elastikiyeti iyi, aşırı cilt sarkıklığı olmayan hastalar bu operasyon için uygun adaylardır.

Liposuction (Liposakşın) Ameliyat Tekniği Nasıldır?

Liposuction (liposakşın) ameliyatı lokal anestezi ve sedasyon denilen ağır sakinleştirici ilaçlar ile veya genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

İşaretlenmiş olan bölgelere ulaşılabilecek doğal kıvrım alanlarından 2-4 mmlik kesiler yapılır. İnce mm ‘lik kanüller yardımıyla yağ hücreleri vücut dışına alınır.

Vücut şekillendirme işlemi de eklenecekse alınan yağlar özel işlemlerden geçirilerek gerekli bölgelere transfer edilebilir.

Ameliyat sonunda kesi yerleri ya açık bırakılır ya da birer basit dikiş atılarak kapatılır. Hastaya korse giydirilerek ameliyat sonlandırılır.

Liposuction (Liposakşın) ile Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Öncelikle liposuction bir kilo verme yöntemi değil vücut şekillendirme yoludur.

Liposuction operasyonunda alınacak yağ miktarını;

 • hastanın kilosu,
 • cilt dokusu,
 • işlem yapılacak bölge sayısı

gibi birçok faktör etkiler.

Liposuction ameliyatında alınması gereken yağ miktarı maksimum 5-6 kilodur. Çünkü liposuction ameliyatlarını kilo verme aracı olarak kullanıp çok fazla yağ alınırsa bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Vücuttan alınan 5-6 kilo yağ 60 kilo bir kadın ve 110 kilo bir erkekte farklı gözükecektir. Bir kişiden 3 kilo yağ almak yeterli olacakken diğer kişiden 6 kilo almak bile yeterli olmayabilir. Bu demektir ki liposuctionda alınacak yağ miktarı kişiden kişiye değişir.

Liposuction (Liposakşın) Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ufak alanlarda çalışılmışsa aynı gün, daha geniş alanlarda çalışılıp daha yüksek hacimde yağ allınmışsa, bir gece hastanede yatış gerekebilir.

İlk gün liposuction yapılan deliklerden sıvı sızması normaldir

Liposucton sonrası hastalar 2 gün sonra banyo yapabilirler.

İlk üç hafta liposuction korsesinin gece-gündüz kullanılması önerilir.

Liposuction sonrası hafif morarma ve ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen ağrı olması normaldir.

İkinci ayın sonunda ödemlerin çoğu azalır.

Vücudun son şeklini alması 6 ay – 1 yılı bulabilir.

Çevrenizdekiler liposuction öncesi ve sonrası farkı rahatlıkla görebileceklerdir.

Liposuction (Liposakşın) Fiyatları

Liposuction (Liposakşın) fiyatları;

 • alınacak yağ miktarı,
 • işlem yapılacak bölge sayısı,
 • hastanın kilosu,
 • liposuction yanında yapılacak diğer işlemler,
 • anestezi şekli,
 • ameliyat olunacak hastanenin koşulları

gibi birçok nedene bağlı olarak değişir.

Liposuction (Liposakşın) fiyatları ve detaylı bilgi için bize ulaşın.

Liposuction (Liposakşın) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Liposuction bir zayıflama yöntemi midir?

Liposuction bir zayıflama yöntemi değil vücut şekillendirme tekniğidir. Liposuctionla (liposakşınla) bölgesel yağlar alınır bu yüzden en iyi bölgesel incelme yöntemidir.

Liposuction için uygun adaylar kimlerdir?

Diyet ve sporla gitmeyen bölgesel yağlanmaları olan, aşırı cilt sarkıklığı olmayan ve sağlığı elverişli her birey liposuction tedavisi için uygun adaydır.

Lipsuction (Liposakşın) ile kaç kilo yağ alınır?

Liposuction (liposakşın) ile alınacak yağ miktarı hastanın kilosu, cilt dokusu, işlem yapılacak bölgeler ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Liposuction ile alınması gereken maksimum yağ miktarı 5-6 kilodur.

Liposuction (Liposakşın) sonrası ne kadar süre korse kullanılmalıdır?

İlk 3 hafta gece-gündüz doktorun tavsiye ettiği korse kullanılmalıdır.

İstenilen vücut şeklinin tam olarak elde edilmesi ne kadar sürer?

Liposuction (liposakşın) öncesi ve sonrası arasındaki fark ameliyattan sonra anlaşılmaya başlanır fakat istenilen vücut şekline kavuşmak 6-12 ay sürebilir.

Liposuction (Liposakşın) etkisi kalıcı mıdır?

Kilosu hemen hemen sabitlenmiş ve liposuction tedavisini sadece vücut şekillendirme için talep eden kişilerde liposuction etkisi belirgin ölçüde kalıcıdır.

Fakat liposuction (liposakşın) sonrası hasta hayatına sağlıklı beslenerek devam etmelidir aksi taktirde kilo alımı başlar ve liposuction (liposakşın) uygulanan bölgelerde tekrar yağ dokuları büyüyebilir.

Bunun haricinde karna uygulanan liposuctiondan sonra doğum yapılırsa karın bölgesinin görüntüsü tekrar değişebilir.

Liposuction (Liposakşın) fiyatları neye göre belirlenir?

Liposakşın fiyatları; uygulama yapılacak bölgeye, alınacak yağ miktarına, hastanın kilosuna, uygulanacak anesteziye ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

Liposuction (Liposakşın) Tehlikeli mi?

Gelişen teknoloji ile mevcut sistem ve uygulama yöntemleri her geçen gün gelişmektedir. Liposuction çeşitleri artan ve teknoloji ile en çok gelişen tekniklerden biridir. Vaser liposakşın günümüzde en ileri teknoloji ile tasarlanmış liposuction cihazıdır. Vaser liposakşın cihazı ile ultrasonik dalgalar yardımıyla yağ hücreleri sıvılaştırılır ve sıvılaşan yağ hücreleri vakumlanarak vücuttan çıkartılır.

En küçük bir cerrahi uygulamanın bile riskleri vardır. Fakat liposakşın doğru hastaya, tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında komplikasyon oranı çok düşüktür ve çok iyi sonuçlar elde edilir.

Liposakşın ameliyatı yaptıranlar gerçek deneyimlerini sosyal medya ve internet forumları üzerinden paylaşmaktadır. Bu deneyimler kişinin kendi beklenti ve istekleri doğrultusunda yazıldığı için tamamen nesnel bir doğruyu yansıtmamaktadır. Her kişinin cilt elastikiyeti, dirençli bölgesi, çıkartılacak yağ miktarı farklıdır ve liposakşın kişiye özel planlanan bir ameliyat olduğu için, öncesi ve sonrası hakkında en güvenilir bilgi kişiyi muayene eden doktor tarafından sağlanır.

Liposuction (Liposakşın) Acı Verir mi?

Liposakşın tercihe göre genel veya lokal anestezi altında uygulanabilir. Müdahale edilecek bölge uyuşturulduğu için ameliyat esnasında hiçbir acı hissedilmez. Ayrıca liposakşın kanülleri çok ince olduğundan liposakşın ameliyatlarında çok büyük kesiler yapmaya gerek yoktur. Liposakşın sonrası birkaç gün ufak ağrı ve sızılar olabilir fakat bu ağrı ve sızılar ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir.

Liposuction (Liposakşın) Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle liposakşın bir kilo verme ameliyatı değil bölgesel incelme tekniğidir. liposakşın ameliyatına uygun olan, cilt elastikiyeti iyi olan, aşırı kilo fazlalığı olmayan kişiler liposakşın sonrası yağ alınan bölgelerin tekrar eski haline dönme ihtimali olduğunu unutmamalıdır. Liposakşın ameliyatı sonrası beslenme planı doktor tarafından detaylıca hastaya anlatılacaktır. Fakat sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam felsefesini benimseyememiş kişiler liposakşın sonrası bir diyetisyenden ve spor danışmanından yardım alabilirler. Liposakşın sonrası diyet yapıldığında ya da en azından sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde ve hafif egzersizler alışkanlık haline getirildiğinde çok başarılı sonuçlar elde edilir ve bu sonuçlar kalıcı olur. Liposakşın sonrası kilo alma gerçekleşirse alınan kilo miktarına bağlı olarak liposakşının etkisi azalacaktır.

Liposuction (Liposakşın) Sonrası Dalgalanma Nedir?

Liposuction herkese uygulanabilecek bir teknik değildir. Özellikle bölgesel yağlanması olanlarda olumlu sonuç verir. Liposuction tecrübeli bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Çünkü eğer yağ alınacak bölgenin her noktasından eşit miktarda yağ çıkartılmazsa, kanüllerin boyutları iyi ayarlanamazsa ve daha önemlisi yağ dokusunun dağılımına bağlı olarak kişisel farklılıklar göz önünde bulundurulmazsa liposuction sonrası dalgalanma denilen bölgede eşitsizlikler meydana gelebilir. Bunun için bölgeden çıkartılacak yağ miktarı iyi hesaplanmalı ve bölgeyi eşitleyecek şekilde yağ çıkartılmalıdır.

Liposakşın ameliyatı olmaya karar veren kişi doktor seçerken doktorun önceden yaptığı liposakşın before after yani liposuction öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmeyi talep edebilir. Türkiye’de liposuction before after (liposuction öncesi sonrası) fotoğrafların internet sitesi ve sosyal medyada paylaşımı yasaktır fakat hasta muayeneye gittiğinde talep ederse doktor bu fotoğrafları gösterebilir.

Liposuction (Liposakşın) Sonrası Sarkma

Liposuction yapılacak en ideal hasta cilt elastikiyeti iyi hastalardır. Liposakşın ameliyatı sonrası sarkma ve ciltte deformasyonu engellemek için tek seansta en fazla 5-6 kg yağ dokusu çıkartılmalıdır. Kişiye özel planlanan liposakşın ameliyatında çok fazla yağ hücresi çıkartılmadıysa ve hastanın cilt elastikiyeti iyiyse sarkma beklenmez.

Liposuctionı kilo verme ameliyatı gibi kullanıp hastadan gereğinden fazla yağ dokusu çıkarılsa bu durum sarkma ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Detaylı Bilgi ve İletişim

 

Youtube Videoları

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

8 Yorum

 1. gökce 16:11 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  liposakşınla kaç kilo verebilirim?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:02 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Liposuction kilo verme ameliyatı değildir. Vücuttaki düzensiz bölgelerin düzenli hale getirilmesi için yapılır. Bununla birlikte alınan yağlar kadar kilo kaybedilir.

 2. Buse Sinem 16:13 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  Liposuction ile selülitlerim gider mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:00 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgi gönderildi.

 3. gül banu 19:08 de 22 Ocak 2018 - Yanıtla

  çatlak sorunu liposuction tedavisiyle çözülür mü hocam

  • Prof. Dr. Bekir Atik 23:35 de 8 Şubat 2018 - Yanıtla

   malesef çatlaklar liposakşınla düzelmez

 4. aydan 01:16 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  hocam liposakşınla kollar incelir mi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:29 de 1 Mart 2018 - Yanıtla

   Liposuction kollarda çok tavsiye edilen bir yöntem değildir ancak çok az vakada kolların durumuna göre liposuction uygulanabilir.

Soru ve Yorumlar