Labioplasti

Vajina estetiği ameliyatları ilk olarak Amerika’da başlayan ve çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılan, kadınlar arasında trend haline gelen operasyonlardır. Vajina estetiğinde en çok talep olan tür labioplastidir.

Yapılan araştırmalara göre vajinoplasti ve labioplasti tüm estetik ameliyatlar içinde uygulaması en çok artan operasyonlardır.

Labioplasti Nedir?

Vajina girişindeki iç dudaklar ve onların hemen dış kısmında yer alan dış dudakların sarkık, asimetrik veya normalden daha büyük olması halinde vajen dudaklarına oluşan deformasyonları düzeltmek için uygulanan operasyona labioplasti denir.

Vajen Dudaklarının Büyük Olması Neye Yol Açar?

Vajen dudaklarının normalden büyük, sarkık veya asimetrik olması bölgenin nemli kalmasına yol açar ve bu da hijyen sorunları yaratır.

Genital organının estetik görüntüsünden mutsuz olan kadınlar cinsel hayatlarında özgüvensizlik yaşarlar.

Normalden daha büyük veya sarkmış dudaklar cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir ve acılı bir birlikteliğe yol açabilir.

Normalden daha büyük veya sarkmış vajen dudakları olan kadınlar günlük aktivitelerinde konforsuz hissedebilirler. Mayo, bikini, dar iç çamaşırları, tayt veya dar pantolonlar giymeye çekinirler.

Vajen Dudakları Zamanla Neden Değişime Uğrar?

Vajen dudakları ergenlikten sonra hızlı hormonal değişimler sonucu bazı kadınlarda deformasyonlara uğrayabilirler.

Sık yaşanan yani kronik hale gelen vajinal enfeksiyonlar vajen dudaklarındaki renk değişimini ve yapısal bozuklukları tetikleyebilir.

Vajen dudaklarının asimetrik olması ise çoğu zaman doğuştandır fakat ergenlik döneminden sonra bu asimetri daha da belirginleşebilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Ameliyat ortalama 30 dakika sürer.

Genelde lokal anestezi altında uygulanır. Hasta talep ederse genel anestezi uygulanabilir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dönem

Operasyondan hemen sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler.

Ameliyat sonrası ortalama 3 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Ameliyat sonrası ilk 2 gün duş alınmaması önerilir.

2 gün sonrasında 10 gün ayakta duş alınması önerilir.

Doktor tarafından detaylıca kişisel hijyen yolları anlatılır.

Dikişler vücut tarafından emileceği için dikişlerin alınması gerekmez.

Labioplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ameliyat sonrası dikişler vücut tarafından emilir. İyileşme sürecinden sonra ameliyata dair iz kalmaz.

 Vajen ameliyatları sanıldığının aksine çok ağrılı geçen bir ameliyat değildir. Doktorunuzun önerdiği analjezikler ile bu süreci çok rahat atlatabilirsiniz ameliyat sonrasında da görünür bir iz kalmaz.

Labioplasti ihtiyacı duyan kişilerde genellikle iç dudak dediğimiz bölgeler normalden uzundur bu bölgenin normal hale getirilmesi hem cinsel hayatı hem günlük yaşamı olumlu yönde etkiler. Ayrıca uzun iç dudaklar kişinin genital bölgesinin devamlı nemli kalmasına neden olduğundan ciddi hijyen sorunlarına yol açar kalıcı ve tekrarlayan mantar problemleri görülür bu ameliyattan sonra nemli bölgelerde azalacağından hijyen sorunu da ortadan kalkmış olur.

Labioplasti ameliyatlarında olumsuz hiçbir etki yoktur aksine kişi psikolojik olarak da daha özgüvenli olacağından cinsellik ile ilgili problemleri de ortadan kalkmış olur.

Labioplasti ameliyatları doğumdan veya cinsel aktiviteden bağımsız yapılan bir ameliyattır kişinin bekar evli doğum yapmış veya yapmamış olmasının bir önemi yoktur.

Labioplasti ameliyatlarında iç dudaklar küçültülür dış dudaklara şekil verilir, hymen de denilen bölgeden uzak bir nokta da çalışıldığından kişinin bekareti ile bir ilgisi yoktur.

Vajinoplasti ameliyatlarının çeşitleri mevcuttur labioplasti, vajen daraltma, dış dudaklara müdahele gibi eğer hastaya vajen daraltma yapılmamış ise hasta bir hafta sonra cinsel hayatına dönebilir. Fakat daraltma yapılmış hastalarda 3 hafta gibi bir iyileşme süresi olacağından bu süre içerisinde cinsellikten uzak durulması gerekebilir.

Labioplasti tedavisinin alternatif yöntemleri mevcuttur bunlar lazerle ya da ultrasonik dalgalar ile daraltmalar ya da küçültmelerdir. Çok az küçük dudak büyüklüğü olan hastalarda kullanılabilir fakat hiç biri cerrahi yöntemler kadar etkili değildir.

Labioplasti ameliyatlarından sonra kişi birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilir.

Labioplasti ameliyatlarında hastaların istekleri doğrultusunda dış dudaklara dolgu veya vajinal daraltma işlemleri de uygulanabilir. Ama sadece labioplasti de tek başına uygulanabilen bir yöntemdir.

 

Hasta Yorumları
No votes yet.
Please wait...