532 461 59 97 Menu

Labiaplasti Ameliyatı

Vajina girişindeki iç dudaklar ve onların hemen dış kısmında yer alan dış dudakların sarkık, asimetrik veya normalden daha büyük olması halinde vajen dudaklarına oluşan deformasyonları düzeltmek için uygulanan operasyona labioplasti denir.

Genital bölgedeki dudakların anormal boyutlarda olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında birtakım zorluklar yaratmaktadır.

Labioplasti ameliyatı ile genellikle hipertrofik (olması gerekenden büyük), asimetrik ve iç dudakların küçültülmesini, olması gereken haline getirilmesi sağlanır. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda doku kaybı olduğu zaman vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokuları veya dolgu maddeleri ile bu kayıp ortadan kaldırılabilir.

Vajen Dudakları Zamanla Neden Değişime Uğrar?

Vajen dudakları ergenlikten sonra hızlı hormonal değişimler sonucu bazı kadınlarda deformasyonlara uğrayabilirler. Sık yaşanan yani kronik hale gelen vajinal enfeksiyonlar vajen dudaklarındaki renk değişimini ve yapısal bozuklukları tetikleyebilir. Vajen dudaklarının asimetrik olması ise çoğu zaman doğuştandır fakat ergenlik döneminden sonra bu asimetri daha da belirginleşebilir.

Bununla birlikte sık kılo alıp verme, yapılan doğumlar bu bölgede ki yağ dokusunu da etkileyerek özellikle dış dudakların sarkmasına yol açabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi

İşlem genellikle genel anestezi altında yapılsa da kişinin tercihi ile lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Ameliyat öncesi yapılan fiziki muayeneler ile yapılacak işleme karar verilir ve buna uygun planlamalar yapılır.

Kişinin sahip olduğu hastalık, kullandığı ilaçlar konusunda hekime detaylı olarak bilgi vermeli buna uygun önlemler alınmalıdır. Kullanılan kan sulandırıcı türevi ilaçlar kanama problemlerine yol açacağından ameliyat öncesi doktor kontrolünde en az 5gün öncesinde bırakılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi kişi aynı gün hastaneye gelip gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırabilir. İşlem öncesi tahliller ve anestezi muayeneleri ile kişinin ameliyata uygunluğu belirlenmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi

Vajen Dudaklarının Büyük Olması Nelere Sebep Olur?

Vajen dudaklarının olması gerekenden büyük, asimetrik, sarkık vb. durumda olmasının en başta yol açacağı en önemli problem kişilerin psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeleridir. Bununla birlikte vajen dudaklarının normalden büyük, sarkık veya asimetrik olması bölgenin nemli kalmasına yol açar ve bu da hijyen sorunları yaratır.

Genital organının estetik görüntüsünden mutsuz olan kadınlar cinsel hayatlarında özgüvensizlik yaşarlar. Özellikle ergenlik sonrası genç kızların labiumların normalden iri, sarkık ve asimetrik olması psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine sebep olmaktadır.

Normalden daha büyük veya sarkmış dudaklar cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir ve acılı bir birlikteliğe yol açabilir. Normalden daha büyük veya sarkmış vajen dudakları olan kadınlar günlük aktivitelerinde konforsuz hissedebilirler. Mayo, bikini, dar iç çamaşırları, tayt veya dar pantolonlar giymeye çekinirler.

Tüm bu sorunlar son günlerde sıklıkla uygulanan labioplasti (genital estetik) ameliyatları ile kısa sürede olması gereken forma ulaştırılabilmektedir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Ameliyat ortalama 60 dakika sürer. Bu süre yapılacak işleme bağlı olarak değişmektedir. İşlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Labioplasti ameliyatları steril ameliyathane ortamlarında yapılmaktadır.

İşlem sırasında büyük ve sarkmış olan iç dudaklar özel teknikler ile küçültülmekte, hacim kaybı yaşayan büyük dudaklar yağ veya dolgu maddeleri ile tekrar hacim kazandırılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Operasyondan hemen sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Genel anestezi alan hastalar anesteziye bağlı bir gece hastanede takip edilmeleri gerekmektedir.

Ameliyat sonrası ortalama 3 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Ameliyat sonrası ilk 2 gün duş alınmaması önerilir. 2 gün sonrasında 10 gün ayakta duş alınması önerilir.

Doktor tarafından detaylıca kişisel hijyen yolları anlatılır, ameliyat sonrası olası enfeksiyon problemleri ile karşılaşılmaması adına doktorun önerilerine çok dikkat edilmelidir.

Dikişler vücut tarafından emileceği için dikişlerin alınması gerekmez.

Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat sonrası dikişler vücut tarafından emilir. İyileşme sürecinden sonra ameliyata dair iz kalmaz.

Vajina Ameliyatları Ağrılı Ameliyatlar Mıdır?

Vajen ameliyatları sanıldığının aksine çok ağrılı geçen bir ameliyat değildir. Doktorunuzun önerdiği analjezikler ile bu süreci çok rahat atlatabilirsiniz ameliyat sonrasında da görünür bir iz kalmaz.

Labioplasti Faydaları Nelerdir?

Labioplasti ihtiyacı duyan kişilerde genellikle iç dudak dediğimiz bölgeler normalden uzundur bu bölgenin normal hale getirilmesi hem cinsel hayatı hem günlük yaşamı olumlu yönde etkiler. Ayrıca uzun iç dudaklar kişinin genital bölgesinin devamlı nemli kalmasına neden olduğundan ciddi hijyen sorunlarına yol açar kalıcı ve tekrarlayan mantar problemleri görülür bu ameliyattan sonra nemli bölgelerde azalacağından hijyen sorunu da ortadan kalkmış olur.

Labioplasti Ameliyatları Cinsel Ilişkideki Hazzı Azaltır Mı?

Labioplasti ameliyatlarında olumsuz hiçbir etki yoktur aksine kişi psikolojik olarak da daha özgüvenli olacağından cinsellik ile ilgili problemleri de ortadan kalkmış olur.

Daha Önce Doğum Yapmamış Bayanlar Ameliyat Olabilir Mi?

Labioplasti ameliyatları doğumdan veya cinsel aktiviteden bağımsız yapılan bir ameliyattır kişinin bekar evli doğum yapmış veya yapmamış olmasının bir önemi yoktur.

Bakire Hanımlar Labioplasti Olabilirler Mi?

Labioplasti ameliyatlarında iç dudaklar küçültülür dış dudaklara şekil verilir, hymen de denilen bölgeden uzak bir nokta da çalışıldığından kişinin bekareti ile bir ilgisi yoktur.

Vajina Estetik Ameliyatı Geçiren Kişi Cinsel Hayatına Ne Zaman Döner?

Vajinoplasti ameliyatlarının çeşitleri mevcuttur labioplasti, vajen daraltma, dış dudaklara müdahele gibi eğer hastaya vajen daraltma yapılmamış ise hasta bir hafta sonra cinsel hayatına dönebilir. Fakat daraltma yapılmış hastalarda 3 hafta gibi bir iyileşme süresi olacağından bu süre içerisinde cinsellikten uzak durulması gerekebilir.

Labioplasti Tedavisine Alternatif Cerrahi Olmayan Tedaviler Var Mı?

Labioplasti tedavisinin alternatif yöntemleri mevcuttur bunlar lazerle ya da ultrasonik dalgalar ile daraltmalar ya da küçültmelerdir. Çok az küçük dudak büyüklüğü olan hastalarda kullanılabilir fakat hiç biri cerrahi yöntemler kadar etkili değildir.

Ameliyat Sonrasında Iyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatlarından sonra kişi birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilir.

Genellikle Labioplasti Ile Beraber Hangi İşlemler Uygulanır?

Labioplasti ameliyatlarında hastaların istekleri doğrultusunda dış dudaklara dolgu veya vajinal daraltma işlemleri de uygulanabilir. Ama sadece labioplasti de tek başına uygulanabilen bir yöntemdir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu