Kepçe Kulak ve Ameliyatı

Kulak kepçesi ile kafatası arasındaki açının büyük olması ile karakterize bir anatomik bozukluktur. Çocukluk çağında %5 oranında görülür ve ailesel yani genetik özellikler ön plandadır. Önden ve arkadan bakıldığında kafatası ile kulak arasında bir açıklık söz konusudur. Kafatası ile kulak arasındaki mesafe 1-1.5 cm normal kabul edilir. Bunun üstündeki ayrıklıklar kişiden kişiye değişmekle birlikte kepçe kulak olarak kabul edilir.

Bebeklik çağında olmasa bile kepçe kulağa sahip olan çocuklar okul çağı ve sonrasında sosyal problemler yaşamaya başlarlar.

Yaşanan bu problemler gelişme ve ergenlik çağındaki çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kulağın Yapısı ve Anatomik Özellikleri 

Kulaklar üç ana parçadan oluşur:

  • İç kulak
  • Orta kulak
  • Dış kulak

Kafatasının dışında kalan kısım dış kulaktır ve kıkırdak yapıdan oluşur. Vücuttaki birçok kıkırdak yapıdan farklı olarak ince, çok fazla kıvrımı olan bir yapıdadır.

Bu kıvrımlar üç boyutlu olarak farklı düzlemlerde açılanmıştır. Bu kıvrımlı yapının oluşması ve belirli açılarda sabit durması hem kıkırdağın hem de arkadan onu sabit tutan adale ve bağların özelliğidir.

Neden Kepçe Kulak Oluşur

Daha anne karnındayken oluşan dış kulak gelişimini ve büyümesini diğer vücut yapıları gibi ergenlik sonuna kadar sürdürür.

Ancak dış kulak diğerlerinden farklı olarak 5 yaş civarında normal büyüklüğünün %80-90ını tamamlar.

Bu süreç içinde kulağı oluşturan kıkırdak yapıda bozulma ve kulağa açılanma veren kas ve bağlardaki yetersizlik kepçe kulak oluşmasına neden olur.

Genelde de doğuştandır.

Kepçe Kulak Tedavisi Nasıldır?

Tedavisi cerrahidir.

Beş yaş civarında kulak gelişiminin büyük bir kısmını tamamlamasından ötürü bu yaştan sonra ameliyat edilebilir.

Kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdağına ulaşılır ve kıkırdak kısma cerrahi ipler ve etrafındaki bağ ve kas dokusu yardımıyla şekil verilir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Anestezi 

Kepçe kulak ameliyatlarında daha çok lokal anestezi tercih edilir.

Her bir kulağa iki farklı noktadan küçük enjeksiyonlarda tam bir anestezi (uyuşturma) elde edilir.

Hem hasta için daha konforludur hem de ameliyat içinde kulak açılanması miktarına hasta ile doktor karar verebilir. Bu büyük bir avantajdır.

Lokal anestezi yapılamayan hastalarda genel anestezi tercih edilebilir.

Ameliyat Sonrası Dönem 

Ameliyattan sonra hasta aynı gün evine dönebilir.

Birkaç gün ağrı kesici kullanmak yeterlidir.

Yeni şekil verilen kıkırdaklar iplerle sabit tutulduğundan kulak dokularla yapışana kadar sporcu bandanaları kullanılır. Bu süre yaklaşık 6 hafta kadardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

  • yapılacak işlemlerin çokluğuna,
  • uygulanacak anesteziye,
  • kullanılacak yöntemlere,
  • kulak kepçeliğinin tek kulakta mı yoksa çift kulakta mı olmasına,
  • kulak kepçeliği dışında farklı sorunlar olmasına,
  • ameliyat yapılacak hastanenin özel veya devlet hastanesi olmasına,
  • hastanede kalış süresine,

göre değişiklik gösterir.

Sık Sorulan Sorular

Kulak kepçesinde normalin üstünde dışarı doğru açıklık olan kişilere uygulanan kesisiz bir operasyondur. Kulak kepçesinin olması gereken açıya getirilmesi için iplerle çekme işlemi uygulanır bu yüzden tıp literatüründe iple kepçe kulak ameliyatı adını almıştır. Kulaklarında simetri sorunu olan ve/veya kulak kepçesi normalden açık ve dışarı doğru olan ve kulak deformasyonu fazla olmayan kişilere uygulanan çok popüler bir tekniktir.

Risksiz ve kolay bir prosedürdür. Uzun ameliyatlardan ve kesiden korkan kişiler için çok idealdir. Kulağa mikro girişlerle kesisiz bir şekilde iğne yardımıyla ipler yerleştirilir. Ameliyat kesisiz olduğu için aynı zamanda dikişsizdir. Kıkırdağa mikro girişlerle müdahale edildiği için kanama yok denecek kadar azdır.

İyileşme süreci son derece kısa olan ve en çok tercih edilen tekniklerden biridir.

Kepçe kulak ameliyatlarında kesi kulak arkasından yapılır ve bu kesiler için birçok farklı alet kullanılabilir. Bistüri, koter, lazer veya sapphire gibi kesici aletler ameliyatlarda kesi için kullanılan aletlerdendir ve bu aletlerin herhangi birinin diğerinden daha iyi olduğu söylenemez.

Kesi esnasında ufak kanamalar olması normaldir ve bu kanamanın miktarı kullanılan kesici aletlere göre değişmez. Ameliyatlarda kanamayla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta cilt kesisi değil, kıkırdağa müdahale etmek için yapılan kıkırdak kesileridir. Kıkırdak kesileri çok dikkatlice yapılmalıdır, aksi taktirde kıkırdak üzerindeki damarlar zarar görebilir ve yoğun kanamalar oluşabilir.

İster lazerle ister diğer kesici aletlerle kesi yapılmış olsun kıkırdak üzerindeki damarların mutlaka koterle yakılması gerekir.

Lazerle kepçe kulak estetiği kulağa daha kolay ve acısız geldiği için yoğun ilgi çekmektedir fakat sanılanın aksine ameliyat sonrası yara iyileşmesi bisturiyle yapılana göre daha geç olabilir.

Önden ve arkadan bakıldığında kafatası ile kulak arasında 1-1.5 cm üzerinde açıklık olan kulaklar kepçe kulak olarak kabul edilir.

Kesin çözümü cerrahidir. Birçok insan ameliyat olmamak için kulaklarını saçlar, şapka veya eşarp kullanarak saklarlar fakat bunlar kalıcı çözümler değildir.

Ameliyat çocuğun kulak gelişimini tamamladığı okul öncesi dönemde önerilir. Çünkü okul dönemindeki çocuklar alaycı olduğu için kepçe kulak sorunu olan çocuğa lakap takıp, onunla dalga geçebilirler ve bu da çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Fakat ailelerin çocuklarının kepçe kulak olmasını bir problem olarak görmemesi ve ameliyat ettirmemesi sıkça rastlanan bir durumdur. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatları yapılan araştırmalara göre en çok ergenlik sonrası ve yetişkinlik dönemlerinde yapılmaktadır.

Ameliyatlarda kesiler kulağın arkasından yapılır ve böylece kolayca görülmezler. Bu izler 6-12 ay içinde giderek azalır ve neredeyse görünmez hale gelir.

İnsanlar da kulak gelişimi 5 yaşında kısmen tamamlanır. 5 yaşına kadar gerekmedikçe kulağa müdahele edilmez.

Kepçe kulak ameliyatından bir iki gün sonrasına kadar ağrı kesicilerle idare edilebilen ağrılar olur. Daha sonraki süreçte yapılan ameliyatın tekniğine bağlı olarak bir bandana takılır. Bu bandana ile hasta normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Bazı ameliyat tekniklerinde ise hiç bandana takılmadan hasta günlük yaşamına dönebilir.

Bir çok cerrahi operasyonda olduğu gibi kepçe kulakta da 3 ile 6 ay sonrasında kulağın son şeklini görebiliriz

Ameliyat sonrası özellikle kıkırdak enfeksiyonlarından kaçınılmalıdır. Çünkü kıkırdak enfeksiyonu çok hızlı yayılan ve kıkırdağı eritebilen bir durumdur. Bu sebeple yapılan pansumanlara çok dikkat edilmeli ve verilen antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca bir haftalık bir süreçte de kulağın üzerine yatılması çok uygun değildir.

Kepçe kulak ameliyatlarında tüm dünyada %10 ile %20 oranında kulakta açılmalar olabilir. Bu durumda ameliyatın tekrar edilmesi gerekilebilir.

Bu ameliyatlarda genel olarak iki önemli risk vardır birincisi ameliyatın iyi yapılamamasına karşın kulakta anormal açılmaların olması ikinci olarak ta kıkırdak enfeksiyonları ki çok dikkat edilmeli ve önlenmelidirler.

 

Hasta Yorumları

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...