532 461 59 97 Menu

Kemerli Burun Nedir

Kemerli burun, etnik olarak ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde en çok görülen burun tipidir. Yan profillerden bakıldığında burun sırtındaki belirgin eğrilik veya çıkıntıya burun kemeri denir. Burun kemeri kemik ve kıkırdak yapıdan oluşur. Kemerin büyüklüğü ve belirginliği kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genellikle kemerli buruna sahip kişilerde burun ucu aşağı doğrudur.

Kemerli Burun Dolgusu

Kemerli burun dolgusu, burun kemerinin altına ve üstüne uygulanır ve kemer belirsiz hale getirilir. Dolgu tedavisi kısa süren ve acısız bir yöntemdir ve hızlı sonuç verir fakat kalıcı değildir. Kemerli burun dolgusu kemerli burun ameliyatı kadar iyi sonuçlar vermese de son yıllarla popülerleşmiştir. Cerrahi müdahale gerektirmediği için ve fiyat açısından ameliyata göre daha uygun olduğu için çok talep görmektedir.

Kemerli Burun Ameliyatı

Ameliyat öncesi muayenede hastanın burun ve kıkırdak yapısı plastik cerrah tarafından detaylıca incelenir. Eğer burun kemeri fazlaysa kıkırdaklar törpülenip, mümkün olduğunca küçültülür. Eğer kemer düşük veya eksikse kişinin kendi vücudunun diğer bölgelerinden alınan kıkırdaklarla burun yapısına ekleme yapılır.

Bu burun estetiğinin amacı kişiye daha küçük ve yüzüyle orantılı bir burun yaratmaktır. Kemerli burun estetiğinde, burun ucu kaldırma oranına çok dikkat edilmesi gerekir aksi taktirde burnun doğal yapısı ve görünümü bozulabilir. Ameliyat için genel anestezi tercih edilir ve ortalama 2 saat sürer fakat burun için farklı işlemler uygulanacaksa bu süre uzayabilir.

Kemerli Burun Ameliyatı

Kemerli Burun Ameliyatı Sonrası Dönem

Hasta ameliyat gecesi hastanede kalır ve ertesi gün tüm kontrollerden sonra hastaneden çıkabilir. Ameliyattan sonra oluşabilecek ödemin, burun ve çevresine eşit yayılımını sağlamak için ilk birkaç hafta uyurken sırt üstü pozisyonda yatılması önerilir. Her burun estetiği ameliyatı gibi bu burun ameliyatından sonra da morarma, şişlik ve hafif ağrılar normaldir.

Bunlar zamanla azalıp, kaybolacaktır. Eğer ameliyatta alçı veya tampon kullanılmışsa bunlar 4-5 gün içerisinde doktor tarafından çıkarılacaktır. Doktorun belirlediği periyodlarla kontrollere gidilmesi tavsiye edilir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Kemerli burunlar için tek kalıcı çözüm cerrahi müdahalelerdir. Kemerli burun ameliyatında kemer hastanın istek ve beklentileri ve doktorun tavsiyeleriyle planlanan miktarda törpülenir.

Kemerli burunu düzeltmek için bir diğer yöntem de dolgu maddeleridir fakat bu yöntem kalıcı değildir. Kullanılan maddeye göre kalıcılık süresi değişmektedir. Kemerli burun için ameliyatsız ve anestezisiz olan bu yöntem ameliyat olmaktan kaçınan hastalar için geçici çözüm sağlar.

Kemerli Burun Nefes Almayı Engeller Mi?

Burun kemiği eğri olan kişilerde nefes almayla ilgili problemler oluşabilir. Burun kemiği yapısındaki bozukluktan dolayı tek taraflı tıkanma veya her iki tarafta da tıkanma oluşabilir bu da nefes almayı zorlaştırabilir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu