İçindekiler

Karın Germe (Abdominoplasti)

KARIN GERME (Abdominoplasti) ; Bazı durumlarda hem erkekte hem kadında karın bölgesinin derisinde sarkma meydana gelir.

Bu erkekte kilo almaya bağlı olabilir. Kadında hem kilo alma ve vermeye hem de gebelikten sonra karın cildinin eski yerine bir miktar gelmesine rağmen kısmi olarak fazla kalmasına bağlı olabilir. Doğum sayısı arttıkça karın cildindeki sarkıklıklarda artacaktır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedir, Nasıl Yapılır?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, karın derisindeki ileri derecede deri fazlalığı ve bu derinin sarkmış olduğu durumlarda yapılır. Ayrıca gevşemiş kaslar sıkılaştırılarak karın duvarı yeniden şekillendirilir.

Bu ameliyatla karnın gevşek, yağ dokusu artmış ve şiş görünümü giderilmekte, yeniden düz ve ince görünümünü kazanması sağlanmaktadır ve ayrıca bel inceltilmektedir.

Karın germe ameliyatında ideal hasta olan sadece deri fazlalığı olanlarda eğer ciddi bir kilo fazlalığı da varsa bu durumda mümkünse hastanın bir miktar kilo vermesi tercih edilir. Hasta kilo verdikten sonra derinin fazlalığını almak daha uygun olabilir.

Bazı durumlarda ise karın germe ameliyatı olmak isteyen hastalarda sorun tek başına deride veya deri altı yağ dokusunda olmaz.

Özellikle obezlerde ya da şişman kişilerde tek sorun deri ve deri altı yağ dokusu değildir. İç yağlanma denilen karnın iç bölgesindeki organların etrafındaki yağlanmadan dolayı karında bir bombeleşme meydana gelmiş olabilir. Bu durumlarda abdominoplasti çok uygun ve tercih edilecek bir durum değildir.

Eğer hastalar kilo verirse daha iyi hale gelir ama kilo veremeyen hastalarda da hayatı zorlaştıran bir deri fazlalığı varsa ilk etapta bu yapılabilir. İdeal sonuç elde edilebilmesi için özellikle iç yağlanmanın minimize edilmesi ve sonra ameliyatın yapılması daha uygun olabilir.

Karın germe ameliyatları genellikle liposuctionla kombin edilerek yapılır. Niçin böyle yapıldığına gelirsek; kesilen dokunun dışında kalan bölgelerde de hem o bölgelerin fazla yağ dokusunu almak hem de dokuyu daha iyi gerebilmek için alttaki fazla yağ dokusu alınır ve elastikliği bir miktar artırılır.

Deriyi bu işlemden sonra germek daha kolay olur. Bu nedenle liposuctionla kombin ederek yapılan karın germe ameliyatları daha başarılı olur.

Bir diğer neden ise özellikle kadınlarda gebeliğe bağlı bir sarkma varsa mutlaka alttaki kas dokusunda da bir zayıflık vardır. Bu da sarkmanın miktarını artırmaktadır.

Bu yüzden abdominoplasti yapılırken aynı seansta karın iç bölgesindeki yani derinin altındaki kas dokusu da daraltılarak abdominoplastinin daha iyi olması sağlanır.

Bununla birlikte bel bölgelerine liposuction yaparak hem deriyi gerip hem de deri altı yağ dokusunu azaltarak o bölgelerin ideal sonuçları alması ve düz bir karın olması sağlanır.

Karın Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Karın germe ameliyatı olmaya karar verildikten sonra ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar plastik cerrah tarafından detaylıca hasta ile paylaşılacaktır.

Sigara içen hastalar karın germe ameliyatından en az 2 hafta önce sigara kullanımını durdurmalıdır.

Ameliyat öncesi fazla güneş ışığına maruz kalmamak önemlidir.

Karın germe ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin vb.) kullanılmamalıdır.

Ameliyat öncesi ağır diyetlerden kaçınılmalıdır.

Ameliyat öncesi grip veya farklı enfeksiyonlar yaşanırsa ameliyat doktor kararıyla ertelenebilir.

Karın germe ameliyatı öncesi uygulanacak işlemlerin detaylı planlanması için karın bölgesine çizim yapılmalıdır ve ameliyat öncesi fotoğraflar çekilmelidir. Böylece hasta karın germe öncesi ve sonrası arasındaki farklı kolaylıkla görebilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası

Abdominoplasti ameliyatlarından sonra hasta ya aynı gün eve çıkabilir ya da 1 gün hastanede kalabilir.

Abdominoplastiden sonra hastaların hastanede kalış süresi yapılan tekniğe bağlı olarak değişir.

Eğer deri altındaki kaslara müdahale edilmişse hasta daha rahat yürüyebilmesi için iki veya üç gün hastanede kalabilir.

Eğer deri altındaki kaslara müdahale edilmemişse bir gün hastanede kalış süresi yeterlidir.

Ameliyatın ertesi günü yürümeye başlanır.

Üç-dört gün sonra evden dışarı çıkılabilir.

İşe dönüş genellikle 2 hafta içinde mümkündür.

Normal hayata dönmek bir hafta ila üç hafta arasında değişebilir. Yine ameliyatın ağırlığına yani karın bölgesine yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

Ameliyat izi 3-6 hafta içinde belirginliğini yitirir ve 6-9 ay içinde çok az görünür bir duruma gelir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı her hastaya özel olarak planlanır. Ameliyat planlanırken cilt elastikiyeti, bölgedeki derinin sarkıklık derecesi ve karın duvarındaki kasların gevşeme derecesi değerlendirilir ve uygulanacak işlemlere karar verilir. Karın bölgesindeki sarkma, gevşeme ve çatlakların fazla olmadığı hastalara mini karın germe veya liposuction gibi daha basit işlemler uygulanabilir.

Klasik karın germe, karın bölgesinde biriken yağ miktarı fazla olan ve cilt elastikiyetinin azalmasından dolayı deride aşırı sarkıklık olan hastalara uygulanır.

Mini karın germe ise sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Cilt elastikiyeti iyi, aşırı yağ birikmesi olmayan ve çok fazla sarkmış-gevşemiş derisi olmayan hastalara uygulanır. Mini karın germede bel ve kasık bölgesine müdahale edilmez ve göbek deliği düzeltilmez. Karın bölgesinde orta dereceli yağ birikmesi olan ve sadece karnın alt bölgesinde deri sarkması olan hastalarda mini karın germe ameliyatları çok iyi sonuçlar verir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Abdominoplastiden sonra iz genelde saklanabilecek bölgelerdedir.

Bikini bölgesi denilen kasık bölgesine iz saklanır.

İzin boyutu germe miktarına ve hastanın karnının genişliğine bağlı olarak değişir.

Fakat dikişlerde kullanılan ince teknikler bu izi olabildiğince görünmez hale getirir.

Bu ince dikiş teknikleri sayesinde hem iz az kalır hem de saklanabilir bölgede olduğu için büyük bir sorun oluşturmaz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bütün cerrahi operasyonlar farklı riskler taşımaktadır. Karın germe ameliyatları bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında çok iyi sonuçlar vermektedir. Karın germe ameliyatında da tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anestezi kaynaklı riskler ve ameliyata özel riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatının riskleri

  • Yara yeri enfeksiyonu; drenaj ve antibiyotikler yardımıyla giderilebilmektedir.
  • Ameliyat sırasında kan veya vücut sıvısı birikmesi; ameliyat sırasında kullanılan drenler sayesinde çok nadir görülmektedir.
  • Kan pıhtılaşması; hastaların erkenden ayağa kalkıp yürümesini sağlayarak, varis çorapları ile ve bazı ilaçlar yardımıyla bu risk minimize edilir.
  • Yaraların iyi bir şekilde iyileşmemesi; ameliyat öncesi ve sonrası doktorun belirlediği sürelerde sigara kullanılmaması ile bu risk minimize edilir. Genetik olarak kötü yara iyileşmesi olan veya şeker hastalığı olan hastalarda yaraların iyi bir şekilde iyileşmeme riski daha fazladır.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı fiyatı nedir?

Karın germe ameliyatlarının fiyatları;

  • ameliyatı yapacak doktora,
  • uygulanacak işlemlere ve tekniklere,
  • uygulanacak anesteziye,
  • ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin özelliklerine

ve daha birçok nedene göre değişiklik gösterir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Karın germe diğer bilinen adlarıyla abdominoplasti veya karın estetiği; aşırı kilo alınması ve verilmesinden veya gebelik ve doğumlardan kaynaklı karın bölgesindeki derinin deforme olması veya sarkmasını düzeltmek amacıyla plastik cerrahlar tarafından uygulanan estetik cerrahi yöntemidir.

Karın germe ameliyatı uygulanacak işlemlere göre 2 ile 4 saat arasında sürer.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında uygulanan işlem ve teknikler hastanın hastanede kalma süresini belirler. Hasta aynı gün içinde taburcu olabilir ya da 1 gece hastanede kalması gerekebilir.

Abdominoplasti ameliyatında dikişlerde kullanılan ince teknikler sayesinde neredeyse görünmez izler kalır ve bu izler bikini bölgesinde olduğu için saklaması kolaydır.

Karın germe ameliyatı için çok erken yaşlar önerilmez. Gelişimini tamamlamış ve ameliyata engel bir sağlık problemi olmayan her birey karın germe ameliyatı olabilir.

Karın germe ameliyatı ve hamilelik arasındaki tek ilişki karın germe ameliyatından sonra hamile kalınırsa karın bölgesinde tekrar az da olsa gevşemelerin oluşmasıdır. Bunun dışında karın germe ameliyatı hamile kalmaya engel değildir ve gebelik sırasında bir sorun yaratmaz

NOT: Karın bölgesindeki sarkmalar, deformeler ve çatlaklar hem kadınların hem de erkeklerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

İstenilen kıyafetlerin giyilememesi, yaz aylarında bikini veya mayo giyerken rahatsız hissetme, karnını saklamaya çalışma, partnerinin yanında çıplaklığından utanma gibi birçok sorun kişinin özgüvenini olumsuz yönde etkiler.

Karın germe (abdominoplasti) bu sorunları çözmede ve kişinin rahat hissetmesini sağlamada en etkili yöntemdir.

  Doğum yapan kişilerde karın cildi belli bir oranda sarkar. Doğumdan sonra 6 ay gibi bir süre içerisinde sarkan bu cilt belli oranlarda geri döner. Fakat cilt istenilen düzeyde toplanmıyor ve kişiyi rahatsız ediyorsa karın germe ameliyatı yapılabilir.

Belirli oranlarda kilo alımı ciltte sarkık bir görüntüye sebebiyet vermez fakat bu kilo alımı anormal seviyeye çıkarsa cilt sarkar kişinin isteği doğrultusunda müdahele edilebilir.

 Yapılan her cerrahi girişimde ciltte belirli bir oranda iz kalır bu iz yapılan ameliyatın ,kullanılan bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Bu izleri azaltıcı bazı kremler vardır fakat cerrahi işlemlerden sonra kalan izler lazerle yok edilemez. 

 İlk ameliyatın üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra ikinci bir karın germe ameliyatı yapılabilir fakat ilk ameliyata göre hasta ve hekim içinde daha zor olacağı bilinmelidir.

Karın germe ameliyatı, büyük sarkmaların olduğu, ameliyat sırasında plikasyonunda (karın kaslarının sıkılaştırılması) yapılacağı durumlarda genel anestezi altında yapılmaktadır. Bunun dışında hastanın uygunluğuna bağlı olarak spinal-epidural anestezi ile de yapılabilmektedir.

Karın germe işlemi sırasında; doğumlara, yapılan ağır işlere ve yaşa bağlı olarak gevşeyen kas dokusuna ve oluşmuş olan fıtıklara  müdahale edilerek onarılabilir.

Çoğu karın germe işleminde gerek görüldüğü taktirde liposuction işlemi ile kombine edilerek daha güzel sonuçlar ortaya çıkması sağlanabilir. Bunun dışında diğer vücut germe işlemleri ile de kombine edilebilir. (Kol germe, bacak germe vs.)

Bu işlem amacı ile kullanılan kimyasallar alerjik reaksiyon gösterebileceği sebebiyle yarardan çok zarara neden olabilirler. Karnın gerginleşmesi adına yapılan egzersizler bir miktar fayda sağlasa da ağır sarkmalarda tek tedavi yöntemi cerrahi olarak karın germe işlemidir.

Mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere iki çeşit karın germe yöntemi mevcuttur. Mini karın germe işlemi daha az sarkmaları olan kişilere uygulanır ve göbek deliğine müdahale edilmez, daha az insizyon yapılarak daha az iz kalması sağlanmaktadır. Tam karın germe işlemi aşırı sarkması olan hastalara uygulanır. Yapılan kesiler uzayabilmektedir ve tam karın germe işleminden dolayı göbek deliğine de müdahale edilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası önerilen korse giyilme süresi 6 haftadır. Ancak gün içerisinde korsenin 1 saatlik çıkarılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca ameliyattan 2 gün sonra korse banyo yapılabilmek için çıkartılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası yara yerlerinin iyileşmesi ve mikrop kapmaması adına ilk 3 hafta havuz, deniz, sauna vs. şeylerden uzak durulması gerekmektedir.

Ameliyat öncesi muayene, rutin tahliller yapılmalı kişinin ameliyata uygunluğu belirlenmelidir. Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kesilmelidir. Ameliyattan önce ve sonra doktorun tavsiyelerine tam anlamıyla uyulmalıdır. Ameliyat sonrası ilk ay ağır egzersizlerden kaçınılmalı kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Pansumanlara dikkat edilmeli ve yara yerleri kuru tutulmalıdır.

 

Hasta Yorumları

No votes yet.
Please wait...