532 461 59 97 Menu

Abdominoplastide Değerlendirme

Abdominoplasti planlanan hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey karın cildi sarkıklığının miktarı ve altındaki yağ dokusunun kalınlığıdır. Bununla birlikte karın kaslarının yapısı, gevşek olup olmaması, karın kasları arasındaki ayrılma ve yırtılmaların olup olmadığı son olarak da karın fıtığı değerlendirilmelidir. Bunların hepsi değerlendirilerek çıkarılacak ve gerilecek doku miktarı ve karın kaslarının durumuna göre ful ya da mini abdominoplastiye karar verilir. Bu hesaplamalar ameliyat içerisinde kas dokusuna ne kadar müdahale edilmesi gerektiğine de ışık tutar.

Abdominoplasti Planlama

Abdominoplasti de en önemli etken hastada oluşabilecek izlerdir. Çıkarılacak doku miktarının fazla olması kesilerin de büyük olmasını gerektirir. Ayrıca dikilen dokunun gergin olması istendiğinden oluşabilecek skarlar normalden daha emil olabilmektedir. Dolayısıyla bu izlerin saklanabilir bölgelerde kalması gereklidir. Bu amaçla abdominoplasti kesi yeri bikini bölgesinde saklanacak şekilde planlanır. Bu insizyonun uzunluğu abdominoplastinin tipine göre bel bölgesine kadar uzayabilir. Bu kesi yeri ameliyattan önce yapılan çizimler ile hasta ile birlikte belirlenir. Alışkın olunan iç çamaşırı kullanım şekline göre izlerin yerinde küçük değişiklikler yapılabilir.

Göbek deliğinin şekli kişiden kişiye kültürlere ve kişinin zevkine göre değişiklik arz edebileceğinden yeni göbek deliğinin şekline hasta ve doktor karar verebilir.

Karın Bölgesinin Anatomik Yapısı

Karın vücut organlarının birçoğunu içinde barındıran bir yapıdır. İçinde karaciğer bağırsaklar ve organları barındıran bir yerdir. Karın bölgesinde karın kasları yer alır. Kasların hemen üstünde Fasya dediğimiz bir zar, üzerinde de yağ dokusu ve nihayetinde bütün vücudu kaplayan deri dokusu vardır. Karnın şeklinin oluşmasında hem iç organların hem de dokuların katkısı vardır.

Bununla birlikte abdominoplastide; kaslar, fasya yağ dokusu ve deriye müdahale edilir. Karın cildi altındaki yağ dokusuyla birlikte iç ve dış etmenlerden çok etkilenir. Yağlanma olduğu zaman yağ dokusunun en önce biriktiği yerlerden birisi de karın cildidir. Ayrıca iç organlarda gerek yağlanma gerek değişik hastalıklar nedeniyle büyümeler karın cildinin genişlemesine neden olur. Bunların yanında kadınlarda gebelik karın cildinin genişlemesinin en önemli sebebidir.

Karın Bölgesinin Anatomik Yapısı

Abdominoplasti Ameliyatı Öncesi

Abdominoplasti görece olarak majör bir ameliyattır. Kan kaybı miktarının ve çıkarılan doku miktarının fazla olacağı düşünülürse ameliyat öncesi hazırlık ve ön tetkikler ayrıntılı bir şeklide yapılmalıdır. Hemoglobin düzeyinin mutlaka normal sınırlarda olması gerekir. Bunun yanında yapılacak tetkikler ile kişinin sistemik hastalıkları (şeker kalp tansiyon vs ) olup olmadığı tespit edilir. Kontrol altımda olan sistemik hastalıklar ameliyata engel değildir.

Bununla birlikte kanama pıhtılaşma bozukluklarının olup olmaması kan sulandırıcı kullanımı ağrı kesici kullanımı ve diğer ilaç kullanımları sorgulanmalı ve ön tedbirler alınmalıdır. Ameliyatın uzun sürebileceği düşünülerek özellikle varisli hastalarda ameliyat öncesi varis çorabı mutlaka kullanılmalıdır. Abdominoplasti ameliyatında şart olmamakla birlikte öncesinde kilo verilmesi abdominoplasti ameliyatından alınacak sonucun başarısını arttıracaktır. Ancak ameliyat öncesi kısa süreli çok ağır diyetlerden kaçınılması gerekir. Protein düşüklüğü yara iyileşmesine olumsuz etki edeceğinden ameliyat öncesi diyet yapanlar proteinli beslenmeye dikkat etmelidir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Abdominoplasti Ameliyatı

Abdominoplasti ameliyatında ana amaç gevşek kasları sıkılaştırma ve sarkık deriyi çıkararak karnı gergin bir şekilde kapatmaktır. Bununla birlikte abdominoplasti planlanan hastaların çoğunda bel bölgesi, karnın üst bölgesi ve sırtta yaşlanmalar olacağından abdominoplasti liposuction ile kombine edilir. Dolayısıyla abdominoplasti ameliyatına başlamadan liposuction ile hastanın yağ dokusu dışarı alınır. Yağ dokusunu azaltmanın yanında gerilecek karın cildinin esnekliğini arttırması açısından da önemlidir.

Liposuction yapıldıktan sonra bikini insizyonu ile karın cildi kaldırılır, göbek deliği yerinden çıkarılır ve göğüs bölgesine kadar karın cildi, altında ki kaslardan ayrılır. Daha sonra plikasyon dediğimiz işlem ile karın kaslarında ayrılmalar var ise yaklaştırılır ve sıkılaştırılır. Bu aşamada var ise karın fıtıkları da onarılır. Daha sonra karın cildi aşağıya doğru gerdirilerek fazlası çıkarılır. Yeni göbek deliği oluşturulur ve cilt yeni yerine adapte edilir. Ameliyat sonrası oluşabilecek sızıntıları önlemek amacı ile dren kullanılır. Konfor açısından ameliyatta kullanılacak dikişler genellikle emilebilir dikişler olacaktır. Ameliyat sonrası dikiş alınması gerekmez.

Ameliyat sonrası dönem

Abdominoplasti ameliyatı sonrası dönem, ameliyatın büyüklüğüne ve tekniğine bağlı olarak değişiklik arz eder. Kaslara yapılan müdahaleler sıkı ve gergin ise hastaların birkaç gün ağrı kesiciler kullanması gerekebilir. Eğer plikasyon denilen kaslara müdahale yok veya az ise bu ağrılı dönem daha kısadır. Ameliyattan sonra bir gün yatak istirahati önerilir ancak ameliyattan sonraki gün mutlaka hastanın yataktan kalkıp hastane ya da ev içi yürümelerine başlaması gerekir. Bu hem hastanın ödemlerini hızlı atmasına hem de pıhtılaşma ile ilgili oluşabilecek problemleri önlemek için gereklidir.

Ameliyattan sorma hasta mutlaka korse kullanmalıdır. Bu korseye 3 ile 6 hafta kadar devam etmelidir. Yine ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak 5-10 gün içinde normal hayata dönülebilir. Araç kullanmak veya işe gitmek bu sürelerden sonra olur. Bununla birlikte ameliyat sonrası dönem çoğunlukla hastanın ağrı eşiğine, yara iyileşmesi durumuna ve genetik özeliklerine bağlı olarak değişiklik arz eder. Abdominoplasti ve liposuction da ödemlerin geçmesi, karnın şekillenmesi ve izlerin form alması en az 6 aylık bir dönem gerektirir. Abdominoplasti sonrası denize girme, tempolu yürüyüş 2-3 hafta sonra yapılabilir. Karın kasları ile yapılan egzersizlere ise 6 hafta sonra başlanabilir. 

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı her hastaya özel olarak planlanır. Ameliyat planlanırken cilt elastikiyeti, bölgedeki derinin sarkıklık derecesi ve karın duvarındaki kasların gevşeme derecesi değerlendirilir ve uygulanacak işlemlere karar verilir. Karın bölgesindeki sarkma, gevşeme ve çatlakların fazla olmadığı hastalara mini karın germe veya liposuction gibi daha basit işlemler uygulanabilir.

Klasik karın germe, karın bölgesinde biriken yağ miktarı fazla olan ve cilt elastikiyetinin azalmasından dolayı deride aşırı sarkıklık olan hastalara uygulanır.

Mini karın germe ise sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Cilt elastikiyeti iyi, aşırı yağ birikmesi olmayan ve çok fazla sarkmış-gevşemiş derisi olmayan hastalara uygulanır. Mini karın germede bel ve kasık bölgesine müdahale edilmez ve göbek deliği düzeltilmez. Karın bölgesinde orta dereceli yağ birikmesi olan ve sadece karnın alt bölgesinde deri sarkması olan hastalarda mini karın germe ameliyatları çok iyi sonuçlar verir.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı fiyatı nedir?

Karın germe ameliyatlarının fiyatları;

 • ameliyatı yapacak doktora,
 • uygulanacak işlemlere ve tekniklere,
 • uygulanacak anesteziye,
 • ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin özelliklerine

ve daha birçok nedene göre değişiklik gösterir.


Gebelikte karın neden genişler?

Gebeliğin 4 ve 5. ayından sonra büyüyen ana rahmi pelvis dediğimiz kemik çatının dışına çıkar. Her geçen gün iç organları yukarı doğru iterek büyümeye devam eder. Ana rahminin daha fazla genişlemesi karın kasları ve derisinin genişlemesi ile devam eder. Nihayetinde doğuma kadar hem karın kasları hem de karın cildi ileri derecede genişlemiş olur.

Doğumdan sonra hem kaslarda hem karın cildi fizyolojik olarak tekrar eski haline döner. Bununla birlikte doğum sayısı arttıkça esneyen bu yapılar hiç bir zaman tam olarak eski haline dönmez. Her ne kadar yapılacak spor karın kaslarındaki esnekliği ve gevşekliği toparlamaya imkan sağlasa da, deride bu başarılamaz. Aşırı kilo alma gebelikte ki aynı mekanizmayı taklit eder.

Karın içindeki organların kilo alma ile büyümesi karın cildine aynı etkiyi yapar. Genişleyen deri dokusu zayıflama durumunda küçülse bile eski haline dönemez. Sık kilo alıp verme hem erkekte hem kadında karın cildinde sarkmaya neden olur.

Sık Sorulan Sorular

Karın estetiği nedir?

Karın germe diğer bilinen adlarıyla abdominoplasti veya karın estetiği; aşırı kilo alınması ve verilmesinden veya gebelik ve doğumlardan kaynaklı karın bölgesindeki derinin deforme olması veya sarkmasını düzeltmek amacıyla plastik cerrahlar tarafından uygulanan estetik cerrahi yöntemidir.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatı uygulanacak işlemlere göre 2 ile 4 saat arasında sürer.

Karın germe ameliyatından sonra kaç gün hastanede kalmak gerekir?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında uygulanan işlem ve teknikler hastanın hastanede kalma süresini belirler. Hasta aynı gün içinde taburcu olabilir ya da 1 gece hastanede kalması gerekebilir.

Abdominoplasti ameliyatından sonra iz kalır mı?

Abdominoplasti ameliyatında dikişlerde kullanılan ince teknikler sayesinde neredeyse görünmez izler kalır ve bu izler bikini bölgesinde olduğu için saklaması kolaydır.

Karın germe için yaş sınırlaması var mıdır?

Karın germe ameliyatı için çok erken yaşlar önerilmez. Gelişimini tamamlamış ve ameliyata engel bir sağlık problemi olmayan her birey karın germe ameliyatı olabilir.

Karın Germe Sonrasında Hamile Kalırsam Ne Olur?

Karın germe ameliyatı ve hamilelik arasındaki tek ilişki karın germe ameliyatından sonra hamile kalınırsa karın bölgesinde tekrar az da olsa gevşemelerin oluşmasıdır. Bunun dışında karın germe ameliyatı hamile kalmaya engel değildir ve gebelik sırasında bir sorun yaratmaz

NOT: Karın bölgesindeki sarkmalar, deformeler ve çatlaklar hem kadınların hem de erkeklerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

İstenilen kıyafetlerin giyilememesi, yaz aylarında bikini veya mayo giyerken rahatsız hissetme, karnını saklamaya çalışma, partnerinin yanında çıplaklığından utanma gibi birçok sorun kişinin özgüvenini olumsuz yönde etkiler.

Karın germe (abdominoplasti) bu sorunları çözmede ve kişinin rahat hissetmesini sağlamada en etkili yöntemdir.

Karın germe ameliyatı doğumdan ne kadar süre sonra yapılabilir?

Doğum yapan kişilerde karın cildi belli bir oranda sarkar. Doğumdan sonra 6 ay gibi bir süre içerisinde sarkan bu cilt belli oranlarda geri döner. Fakat cilt istenilen düzeyde toplanmıyor ve kişiyi rahatsız ediyorsa karın germe ameliyatı yapılabilir.

Ameliyattan sonra kilo alınması durumunda karında tekrar aynı yağlanma olur mu?

Belirli oranlarda kilo alımı ciltte sarkık bir görüntüye sebebiyet vermez fakat bu kilo alımı anormal seviyeye çıkarsa cilt sarkar kişinin isteği doğrultusunda müdahele edilebilir.

Oluşan yara izi herhangi bir lazerle yok edilebilir mi?

Yapılan her cerrahi girişimde ciltte belirli bir oranda iz kalır bu iz yapılan ameliyatın ,kullanılan bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Bu izleri azaltıcı bazı kremler vardır fakat cerrahi işlemlerden sonra kalan izler lazerle yok edilemez. 

Birden fazla karın germe ameliyatı olunulabilinir mi?

İlk ameliyatın üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra ikinci bir karın germe ameliyatı yapılabilir fakat ilk ameliyata göre hasta ve hekim içinde daha zor olacağı bilinmelidir.

Karın germe ameliyatı hangi tür anestezi altında yapılabilir?

Karın germe ameliyatı, büyük sarkmaların olduğu, ameliyat sırasında plikasyonunda (karın kaslarının sıkılaştırılması) yapılacağı durumlarda genel anestezi altında yapılmaktadır. Bunun dışında hastanın uygunluğuna bağlı olarak spinal-epidural anestezi ile de yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sırasında karında mevcut fıtıklarda onarılabilir mi?

Karın germe işlemi sırasında; doğumlara, yapılan ağır işlere ve yaşa bağlı olarak gevşeyen kas dokusuna ve oluşmuş olan fıtıklara müdahale edilerek onarılabilir.

Ameliyatsız karın germe yöntemleri de mevcut mudur?

Bu işlem amacı ile kullanılan kimyasallar alerjik reaksiyon gösterebileceği sebebiyle yarardan çok zarara neden olabilirler. Karnın gerginleşmesi adına yapılan egzersizler bir miktar fayda sağlasa da ağır sarkmalarda tek tedavi yöntemi cerrahi olarak karın germe işlemidir.

Kaç çeşit karın germe yöntemi mevcuttur?

Mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere iki çeşit karın germe yöntemi mevcuttur. Mini karın germe işlemi daha az sarkmaları olan kişilere uygulanır ve göbek deliğine müdahale edilmez, daha az insizyon yapılarak daha az iz kalması sağlanmaktadır. Tam karın germe işlemi aşırı sarkması olan hastalara uygulanır. Yapılan kesiler uzayabilmektedir ve tam karın germe işleminden dolayı göbek deliğine de müdahale edilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası korse giyilmesi gerekir mi?

Karın germe ameliyatı sonrası önerilen korse giyilme süresi 6 haftadır. Ancak gün içerisinde korsenin 1 saatlik çıkarılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca ameliyattan 2 gün sonra korse banyo yapılabilmek için çıkartılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası denize, havuza vs. ne zaman girilebilir?

Karın germe ameliyatı sonrası yara yerlerinin iyileşmesi ve mikrop kapmaması adına ilk 3 hafta havuz, deniz, sauna vs. şeylerden uzak durulması gerekmektedir.

Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesi muayene, rutin tahliller yapılmalı kişinin ameliyata uygunluğu belirlenmelidir. Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kesilmelidir. Ameliyattan önce ve sonra doktorun tavsiyelerine tam anlamıyla uyulmalıdır. Ameliyat sonrası ilk ay ağır egzersizlerden kaçınılmalı kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Pansumanlara dikkat edilmeli ve yara yerleri kuru tutulmalıdır.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

 1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
 2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
 3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
 4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
 5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
 6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
 7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu