Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

/, Rekonstrüktif Cerrahi/Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Nedenleri

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) En fazla doğuştan, sebebi bilinmeyen nedenlerle oluşur.  Ayrıca:

 • Kazalara bağlı kapak travması sonrası,
 • Aşırı travmatik göz kapağı ovalamasına bağlı olarak,
 • Kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle,
 • Yaşlanma ile birlikte göz kapağını açan adaledeki gevşeme ve zayıflama sonucu,
 • Ya da bazı kafa travmaları nedeniyle nörolojik dediğimiz o kası hareketlendiren sinirde bir bozukluk olduğu zaman olabilir.

Ayrıca bir de “yalancı pitozis” denilen göz kapağının fazlalığına veya gözün doğuştan küçük olmasına bağlı olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tipleri ve Tedavileri

Sebep ne olursa olsun göz kapağı düşüklüğü üç ayrı kategoride incelenir.

1)  İster doğumsal olsun ister daha sonradan olsun eğer göz kapağında hiç hareket yoksa bu nörolojik kabul edilir.

Nörolojik göz kapağı düşüklüğü; göz kapağını açan kasın yani levator adalesinin hareketsizliğinden kaynaklıdır. Bu durumda göz kapağında hiç hareket yoktur. Göz kapağının adalesini açan adaleye değil ona yardım edecek bir yöntem uygulanması gerekir.

Bu yöntemde göz kapağını yukarı doğru asan yardımcı kaslar kullanılır. Mesela kaşı hareket ettiren kası kullanarak ve araya bir lif (hastanın vücudundan alınan lif ya da silikon ipler yardımıyla) koyarak göz kapağının açılması denenir.

2) Diğer yöntem ise doğuştan, travma kaynaklı veya yaşlılığa bağlı olarak uzun adaleler için uygulanır. Adale bir miktar çalışıyor, kısmi bir hareket var ise kasın boyunu kısaltarak müdahale edilir.  Dolayısıyla boyu kısalan kasın gücü göz kapağını açmaya yeter.

3) Bir diğer yöntem ise travmaya bağlı olarak oluşan göz kapağı düşüklüğü için uygulanır. Bazen basit travmalar (göz kapağını kaşımak, gözü ovmak) bile göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Bu yöntemde adale sağlam ve sinirle ilgili bir problem yok sadece yerinden ayrılmış ise ameliyatla o adale anatomik yerine tutulup yerine tespit edilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası Dönem

Ameliyat sonrası hastalarda adaleye yapılan müdahale eğer fazla miktarda ise bir süre göz kapağı küçük bir miktar açık kalabilir.

Ameliyattan sonra ilk zamanlar göz biraz açık kaldığından geceleri problem yaşamamak için göz kuruluğunu önleyici damla kullanılır.

Pitozis ameliyatları yaşı uygun olanlarda lokal anestezi ile yapılabilir ve hasta aynı gün taburcu olabilir.

Genel anesteziyle ameliyat olanlar 1 gün sonra evine döner. Göz kapatması gerekli değildir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) tek tarafta olabilir mi?

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) üst göz kapağı seviyesinin normalden aşağıda olmasıdır. Bu durum tek tarafta veya her iki tarafta olabilir.

Göz kapağı düşüklüğü görmeyi engeller mi?

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) seviyesine bağlı olarak ağır vakalarda göz kapağı göz bebeğini kapatarak görmeyi engelleyebilir.

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi nedir?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatla tedavi edilir. Göz kapağını tutan kaslar doğuştan, yaşlılıktan, yaşanan travmalardan ve daha birçok nedenden dolayı zayıflar veya gevşer. Ameliyatla bu kaslar daha işlevli hale getirilmek için kısaltılır. Bazı durumlarda bu kaslar silikon ip, lif veya askı yöntemi kullanılarak da yukarıya çekilebilir.

Gözü ovmak veya kaşımak göz kapağının düşmesine neden olur mu?

Tabii ki normal derecede göz ovuşturulması veya kaşınması göz kapağının düşmesine neden olmaz. Fakat bazı kişilerde bu bir tik veya alışkanlık durumuna gelmiş olabilir, sürekli göz kapağına müdahale edilmesi göz kapağının düşmesine neden olabilir.

Yalancı pitozis nedir?

Bazı kişilerde doğuştan göz kapağı fazlalığı ya da gözün küçük olması gibi durumlar gözlenebilir. Bu durumlar dışarıdan pitozis gibi gözükür bu yüzden “yalancı pitozis” denir.

 

Detaylı Bilgi ve İletişim

 

Youtube Videoları
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

34 Yorum

 1. Nevin 17:29 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  kendimi bildim bileli göz kapaklarım düşüktü ama artık kirpiklerimi görmeye başladım. göz kapağı düşüklüğünü ameliyatsız kaldırabilir misiniz

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:13 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Göz kapağı düşüklüğünün tek tedavisi cerrahidir.

 2. Özlem 17:31 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  doktor bey merhaba, göz kapağı ameliyatından sonra gözlerim daha iri gözükür mü?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:13 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Eğer rahatsızlığınız göz kapağı düşüklüğü ise evet.

 3. Fatma balci 07:32 de 20 Mart 2018 - Yanıtla

  Hocam benim kızım 1 aylık BLEFAROFİMOZİS SENDROMU tanısı konuldu ameliyatsız düzelir mi ve ameliyat olursa kesin sonuç alır miyiz tek çözüm ameliyatsa bebekken olabilir mi ücret ne kadar

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:16 de 20 Mart 2018 - Yanıtla

   Merhaba Fatma hanım,
   Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen 0536 704 03 35 numaralı whatsapp hattımıza bebeğinizin fotoğraflarını gönderiniz.

 4. Selin 13:53 de 9 Nisan 2018 - Yanıtla

  Merhana doktor bey , bu ameliyatin maximum fiyatını ogrenebilir miyim?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:23 de 9 Nisan 2018 - Yanıtla

   Merhaba Selin Hanım,
   Pitozis ameliyatında uygulanan birçok farklı teknik vardır ve fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Size ortalama bir fiyat verebilmemiz için 05367040335 nolu whatsapp hattımızdan veya info@bekiratik.com mail adresimizden fotoğraf gönderebilirseniz seviniriz.

 5. Ahmet 15:08 de 12 Nisan 2018 - Yanıtla

  Selamlar doktor bey, sağ göz kapağımda sarkma var ama bu sarkma gün içinde değişik saatlerde artıyor yani örnek vermek gerekirse aksam saatleri göz kapağımdaki sarkma daha çok oluyor. Doktora gittim emg, beyin mr i vb. herşeyi yaptirdik sonuclar normal çıktı ama hala bu sıkıntı devam ediyor. Çözümü nedir bunun ?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 10:10 de 13 Nisan 2018 - Yanıtla

   Merhaba Ahmet bey,
   şikayetleriniz Myasthenia Gravis bozukluğuna benziyor fakat tam tanı için muayene edilmeniz gerekiyor. Lütfen 0536 704 03 35 veya 0216 515 35 17 arayarak randevu alınız.

 6. Edis 21:58 de 24 Nisan 2018 - Yanıtla

  Selamlar, 23 yaşındayim göz kapağım genetik olarak düşük ancak son zamanlarda sağ taraftakinin düşüklüğü biraz daha arttı. Benim merak ettiğim ameliyat olursam gözlerimde herhangi bi asimetri veya botoks yaptirmiscasina feminen bir görüntü olur mu ? Malum erkek hastayim 😁

  • Prof. Dr. Bekir Atik 23:20 de 24 Nisan 2018 - Yanıtla

   Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası herhangi bir asimetri veya feminen bir görüntü olmaz. Ancak ayrıntılı bilgi için muayene olmanızda fayda var.

 7. Almila Lidya 14:41 de 12 Mayıs 2018 - Yanıtla

  Selamlar doktor bey. Ben 2,5 yaşımda sağ gözden Pitozis ameliyatı oldum.görmemde bi problem yok çok şükür ama pilotluk sınavlarına hazırlanıyorum bu durum elenmeme neden olur mu?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:04 de 16 Mayıs 2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Pitozis ile ilgili bir değerlendirme yapabilmek için mevcut durumunuzu görmemiz gerekir.

 8. Kemal Karataş 11:56 de 20 Mayıs 2018 - Yanıtla

  Hocam ben 21 yaşındayım. Sağ gözüm doğuştan pitozis daha önce ameliyat olmadim. Ama artik olmayı dusunuyorum. Ameliyat kesin ve kalıcı bir çözümmüdür.

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:45 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 9. ömer 16:27 de 24 Temmuz 2018 - Yanıtla

  merhaba doktor bey 8 yaşında oğlumda iki gözünde kapak düşüklüğü var göz doktorumuz pelin hanım tedavisinde göz bebegini kapatmadığı için beklemede kaldık merek ettiğimiz hangi katagoride ve gece uyurken problem kapakların kapanmaması korkuyoruz

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:45 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 10. Leyla 19:51 de 23 Ağustos 2018 - Yanıtla

  ben 7 yashimda pitozis ameliyyati oldum. dogushtan 1 gozumde kapak dushukluyu vardi. 16 yashindayim hala uyurken biraz achik kaliyo. ve goz kirparkende fark oluyo diger gozumle. ashagi yukari bakma hareketlerindede baya gozukuyo, bu normalmi ?? ve hala bi tedavisi varmi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:45 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 11. Sezgin 03:00 de 12 Eylül 2018 - Yanıtla

  Merhabalar bende doğuştan sol pitoz düşüklüğü var ameliyat olmak istiyorum. Yaşım 31. Ameliyatta risk var mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:42 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Yaşınızdan dolayı bir risk yoktur.

 12. Ayse 15:13 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

  hocam bende de göz kapağı düşüklüğü var.sol gözümde sadece. Mg den süpheleniyorlar. şu an yorulunca, üzülünce göz kapağımın düştüğünü hissediyorum. ama eski fotoğraflarıma baktığımda( 6 yıl öncekilere) yine göz kapağım düşükmüş. fakat 6 yıl önce yorulma veya üzülme gibi bir şey hissetmiyordum.Bu normal mi sizce ?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 11:38 de 26 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderildi.

 13. Nesrin 00:07 de 21 Eylül 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam benim oğlum 4 aylık doğduğunda sol gözü kapalı doğdu ve kısık şekilde açabiliyordu gelişme gösterdi gözü ama muayene edildi oğlum ve ptozis tanısı konuldu 1-1.5mm kadar kapak düşüklüğü olduğunu söyledi 6.ayda tekrar kontrol olacak düzelebileceğini de söyledi doktorumuz bazen gözleri eşit bakıyor genelde kısık bakıyor düzelme ihtimali var mı gerçekten çok endişeleniyorum oğlum için ameliyatı önermedi doktor göz kapağı uyuduğunda açık kalır dedi sizin görüşünüz nedir hocam teşekkürler

  • Prof. Dr. Bekir Atik 11:37 de 26 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderildi.

 14. HAKAN 08:00 de 13 Ekim 2018 - Yanıtla

  21 YAŞINDAYIM 5 YAŞINDA PİTOZİST AMELİYATI OLDUM. GÖZ KAPAĞI SEVİYESİ YARININ BİRAZ DAHA ALT SEVİYESİNE KADAR DÜŞÜKTÜ. SOL BACAKTAN ALINAN LİFLE CERRAHİ MÜDAHALE EDİLDİ. FAKAT YILLARDIR SAĞ GÖZÜM AÇIK UYUYORUM VE SABAH KALKTIĞIMDA GÖZÜME BİRŞEYLER BATIYORMUŞ GİBİ RAHATSIZ OLUYORUM. BİR İKİ SAATE BİRAZ RAHATLAMA GERÇEKLEŞİYOR. AYNI ZAMANDA AMELİYATIMDAN YAŞIM İLERLEDİKÇE MEMNUN KALMADIĞIMIN VE BAŞARISINDAN ŞÜPHE DUYDUĞUM HİSSİNE KAPILIYORUM. ZİRA İNTERNETTEN BAKTIĞIM AMELİYATLI GÖZ ÖRNEKLERİNDEN DAHA ASİMETRİK BİR GÖRÜNTÜSÜ VAR. ACABA TEKRAR BİR ESTETİK CERRAHİ MÜDAHALE MÜMKÜN MÜ ? TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:27 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 15. Jülide 04:54 de 20 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhaba 26 yaşındayım 1 yıldır sol göz kapağımda düşme var geçici bir şey olduğunu düşündüm ama geçmedi migrenim ve sinuzitim var ve bu ağrılar son yıllarda daha şiddetli oluyor ve dışarıdan bakıldığında her zaman farkedilmiyor yorulunca üzülünce uykusuz kalınca farkediliyor ve biraz araştırdım ameliyatlar dikiş izleri bir sürü şey beni ikilemde bıraktı aydınlatırsanız çok memnun olrum. teşekkrler..

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:23 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 16. Gökhan 09:45 de 22 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhabalar. Benim sol gözümde goz kapagi düşüklüğü var ya da ben oyle oldugunu düşünüyorum. Acaba fotograf yollasam yapilabilecek islemler hakkinda bilgi verebilir misiniz? Simdiden teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:21 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 17. ugur 13:16 de 22 Ekim 2018 - Yanıtla

  hocam ben 4 yasinda sol pitozis ameliyati oldum ama hala sarkik bir goruntusu var tekrar ameliyatla duzeltilebilinir mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:21 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

Soru ve Yorumlar