532 461 59 97 Menu

Ameliyat Öncesi

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, işlem öncesi her ne kadar milimlik ölçümler yapılsada ameliyat esnasında kişinin gözlerini açılarak görsel olarak da netlik sağlanır. Bu sebep ile çoğu zaman işlem lokal anestezi ile yapılır. Ancak çocuk yaşlarda yapılan pitozis ameliyatlarında genel anestezide tercih edilebilmektedir.

İşlem lokal anestezi de genel anestezi de olsa öncesinde kişinin ameliyata uygun olup olmadığına karar verilmesi açısından yapılan rutin tahliller mevcuttur. İşlem öncesi fiziki muayene ve ölçümler ameliyat planlanması açısından oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Nedenleri

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) doğuştan, sebebi bilinmeyen nedenlerle oluşur. Ayrıca:

 • Kazalara bağlı kapak travması sonrası,
 • Aşırı travmatik göz kapağı ovalamasına bağlı olarak,
 • Kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle,
 • Yaşlanma ile birlikte göz kapağını açan adaledeki zayıflama sonucu,
 • Ya da bazı kafa travmaları nedeniyle nörolojik denilen o kası hareketlendiren sinirde bir bozukluk olduğu zaman olabilir.

Ayrıca bir de “yalancı pitozis” denilen göz kapağının fazlalığına veya gözün doğuştan küçük olmasına bağlı olabilir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat sonrası hastalarda adaleye yapılan müdahale eğer fazla miktarda ise bir süre göz kapağı küçük bir miktar açık kalabilir. Ameliyattan sonra ilk zamanlar göz biraz açık kaldığından geceleri problem yaşamamak için göz kuruluğunu önleyici damla kullanılır.

Pitozis ameliyatları yaşı uygun olanlarda lokal anestezi ile yapılabilir ve hasta aynı gün taburcu olabilir. Genel anesteziyle ameliyat olanlar 1 gün sonra evine döner. Göz kapatması gerekli değildir.

Çoğu zaman ameliyat sonrası 1. ve 5. gün kontrol gerekli olmaktadır. Pitozis ameliyatında iz göz dışında zaten doğal bir iz olan kapak kıvrımından yapılan kesiler kullanıldığından dolayı hızlı bir iyileşme olur ve anormal bir iz olmaz. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün gözde şişlik, morluk ve ameliyata bağlı bulanık veya çift görme durumları yaşanabilmektedir. Bunlar geçicidir. Hasta sıklıkla 1o gün içinde işinin başına döner.

Ameliyat Sonrası Dönem

Pitozis

Üst kapak cildi vücudun en ince cildidir, her bir göz kırpma sırasında kapağın hareketine izin verir. Göz kapakları gözün dış etkenlerden korunmasını sağladığı gibi, anatomik yapıları ve fizyolojik fonksiyonları ile oküler yüzeyin devamlılığını da sağlar. Sağlıklı bir göz ve normal bir görme için tam kapanan, düzgün, sağlıklı göz kapakları şarttır.

Blefaroptozis konjenital veya kazanılmış olabilir. Ya da nedenlerine göre miyojenik, nörojenik, aponörotik, mekanik veya travmatik olarak sınıflandırılabilir.

En sık konjenital ptozis nedeni, az gelişmiş levator kası iken, kazanılmış ptozisler için en sık görülen neden levator kasında gevşeme hatta yerinden ayrılmaya bağlı olarak ortaya çıkan pitozistir.

Çocuklarda meydana gelen pitozis görmeyi etkiliyor ise göz tembelliğine neden olmamak amacı ile olabilen en erken dönemde ameliyat edilmesi gerekmektedir. Kapakta meydana gelen düşüklükler çocuğun büyümesi ile düzelmemektedir. Bu yüzden okul öncesi dönemde göz kapaklarında fiziksel olarak da meydana gelecek olan değişiklik çocuğun psikolojisini de etkilemektedir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Göz Kapağı Düşüklüğü Tipleri Ve Tedavileri

Sebep ne olursa olsun göz kapağı düşüklüğü üç ayrı kategoride incelenir.

 1. İster doğumsal olsun ister daha sonradan olsun eğer göz kapağında hiç hareket yoksa bu nörolojik kabul edilir. Nörolojik göz kapağı düşüklüğü; göz kapağını açan kasın yani levator adalesinin hareketsizliğinden kaynaklıdır. Bu durumda göz kapağında hiç hareket yoktur. Göz kapağının adalesini açan adaleye değil ona yardım edecek bir yöntem uygulanması gerekir. Bu yöntemde göz kapağını yukarı doğru asan yardımcı kaslar kullanılır. Mesela kaşı hareket ettiren kası kullanarak ve araya bir lif (hastanın vücudundan alınan lif ya da silikon ipler yardımıyla) koyarak göz kapağının açılması denenir.
 2. Diğer yöntem ise doğuştan, travma kaynaklı veya yaşlılığa bağlı olarak uzun adaleler için uygulanır. Adale bir miktar çalışıyor, kısmi bir hareket var ise kasın boyunu kısaltarak müdahale edilir. Dolayısıyla boyu kısalan kasın gücü göz kapağını açmaya yeter.
 3. Bir diğer yöntem ise travmaya bağlı olarak oluşan göz kapağı düşüklüğü için uygulanır. Bazen basit travmalar (göz kapağını kaşımak, gözü ovmak) bile göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Bu yöntemde adale sağlam ve sinirle ilgili bir problem yok sadece yerinden ayrılmış ise ameliyatla o adale anatomik yerine tutulup yerine tespit edilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tedavisi Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatla tedavi edilir. Göz kapağını tutan kaslar doğuştan, yaşlılıktan, yaşanan travmalardan ve daha birçok nedenden dolayı zayıflar veya gevşer. Ameliyatla bu kaslar daha işlevli hale getirilmek için kısaltılır. Bazı durumlarda bu kaslar silikon ip, lif veya askı yöntemi kullanılarak da yukarıya çekilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Tek Tarafta Olabilir Mi?

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) üst göz kapağı seviyesinin normalden aşağıda olmasıdır. Bu durum tek tarafta veya her iki tarafta olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Görmeyi Engeller Mi?

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) seviyesine bağlı olarak ağır vakalarda göz kapağı göz bebeğini kapatarak görmeyi engelleyebilir.

Gözü Ovmak Veya Kaşımak Göz Kapağının Düşmesine Neden Olur Mu?

Tabii ki normal derecede göz ovuşturulması veya kaşınması göz kapağının düşmesine neden olmaz. Fakat bazı kişilerde bu bir tik veya alışkanlık durumuna gelmiş olabilir, sürekli göz kapağına müdahale edilmesi göz kapağının düşmesine neden olabilir.

Yalancı Pitozis Nedir?

Bazı kişilerde doğuştan göz kapağı fazlalığı ya da gözün küçük olması gibi durumlar gözlenebilir. Bu durumlar dışarıdan pitozis gibi gözükür bu yüzden “yalancı pitozis” denir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

 1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
 2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
 3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
 4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
 5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
 6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
 7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu