532 461 59 97 Menu

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Göğüs sarkması bir çok kadının başına gelen, kadınların korktuğu ancak normal ve fizyolojik bir olaydır.

Göğüsler yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Göğüsleri dik ve canlı tutan, meme dokusu ve göğüs arasındaki ipliksi yapılardır. Yaş ile birlikte deri ve meme asıcı bağlarında gevşemeler olur ve sarkma eğilimi gösterir. Göğüslerin sarkması zaman içerisinde olan kaçınılmaz bir olaydır. Zamanla oluşan fizyolojik bir olay olmasının yanı sıra bu durumu hızlandıran bazı etkenler mevcuttur.

Göğüs Sarkması Nedenleri

1. Sık kilo alıp verme:

Göğüsler meme dokusu denilen gland ve yağ dokularından oluşmaktadır. Hızlı kilo alınan durumlarda gland dokusunun büyüklüğünde bir değişiklik olmasa da yağ dokusu alınan kiloya bağlı olarak artmaktadır. Kilo alımında artan yağ dokusu ani kilo vermeye bağlı olarak azalacak ve deride sarkıklık oluşacaktır.

2. İri göğüsler

Memelerin sarkmasına yol açan ikinci faktör ağırlıktır. Memeler ne kadar büyük ise yerçekimi etkisi ile aşağı doğru oluşturduğu gevşetici etki o kadar fazla olacaktır. Deri gevşeyip sarkınca memeler de sarkar.

3. Zaman

Memelerin sarkmasındaki diğer bir faktör ise zamandır. Fizyolojik olarak yaş ilerledikçe insan vücudunda ki bağ dokularında bir gevşeme ve azalma olur. Özellikle memeyi göğüs duvarına bağlayan iplikler de bağ dokusundan oluştuğu için bunlarda zamanla gevşemektedir. İlave olarak göğüs derisinin de elastikiyetini kaybetmesi memeler büyük olmasa bile aşağıya doğru sarkmasına yol açar.

Bunun yanı sıra bazı hormonal bozukluklar, duruş bozuklukları, güneş ışığına aşırı maruz kalma gibi spesifik nedenler de uzun vadede göğüslerde sarkıklığa yol açmaktadır.

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Zamanla oluşan sarkıklık yaşlanma ile birlikte vücudun her yerinde olan sarkıklıktır. Bu fizyolojik bir olaydır ve durdurulamaz. Ancak kişinin kilo kontrolü yapması, sporu hayatından eksik etmemesi, düzenli beslenme vs. gibi şeyler ile bu süreç yavaşlatılabilir.

Son zamanlar da internetin yaygınlaşması ve kişilerin bu duruma çözüm yolları araması halk arasında yanlış bilinen şeylere yol açabilmektedir. Bunlar göğüs dikleştirme için kullanılan kremler, jeller, yiyecekler vs.dir. Kısacası bu yöntemler ile göğüs dikleştirme sağlanamadığı gibi bazı durumlarda sağlığı dahi tehdit edebilmektedir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde göğüs sarkıklığı olan kişiler bu durumu bir plastik cerraha danışıp hem kendilerine uygun tedavi yöntemlerine ulaşmış hem de sağlığı tehdit eden yöntemlerden kaçınmış olurlar. Başarılı bir göğüs dikleştirme ameliyatı ile göğüs sarkması sorunundan kurtulabilirsiniz.

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Göğüs Sarkması Sütyen İle Önlenebilir Mi?

Sütyen teorik olarak aşırı hareketli egzersizlerin vs. memelere olan yansımasını önlemede yararlı olabilmektedir.

Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey değildir. Bunun yanı sıra göğüsün ağırlığının göğüs kaslarına değil de sütyen sayesinde omuzlara binmesi nedeniyle göğüslerin daha az sarktığı da düşünülmektedir.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Hamilelik ve Emzirme Göğüslerde Ne Tür Estetik Sorunlara Yol Açmaktadır?

Anatomik olarak memenin üçte ikisi yağ dokusundan oluşmaktadır. Memenin şekli de büyüklüğüne, yağ dokusunun miktarına, bağ dokusunun ve derinin elastikliğinin kalitesine bağlıdır.

Hamilelikte de göğüsler iki nedenden büyümektedir.

  • Göğüslerin süt bezlerini büyüten hormanlar
  • Hamilelikte alınan fazla kilolar nedeniyle göğüslerin yağ miktarının artması

Bu nedenlerle hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi ve bir miktar sarkma olması kaçınılmazdır. Göğüslerin daha önceden büyük olması ve hamilelikte normalden fazla kilo alınması sorunu ağırlaştırmaktadır. 

Ancak emzirmenin bu durumla bir ilgisi yoktur. Emzirme süresinin uzun veya kısa olması memelerde şekil değişikliğine direkt olarak neden olmamaktadır.

Güneş Işınlarına Fazla Maruz Kalınması Memelerde Sarkıklığa Yol Açar mı?

Ultraviyole ışınları zamanla deride önemli ölçüde su ve nem kaybına yol açarak deriyi yıpratmaktadır. Zamanla bu yıpranma ciltte yaşlanmaya ve sarkıklığa yol açmaktadır. Bu nedenle aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak göğüs derisinde zamanla sarkmaya yol açabilmektedir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu