Gıdı Estetiği

Gıdı çeneden boynun alt tarafına kadar uzanan alanı kapsamaktadır.  Boyuna kadar olan bu bölgeyi kapsayan gıdıda olan aşırı yağlanma, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu tür sarkıklık yağlanma vs. etkiler ancak gıdı estetiği sayesinde giderilebilir.

Genellikle fazla kilonun neden olduğu gıdının yağlanması ve zamanla da sarkması hem erkeklerde hem kadınlarda görülse de cilt yapısı gereği kadınlarda daha sık görülüyor. 

Gıdı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Aşırı kilo alınıp verilmesi durumunda gıdı bölgesindeki sarkıklarda,
 • Yer çekimi nedeniyle zamanla gıdının sarkmasında,
 • Bu bölgedeki kasların gevşemesine bağlı olarak gıdının sarkması,
 • İleri yaş, güneş ışığı, sigara,
 • Genetik yatkınlık.

Gıdı sarkmasına ne zaman müdahale edilmelidir?

Gıdı deformitelerinin başladığı ilk zamanlar müdahale edilmesi hem yapılacak operasyonun büyüklüğünü hem de ameliyat sonucunu etkilemektedir.

Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda küçük bir müdahale ile giderilecek sorunların yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek ameliyatlar alır.

Gıdı Estetiği Ameliyatı Hangi Yaşlarda Uygulanır? Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Orta yaş dediğimiz 30’lu yaşlar genellikle gıdı deformitelerinin başladığı yaşlardır. Bu yaş gruplarında gıdı bölgesinin deri elastikiyeti ileri yaşlara oranla daha iyi olduğundan burada ki fazla yağ 2mmlik kanüller ile lokal anestezi altında liposuction dediğimiz yöntemle alınmaktadır. Kalan deri zamanla kendini toparlayacak, estettik görünüm kazanacaktır. Bu yöntem de hasta aynı gün evine gidebilir.

50 yaşından sonra yapılacak gıdı estetiğinde ise deri eski gerginliğini kaybetmiştir. Burada yalnızca liposuction yöntemi yeterli olmayacak burada ki yağ dokusu ve fazla deri cerrahi olarak çıkarılacaktır.

Bu yöntemde yalnızca gıdı bölgesine müdahale edilecek ise izler çenenin altında kalacak ve zamanla ince bir çizgi halini alacak. Fazlalık deri kulak arkasında toplanır. Ancak gıdı germe ameliyatına boyun germe de eklenir ve kombine yapılırsa bu bölge deki izler cildin gerilmesine bağlı olarak kulak arkasında gizlenecektir.

 Ameliyatla yapılan gıdı germe işlemi 1,5-2 saat içinde tamamlanmaktadır.

Gıdı Estetiği Sonrası

 • İlk birkaç gün bu bölge de kızarıklık, morluk ve ödem beklenilen bir durumdur, normaldir.
 • Ameliyat sonrası ilk gün hafif ağrılar olsa da hastane ortamında ağrılar en aza indirilecektir.
 • Yeme-içme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Bu bölge de alınacak dikiş yoktur, dikişler zamanla vücut tarafından emilecektir.
 • İlk birkaç ay bu bölgeden alınan yağlar nedeniyle derinin tekrar yukarıya adapte olması zaman alacaktır, ameliyat görüntüsü son halini 3-5 ay sonrasında alır.
 • Gıdı estetiği sonrasında kullanılan yönteme bağlı olarak çenenin alt tarafında kalacak 3-4 cm’lik izler olacaktır. Bu izler 6 ay 1 yıl içerisinde ince beyaz bir iz halini alacaktır.

Gıdı Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gıdı estetiği kişinin mental ve sağlık durumuna bağlı olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Gıdı estetiğinin sonuçları uzun yıllar devam eder. Burada hastaların davranışları ve alışkanlıkları etkilidir. Operasyon sonrasında hastanın kilo almaması, sıkça diyet yapmaması gıdıya yapılan işlemin kalıcılığını arttırır.

Ameliyat sonrası doktorun önerdiği analjezikler ile ağrılar kontrol altına alınabilir. Sanıldığının aksine çok ağrılı bir ameliyat sonrası dönemi yoktur.

Ameliyat tekniğe ve kişinin cilt yapısına da bağlı olarak 1-2 saat arasında yapılmaktadır.

Gıdı bölgesinde oluşan deformasyonlar kadınlarda daha fazla oluşur. Bunun sebebi kadınların cildinin daha hassas olmasındandır. Erkeklerde bu bölge daha dirençli bir yapıya sahiptir. Erkeklerde daha çok fazla kilo nedeniyle ve ileri yaşla gıdı sarkması oluşur.

Gıdı sarkmasının başladığı dönemde yani erken müdahale edildiğinde, deformasyonlar daha kolay giderilebilir. Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda küçük bir müdahale ile giderilecek sorunların yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek büyük sorunlar alır.

Bu işlem insanların korkacağı kadar zor değildir. Gıdı estetiğinde uygulanan yöntemlerde ses kalitesi ve konuşma olumsuz olarak etkilenmez. Mimik kayıpları da yaşanmaz.

Gıdıda olan sarkma oranına göre, hastalara lazerle sıkılaştırma işlemi uygulanabilir. Lokal anesteziyle yapılan işlemden sonra, hastalar aynı günde taburcu edilir.

gıdının sarkma durumuna göre ;

 • sadece liposakşın( özellikle Lazer liposakşın
 • çene altından açarak deri germe ve kas tamiri
 • yüz germeyle birlikte gıdı germe