EPİKANTUS

Göz kapağının iç bölgesindeki deri kıvrımlarının fazlalığı veya gözün kantus denilen iç kısmını örten yarım ay şeklindeki cilt katlantısına epikantus denir. Göz etrafındaki kasların aşırı güçlü olması veya yüz kemiklerinin yapısındaki eksiklik nedeniyle epikantus görülebilir. Bazen doğuştan yüz yapısı ile ilgili bazı anomalilerle birlikte olsa bile çoğu insanda tek başına küçük bir deri fazlalığı olarak görülür. Gözün iç köşesini örterek gözü olduğundan küçük gösterebilir. Asya ırkına ait her iki kişiden birinde bu duruma rastlanabilir. Türkiye ve Avrupa ülkelerinde bu oran %10 altındadır.

Epikantus Tipleri

  1. E. Tarsalis: üst göz kapağında daha belirgin olan katlantı
  2. E. İnversus: katlantı alt göz kapağında daha belirgin
  3. E. Palpebralis: katlantı alt ve üst kapakda eşit oranda
  4. E. Suprasiliatsi: katlantı lakrimal keseye doğru ilerliyor.

Epikantusun Tedavisi

Tedavisi cerrahidir. O bölgeye küçük kesiler atılır. Küçük doku parçaları hazırlanarak bunların yerleri değiştirilir. Bu sayede hem deri kalıntısı düzeltilir hem de iç göz açısı normal hale getirilir. Ameliyat genelde lokal anestezi ile yapılır. Hasta ameliyattan sonra normal hayatına dönebilir.

Epikantus Ameliyatının Komplikasyonları

İyi planlanmış kantoplastilerde genelde bir komplikasyon oluşmaz. Ancak planlama iyi yapılmazsa bu bölgedeki katlantılar artabilir ya da o bölgedeki doku da çürüme meydana gelebilir.