Dudak Damak Yarığı

İçindekiler

Dudak Damak Yarığı

Dudak Damak Yarığı Nedir?

Dudak Damak Yarığı ; Bebeğin anne karnında gelişimini sürdürürken 4-7 haftalar arasında üst dudakların birleşememesi sonucu dudak yarığı oluşur. Bu bozukluk 8-12. haftalarda devam ederse damakta da yarık meydana gelir.

Her iki yarık birlikte veya ayrı ayrı olabilir. Ortalama olarak her 1000 bebekten birinde görülen bir doğumsal anomalidir.

Dudak Damak Yarıklarının Sebepleri Nelerdir?

Bu doğumsal anomalinin tek bir sebebi yoktur;

 • genetik faktörler,
 • viral enfeksiyonlar,
 • akraba evliliği,
 • vitamin eksiklikleri,
 • gebelikte annenin sigara veya alkol kullanımı

gibi pek çok nedenden ötürü de bu anormallik oluşabilir.

İlk çocukları dudak damak yarığı ile doğan sağlıklı anne babanın ikinci çocuklarında bu anomalinin görülme şansı artar.

Dudak Damak Yarıklı Çocukların Akıbeti Nedir?

Ek başka bir bozukluk yoksa dudak damak yarığı ile doğan bebek iyi bakım – takip ve ameliyatlar sonrasında normal bir birey olarak hayatını sürdürebilir.

Bununla birlikte bu bebeklerde başlangıçta beslenme sorunları, ilerleyen ay ve yıllarda orta kulak iltihabı ve işitme güçlükleri, konuşma bozuklukları, estetik sorunlardan kaynaklanan psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Dudak damak yarıklı bebekler normal bebekler kadar rahat beslenemezler.

Damak yarıklı bebeklerde damak yarığını kapatarak bebeğin beslenmesini kolaylaştırmak amacıyla doğumdan sonraki ilk günlerde diş hekimleri tarafından beslenme plağı yapılmaktadır.

Bebekler 45 derecelik açıyla başı yukarıda olacak şekilde beslenmelidir ve biberonlarının ucundaki delik büyütülmelidir. Diğer bebeklere göre beslenirken çabuk yorulacaklarından beslenme süresi uzun tutulmalıdır.

Damak yarıklı bebeklerin konuşmaları bozuktur. Ameliyat zamanında yapılır sonrasında konuşma terapisi yapılırsa çocuk normale yakın konuşabilir. Bu basamaklar aksarsa çocuğun konuşması değişik derecelerde bozuk olacaktır.

Yarık dudak ameliyatı olanlar ailelerinin desteği ve gereken tedavi ve terapilerle normal hayata dönerler.

Dudak Damak Yarıklı Bebekler Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir?

Dudak yarığı ameliyatı (tavşan dudak ameliyatı) mümkün olduğu kadar erken tercihen ilk 3. ay içinde yapılmalıdır. 

Damak yarığı ameliyatı bebeğin kilosu ve kan değerleri dikkate alınarak 6 ila 12. aylarda yapılabilir.

Bozukluğun şiddetine göre burun dudak şekline yönelik, konuşmasına yönelik ya da diş ve çene gelişimine yönelik ek ameliyatlar gerekmektedir.

Dudak Damak Yarıkları veya Tavşan Dudak, Kurt Ağzı

Dudak damak yarıklarına halk arasında bazı isimlendirilmeler yapılmıştır. Bu isimlendirilmeler genellikle bir şeye benzetilerek yapılmıştır.

Dudak yarıkları tavşan dudağına benzediğinden tavşan dudak, damak yarıkları da kurt ağzına benzediğinden dolayı kurt ağzı olarak isimlendirilmiştir.

Yarık Dudak Ultrasonda Belli Olur Mu?

Bebekler anne karnındayken ilk 18 ile 20 ay arasında yapılan ultrasonlarda bebeklerin anatomilerini daha yakından incelemek için taramalar yapılır. Bu ultrasonlarda dudak yarıkları tespit edilebilir.

Bununla alakalı academia.edu sitesinde yer alan makalemize bakabilirsiniz.

Dudak Damak Yarığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dudak damak yarığı anne karnında tespit edilebilir mi?

Dudak damak yarığı hamileliğin 3. ayı ve sonrasındaki dönemde çekilen ultrasonlarla tespit edilebilir. Bu sayede aileler bebek doğduktan sonra onları bekleyen sorunları ve tedavi yollarını detaylı bir şekilde araştırabilir.

Dudak damak yarığı olan bebekler beslenmede zorluk çeker mi?

Dudak damak yarığı olan bebekler beslenirken zorlanırlar. Bunun için bebekler başı yukarıda olacak şekilde beslenmelidir ve biberonlarının ucundaki delik büyütülmelidir. Dudak damak yarığı olan bebekler diğer bebeklere göre beslenirken daha çabuk yorulacağı için beslenme süresi uzun tutulmalıdır ve sabırlı olunmalıdır.

Dudak damak yarığı konuşma bozukluğuna sebep olur mu?

Damak yarıklı bebeklerin konuşmaları bozuktur. Konuşmalarında kalıcı bozukluk olmaması için geç kalmadan ameliyat edilmeleri ve ardında konuşma terapisi almaları önemlidir. Tedaviye geç kalınması veya konuşma terapisi uygulanmaması halinde çocuğun konuşmasındaki sorunlar kalıcı olabilir.

Dudak damak yarığı ne zaman ameliyat edilmelidir?

Tercihen ilk 3 ayda ameliyat yapılmalıdır. Bebeğin kilosu ve kan değerleri dikkate alınarak ilk 12 ay içerisinde doktorun en uygun gördüğü zamanda yapılmalıdır.

Dudak damak yarığı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen bebeklerde beslenme sorunuyla başlayan problemler orta kulak iltihabı ve işitme güçlükleriyle devam eder. Bebek konuşmaya başladığında konuşmasının bozuk olduğu fark edilir ve bu konuşma bozukluğu tedavi edilmediği için kalıcıdır.

Estetik olarak normal bireylerden farklı gözüktüğü için çocuğun psikolojisi olumsuz etkilenir.

Dudak Damak Yarığı Hakkında Merak Edilenler
 • Dudak damak yarığı ortalama olarak her 1000 bebekten birinde görülen bir doğumsal anomalidir.
 • Yarık dudak ve yarık damak tedavisi bebek 1 yaşına gelene kadar tamamlanmalıdır. Konuşmaya başlayan bebeklerin, eğer yarık dudak ve yarık damak tedavisi uygulanmamışsa, konuşmalarında ciddi bozukluklar oluşabilir.
 • Tavşan dudak ameliyatı olarak da bilinen yarık dudak ameliyatı için bebeğin kilosu ve kan değerleri dikkate alınarak en uygun zaman belirlenir.
 • Yarık dudak ve yarık damak ameliyatı olanlar eğer yarıklar yüzünden burun ve dudak şeklinde, konuşmada, çene ve diş yapısında problemler yaşıyorsa bu sorunları düzeltmek için ek ameliyatlara girebilirler.
 • Yarık dudak ve yarık damak ameliyatı olanlar ilerleyen zamanlarda konuşma terapisine ihtiyaç duyabilirler.
 • Yarık dudak ve yarık damak tedavisi uzun bir süreçtir ve ailelerin bu süreci tüm detaylarıyla öğrenip sabırlı olması gerekir.
Yarık damak biberonu ile beslenme kolaylaşır mı?

Yarık damak biberonu normal biberondan daha geniş bir deliğe sahip olduğu için yarık damak ve yarık dudaklı bebeklerin beslenmesini kolaylaştırır.

Tavşan dudak ameliyatı sonrası bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Tavşan dudak ameliyatı olan bebekler ameliyat gecesi hastanede kalırlar ve ertesi gün tüm kontrollerden sonra taburcu edilirler. Bebekler ameliyat sonrasında oturur pozisyonda ve ufak kaşıklarla beslenmelidir. Ameliyatta yapılan kesi hatlarına mama ve burun akıntılarının bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Kesilerin temizliği çok önemlidir bu yüzden ameliyat sonrası kesiler iyileşene kadar her gün antibiyotikli pomatlarla pansuman yapılması tavsiye edilir. Kesi hatlarının kuru ve temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Ameliyattan ortalama 1 hafta sonra tüm dikişler alınır.

Dudak yarığı ameliyatı sonrası süreçte aileler bebek bakımına özen göstermelidir ve bebeklerinde herhangi bir değişim gördüklerinde doktorlarıyla iletişime geçmelidir.

Damak dudak yarığı ameliyatı sonrası konuşma bozukluğu tamamen düzelir mi?

Damak yarığı beslenme gibi konuşmayı da olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Damak yarığı vakalarında yumuşak damak hareketleri tam olarak gerçekleşmediği için konuşma güçlüğü ve bazı sesleri çıkarmakta zorluk gibi problemler yaşanır. Ameliyat anında bu tür sorunların önüne geçmek için damak kasları da onarılır. Bu gibi durumlarda ameliyat tek başına yetersiz kalabilir. Ameliyat sonrası konuşma terapilerine ihtiyaç duyulur.

Dudak yarığı Ameliyati sonrası rahatsız edici izler olacak mı?

Teknoloji ne kadar ilerlese de skar dediğimiz izleri tümüyle yok etmek mümkün değildir Lazer ile ciltteki akne izleri doğum lekeleri veya güneş lekeleri yok edilmektedir, ancak lazerin kesi izlerini yok etme gibi bir fonksiyonu yoktur. Ancak çok titiz tekniklerle izler olabildiğince az bırakılmaya çalışılır ve iz için ameliyat sonrası da uygun tedavi ve masajlar verilir 6 ay sonra kalan izler kalem ile çizilmişcesine ince bir hal alır .

Damak yarığı ameliyatlarında rahatsız edici izler olacak mı ?

Damak yarığı ameliyatı vücudun görünmeyen bir bölgesinde olduğu için bu izlerin varlığı dudakta ki kadar önem taşımaz burada da izler.bir çiz gi şeklinde olacaktır

Dudak damak yarığı olan bebekler tek seferde ameliyat olabilirler mi?

Dudak damak yarığı anne karnında oluşan gelişimsel bir bozukluktur. Dudak ve damakta birkaç bölgeyi etkileyebilir. Dolayısıyla çoğunlukla birden fazla ameliyat gerekir. Ancak tek başına dudak yarığı gelişmiş ve başka deformitesi olmayan çocuklarda tek ameliyat yeterli olacaktır.

Doğum sonrası emme ve yutkunma sorunları nasıl aşılır?

Damak yarıklarında çocuklarda emme problemleri olur çok ekstrem bir durum söz konusu değil ise yutkunma problemleri olmaz. Emme probleminin sebebi damak ile burun arası açık olduğundan negatif basınç oluşturulamamaya bağlıdır. Çocuk ameliyat olana kadar kaşık ile ya da geniş ağızlı biberonlarla rahatlıkla beslenebilir. Çok ağır durumlarda çocuğa burundan takılan bir sonda yardımı ile beslenme sağlanabilir.

Damak – Dudak Yarığı Olan Bebeklerde Başka Sorunlar da Görülebilir mi?

Dudak damak yarığı gelişimsel bir problemdir çoğunlukla genetik özellikler taşır. Vücudun başka bölgelerinde de anomalilere rastlanabilir. Ancak çoğunlukla sadece dudak damak yarığı deformitesi ile doğarlar ve başka bir patoloji gözlenmez.

Dudak damak yarığı olan bebekler ameliyattan sonra kaçıncı gün ağızdan beslenebilirler ?

Sadece dudak yarığı olan bebekler ameliyattan birkaç saat sonra normal beslenmesi ayarlanabilir. Ancak damak yarığı olan bebekler yine ameliyattan birkaç saat sonra beslenmeye başlar fakat 5 ile 7 gün arayla partikül içermeyen berrak gıda dediğimiz sıvı gıdalarla beslenir daha sonra kademeli  olarak katı gıdaya geçilir.

Yarık damak-dudak deformitesi anne-babadan çocuğa geçer mi?

Dudak damak yarığı çoğunlukla genetik özellik taşır. Anne ve baba da var ise çocukta da olabilir fakat normal oranları her bin canlı doğumdan birinde görülürken ebeveynlerde veya yakın akrabalarda bu anomali olur ise bu oran her 100 canlı doğumdan bir oranına düşer.

Yarık damak-dudak deformitesi olan bebeklerin tedavi ve takibi kim tarafından yapılır?

Tedavi bir ekip işidir bebek daha doğmadan bu deformite kadın doğumcular tarafından fark edilir ve öncesinden haberdar olunabilir. Daha sonra bu çocuklar kulak problemleride yaşayacağından çocuk doktorları ve kulak burun boğaz hekimleri tarafından takibe alınırlar. Ama asıl takibi yapan grup plastik cerrahlardır. Ameliyatı planlar ve yaparlar. Ameliyattan sonra da konuşma problemlerinin yaşanacağından konuşma terapistlerinin yardımına ihtiyaç duyulur bu süreçte ailenin de desteği çok önemlidir zaman zaman psikologlardan da destek alınılabilir.

Damak dudak yarığı ameliyat komplikasyonları nelerdir?

Tüm ameliyatlarda belli ölçülerde riskler vardır. Ameliyat öncesi bu riskler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Damak yarığı ameliyatında yaşanabilecek riskler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Solunum problemleri
 • Dikişlerin açılması
 • Fistül oluşumu 
 • Anesteziye bağlı gelişen riskler
 • Alerji olarak sıralanabilir
Detaylı Bilgi ve İletişim
[Toplam:5    Ortalama:5/5]

24 Yorum

 1. ahmet şevki 16:38 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir bey
  benim oğlumun dudağı yarık, daha 5 aylık, tedavi olmazsa konuşamaz mı?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:51 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 2. Hatice 16:39 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  hocam oğlumda hem damak hem dudak yarığı var, beslenirken çok sorun yaşıyor ne yapmalıyım??

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:50 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

   damak dudak yarıklı bebeklerde beslenme sorunu yaşanması normaldir, normal bebeklere göre daha yavaş beslenirler, biberon deliğini genişletebilirsiniz. Ameliyat olana kadar bu sorun devam edecektir, ailenin sabırlı olması çok önemlidir.

 3. Can 16:41 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir hocam
  ben 20 yıl önce dudak yarığı ameliyatı geçirdim fakat dudağım hala normal gözükmüyor, dudağımı düzeltebilir misiniz

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:22 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Dudak ameliyatları bazen birden fazla ameliyat gerektirir. Sitemizdeki doktora sorun bölümünden fotoğraf gönderebilirseniz daha sağlıklı cevap verebiliriz.

 4. BOĞAÇHAN 00:48 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  Hocam damak dudak yarığı konusunda en iyi profesörlerden biri olduğunuzu duyduk, bebeğimizin fotoğraflarını size yolladık bize geri dönüş yaparsanız seviniriz. Saygılar

  • Prof. Dr. Bekir Atik 17:11 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

   Detaylı bilgilendirme maili gönderildi. İlginize teşekkür ederiz. En kısa zamanda görüşmek üzere.

   • Ömer faruk ipek 01:52 de 27 Eylül 2018 - Yanıtla

    Merhabalar ben 19 yaşındayım. Dünyaya yarık dudak yarık damaklı olarak doğdum bebekken dudaktan ve damaktan amaliyat geçirmişim. Fakat konuşmamda bozukluk var ve yaşım ilerledikçe konuşma bozukluğu arttığını düşünüyorum. Ve nefes almamdada zorluk var damaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Dudakdan ve burundan 2017 tarihinde amaliyat oldum dudağım da yine hafif eğrilik var. Ama benim için dudak pek önemli değil önemli olan damak ve konuşma bozukluğu. Acaba damağımdan birkez daha amaliyat olsam faydasını görürmüyüm. Ek olarak konuşma terapisinden de yardım alarak konuşmam bir nevze olsada düzelirmi? Cevapınız için teşekkürler. İyi günler.

    • Prof. Dr. Bekir Atik 15:22 de 28 Eylül 2018 - Yanıtla

     Mail adresinize bilgilendirme notu gönderildi.

 5. Onur Metin 23:30 de 20 Eylül 2018 - Yanıtla

  Hocam merhabalar doğuştan damak dudak yarıklığı ile doğdum şuan 28 yaşındayım 1 kez doğdugumda ameliyat oldum birdaha olmadım konuşmamda bozukluk felan yok ama dudağımda boşluk var ve damakla burun kanalı arasında bir küçük delik var bununla ilgili detaylı görüşlerinizi alabilirmiyim bu yaştan sonra bu tür bi estetik ameliyatın riski nelerdir üstelik ürtikeryal vaskülit hastasıyım 5 aydır iğne oluyorum

  şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Prof. Dr. Bekir Atik 11:38 de 26 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderildi.

 6. osman 18:28 de 17 Ekim 2018 - Yanıtla

  Bekir bey damak operasyonlari oldum damagimda cok kucuk bir delik kaldi lokal operasyonla bu duzeltiril mi ve bu kadar kucuk delik icin operasyon olmaya deger mi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:25 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 7. Melis 13:52 de 20 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhabalar Bekir Bey. Benim kardeşim şu an da 7 yaşına girdi ve bebekliginde hem dudak hemde damak yarığı ameliyatı oldu. Konusmasinda belirgin bozukluk yok ancak dudaklarında ameliyat izi var özellikle dudağını buzdugunde daha belirgin oluyor. Ayrıyeten yapılan ameliyattan dolayı üst dudağın orta kısmı yukarıya çekik duruyor. Bunu estetikle duzeltebilmeniz mümkün müdür?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:23 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 8. ali 20:24 de 22 Ekim 2018 - Yanıtla

  Hocam damak yarigi hastasiyim.gerekli operasyonlari oldum fakat damakta kucuk bir bosluk kaldi lokal operasyonla bu bosluk kapatilabilir mi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:21 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 9. harun arpacık 17:32 de 25 Ekim 2018 - Yanıtla

  hocam benim daha önce yarık damak ve dudak ameliyatı olmuş 9 yaşında bir oglum var dudagın da biraz boşluk var tekrardan ameliyatla düzelirmi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:20 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 10. harun 17:33 de 25 Ekim 2018 - Yanıtla

  hocam benim daha önce yarık damak ve dudak ameliyatı olmuş 9 yaşında bir oglum var dudagın da biraz boşluk var tekrardan ameliyatla düzelirmi

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:19 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 11. sevgi 11:29 de 27 Ekim 2018 - Yanıtla

  merhabalar hocam 5 aylık hamileyim bebeğimde yarık dudak olduğu söylendi damak kısmı anne karnında bilinmez dendi nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum doktorum sigara kullanan annelerde olacağını söledi kendimi çok suçluyorum ve çok üzgünüm bana yardımcı olun lütfen

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:19 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

Soru ve Yorumlar