532 461 59 97 Menu

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) Tedavisi

Mikrotia ameliyatı doğumdan hemen sonra yapılmaz. Doğuştan kulak yokluğu ameliyatı için 5 yaş uygun zamandır. Kulak kepçesi yapımında kaburga kıkırdağı kullanılır ve şekillendirilerek kulak kepçesi yapılır. Bu yüzden kıkırdakların tamamen gelişmesi beklenilmelidir. Tedavide yapılacak işleme göre genel veya lokal anestezi uygulanır.

Eğer kulak tamamen baştan yapılacaksa birden fazla ameliyat gerektirebilir. Her bir ameliyat arasında yaklaşık üç aylık süre olmalıdır.

Mikrotia

Doğuştan kulak yokluğu (mikrotia) ameliyatlarında bazen yapay maddeler de kullanılır ancak bu tavsiye edilmez. Bu maddeleri vücudun kabul etmeme ihtimali yüksektir. Kişinin dokusu en doğal ve sağlıklı olanıdır. Mikrotia kulak ameliyatı yapan doktorlar ameliyat sürecini ailelere iyice anlatıp tüm detaylardan bahsetmelidir.

Doğuştan kulak yokluğu (mikrotia) ve şekil bozuklukları için 20 yılı aşkın süredir ameliyatlar yapılmaktadır ve sonuçlar genelde başarılıdır. Doğuştan kapalı kulak ameliyatı için işinde uzman bir doktor bulunmalıdır. Aksi taktirde çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) Ameliyatı Sonrası

Mikrotia ameliyatı sonrası ilk dönemde kulak ve çevresinde şişlikler olabilir. Bu şişlikler zamanla geçecektir. İlk 14 gün kulak üstüne yatılmaması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği yumuşak yapıda yastıklar kullanılmalıdır.

İyileşme sürecine bağlı olarak kulağın tam şeklini alması birkaç ayı bulabilir. Tamamen yeniden yapılan bir kulak birden fazla ameliyat gerektirdiği için kulak tam şeklini alana kadar ameliyatlara devam edilmelidir. Üç ayda bir ameliyat olması gerek bir çocuğun psikolojisi olumsuz etkilenebilir. Bu süreçte aileler çocuklarına destek olmalı ve gerekirse bir uzmandan psikolojik destek almalıdır.

Birden fazla ameliyat gereken çocuklarda okul öncesi zaman önerilir. Aksi taktirde çocuk üç ayda bir ameliyata gireceği için ve her ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu için derslerinden geri kalabilir aynı zamanda sosyalleşmesi olumsuz yönde etkilenebilir.

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) Ameliyatı Sonrası

Doğuştan Kulak Yokluğu Tedavi Süreci Nasıldır?

Mikrotia doğuştan olan bir hastalıktır. Çocuk, sosyal hayata girmeden tedavi edilirse psikolojik açıdan bir sorun yaşamaz. Bu yüzden kulak yokluğu tedavisi için okul öncesi dönem önerilir. Kulak görünürde varsa fakat normalden farklı bir görüntüde ve gelişimini tamamlamadıysa tek bir ameliyatla düzeltilebilir.

Fakat kulağın hiç olmadığı ağır vakalarda kulak tamamen yeniden yaratılacağı için birden fazla ameliyat gerekebilir. İyileşme süreçleri dikkate alındığında her ameliyat arası 3 ay olmalıdır.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Mikrotia Kulak Ameliyatı Fiyatları

Mikrotia kulak ameliyatı fiyatları;

 • yapılacak işlemler,
 • uygulanacak yöntemler,
 • kullanılacak anestezi,
 • ameliyat olunacak hastanenin özellikleri,
 • kulaktaki sorunların miktarı ve derecesi,

gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

Doğuştan kapalı kulak ameliyatı fiyatları ve daha detaylı bilgi için bize ulaşın.

Sık Sorulan Sorular

Doğuştan Kulak Yokluğu Işitmeyi Engeller Mi?

Kulak gelişimini tamamlayamadığı için işitmede azaltma veya tamamen işitme kaybı olması muhtemeldir.

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) Ameliyatı Için Doğru Zaman Nedir?

Kulağı yeniden şekillendirirken kaburga kıkırdağı kullanılır bu yüzden kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ortalama 5 yaş ameliyat için en doğru zamandır.

Doğuştan Kulak Yokluğu (Mikrotia) Genetik Midir?

Mikrotia problemiyle doğan bir insanın gelecekte bunu çocuklarına aktarma ihtimali çok düşüktür. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam etse de mikrotianın genetik bir hastalık olduğu kanıtlanmamıştır.

Mikrotia Kulak Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Mikrotia kulak ameliyatı fiyatları birçok faktöre göre değişir.

 • Uygulanacak anestezi
 • Mikrotia derecesi
 • Uygulanacak teknikler
 • Hastanenin özellikleri ve daha birçok faktör ele alınarak mikrotia kulak ameliyatı fiyatları belirlenir.

Mikrotia Kulak Ameliyatı Yapan Doktorlar Çocuk Doktoru Mudur?

Mikrotia kulak ameliyatı yapan doktorlar çocuk doktoru değil plastik cerrahlardır.

Yarık Damak-Dudak Deformitesi Anne-Babadan Çocuğa Geçer Mi?

Dudak damak yarığı çoğunlukla genetik özellik taşır. Anne ve baba da var ise çocukta da olabilir fakat normal oranları her bin canlı doğumdan birinde görülürken ebeveynlerde veya yakın akrabalarda bu anomali olur ise bu oran her 100 canlı doğumdan bir oranına düşer.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

 1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
 2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
 3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
 4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
 5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
 6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
 7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu