Cilt (Deri) Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri

/, Rekonstrüktif Cerrahi/Cilt (Deri) Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri

Cilt (Deri) Kanseri

Cilt (Deri) Kanseri ve Nedenleri Nelerdir?

Cilt (Deri) Kanseri en çok görülen kanser tiplerinden biridir.

Cilt (Deri) Kanseri deriyi oluşturan bazı hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan yaralarla karakterize bir durumdur. Cilt (Deri) Kanserinde en çok suçlanan etken güneş ışığıdır.

Güneş ışığındaki ultraviyole ışınlar bu hücreleri olumsuz yönde etkileyerek yaralar oluşturmaya sebep olur. Ama güneş ışığının bu kadar büyük bir zararı verebilmesi için uzun bir süreç gerekir.

İkinci suçlanan etken genetik özelliklerdir. Ailesinde Cilt (Deri) Kanseri olmuş birinin Cilt (Deri) Kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Açık tenli insanlarda Cilt (Deri) Kanseri daha çok görünür.

Kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, radyasyon ve başka çevresel etkenler Cilt (Deri) Kanseri oluşmasına neden olur.

Cilt (Deri) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Bir ben veya lekenin rengi, şekli, boyutunun değişmesi ve kenarlarında düzensizlikler oluşması.
 • Bir ben veya lekenin vücuttaki diğer ben veya lekeden daha farklı ve belirgin olması.
 • İyileşmeyen veya tekrarlayan yaralar.
 • Ben veya lekede ve çevresinde ağrı, kanama, kaşıntı olması.

Cilt (Deri) Kanseri Tipleri Nelerdir?

Cilt (Deri) Kanseri üç ayrı tipte incelenir:

Bunlardan birincisi daha basit olan ve uzun yıllar içerisinde gelişen yara oluşumudur. Bu yaralar daha sonra iyileşebilir ve bu durum birçok kez tekrarlayabilir. Bu tipe bazal hücreli kanser denir.

İkinci tipi ise skuamöz hücreli kanser denilen yine yaralarla karakterize fakat birkaç yıl içerisinde hızla büyüyen ve yayılan tiptir.

Üçüncü tip ise malign melanomdur ve en korkulan ve tedavisi en zor olan tiptir. Bir kısmı benlerden kaynaklanır, bunlar yara oluştuğu zaman aktif yayılmış demektir.

Malign melanomun erken teşhisinde dikkat edilmesi gereken şey; bir bende ya da cildin herhangi bir bölgesinde oluşan karakter değişikliğidir. Bu karakter değişikliği büyüme, kanama, kaşıntıda artma veya o bölgedeki renk değişikliği olabilir. Bu belirtileri görülürse malign melanomdan şüphelenilmesi gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Cilt (Deri) Kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden sık sık doktora gitmesek de kendimizi muayene etmemiz gerekir. Erken teşhis hem kanserin yayılmasını minimize eder hem de tedavi sürecini kolaylaştırır.

 • Cilt (Deri) Kanserinin birinci tipi diye bahsettiğimiz tipte tedavi daha kolaydır. Rahatlıkla tedavi edilebilmektedir sadece gecikmemesi gerekir.

Yaklaşık 2-3 hafta içinde iyileşmeyen bir yara varsa mutlaka bir tümörden şüphelenmek gerekir ve bu tümör içinde hemen bir cilt doktoru veya bir plastik cerraha giderek tedavi olunması gerekir. Bazen bu yaralar iyileşip tekrar başlar. Bu da yanılgılara neden olabilir. Dolayısıyla tekrarlayan yaralarda da tümörden şüphelenmek gerekir.

Tedavi için birkaç değişik yöntem olsa da bazal hücreli Cilt (Deri) Kanserinin kesin tedavisi cerrahi tedavidir.

Cerrahi tedavide yara(tümör) tam olarak çıkartılır, yani bölgeden tümör temizlenir ve hasta sağlığına kavuşur.

 • İkinci tipinde ise tedavi biraz daha zorludur çünkü daha geniş bir doku çıkarılması gerekir.

Bununla birlikte o bölgeye yakın yerlerdeki lenf nodüllerinin (beze) mutlaka incelenmesi gerekir. Çünkü kanser oraya yayılmış olabilir. Eğer böyle bir şey varsa bazı tekniklerle ve radyolojik yöntemlerle bu test edilir ve o bölgedeki lenflerinde çıkarılması gerekir. Genelde o dönemde uzak metastaz beklenmez.

Araştırmalar sonucu uzak metastaz denilen vücudun başka bölgelerine yayılım varsa o zaman o bölgelerin de çıkarılması ve tümörden temizlenmesi gerekir.

 • Üçüncü tip olan malign melanomda ise hem cerrahi olarak o bölgenin geniş olarak çıkarılması gerekir hem de mutlaka bölgesel lenf nodüllerinin tedavisi gerekir.

Bununla birlikte mutlaka beyin, akciğer, karaciğer ve benzeri organların incelenmesi gerekir. Çünkü malign melanom çok çabuk yayılabilen ve çok çabuk ölüme neden olabilen bir tümördür. Bu yüzden hem yaranın tedavisi hem de diğer bölgelerin tedavisi gerekir.

Cerrahinin yanında, bu tümör tipinde mutlaka immün sistemi güçlendirici bazı ilaçlar ya da kemoterapi de uygulanabilir.

Cilt (Deri) Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Genetik olarak ailesinde Cilt (Deri) Kanseri olanlar sık sık kendilerini muayene etmelidir. Gözlenen değişimler doktorla paylaşılmalıdır. Ayrıca belirli aralıklarla doktor kontrolünde tarama testlerinden geçmeleri gerekir. Altı ayda bir ya da yılda bir cilt doktoruna ya da bir plastik cerraha kontrole gitmeleri tavsiye edilir.

Açık tenli olanlar; özellikle güneşe çıkarken güneş koruyucu kullanmaları, uzun süre güneşlenmemeleri ve de mümkün olduğunca güneş ışığından uzak durmaları gerekir.

Bir bölgede ben olmadığı halde bir beyazlık ya da kızarıklık olmuşmuş ve birkaç hafta içinde geçmediyse doktora gidilmesi önerilir.

Kullanılan kozmetik ürünlerin ve solaryumun da Cilt (Deri) Kanseri riskini artırdığı akılda tutulmalıdır.

Cilt (Deri) Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cilt kanserinin nedenleri nedir?

Cilt (deri) kanseri birçok farklı nedenden kaynaklı olabilir. Bu nedenlerin başında;

 • genetik faktörler,
 • çevresel faktörler,
 • kişinin fazla güneşe maruz kalması ve güneşten yeteri kadar korunamaması,
 • kimyasal maddeler,
 • kozmetik ürünler,
 • radyasyon gelir.

Cilt (deri) kanseri olduğumu nasıl anlayabilirim?

Cilt (deri) kanserinin birçok belirtisi vardır. Bu belirtilerin başında;

 • bir ben veya lekenin rengi, şekli, boyutunda değişiklikler,
 • bir ben veya lekenin vücuttaki diğer ben veya lekeden daha farklı ve belirgin olması,
 • iyileşmeyen veya tekrarlayan yaralar,
 • ben veya lekede ve çevresinde ağrı, kanama, kaşıntı olması gelir.

Cilt (deri) kanserinden şüphelenmek için bu belirtilerden en az birinin gözlemlenmesi gerekir. Eğer bu belirtilerden en az birine sahipseniz vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Cilt kanserinden korunma yolları nelerdir?

 • Sağlıklı beslenme
 • Güneş ışınlarından korunma
 • Kullanılan kozmetik ürünlerin içeriğine ve doğallığına dikkat etme
 • Yapay yollarla (solaryum vb.) bronzlaşmaktan kaçınma
 • Cilt temizliğine özen gösterme

Bu yöntemler cilt kanserinden tamamen korumasa da riski azaltmaya yardımcı olacaktır.

Cilt (deri) kanseri bulaşıcı mıdır?

Cilt kanseri de diğer kanser türleri gibi bulaşıcı değildir.

Ailemde cilt kanseri olan biri varsa ben de kesinlikle cilt kanseri miyim?

Genetik faktörler riski artıran unsurlardır fakat ailede cilt kanseri olan birinin bulunması diğer aile bireylerinin kesinlikle cilt (deri) kanseri olacağını göstermez.

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı?

Cilt kanserinin en önemli belirtilerinden biri de ben veya lekede ve çevresinde ağrı, kanama veya kaşıntı olmasıdır.

Bacakta cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Cilt (deri) vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Bu yüzden cilt kanseri vücudumuzun her bölgesinde görülebilir. Bacakta cilt kanseri belirtileri de diğer bölgedeki belirtilerle aynıdır.

Cilt kanseri öldürür mü?

Gelişen teknoloji ve tekniklerle ve erken teşhisle cilt kanseri başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat teşhisinde ve tedavisinde geç kalınmış melanom cilt kanseri bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilir.

Cilt (Deri) Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Cilt kanserinin 3 ayrı tipi vardır.

 • Bazal hücreli cilt kanseri
 • Skuamöz hücreli cilt kanseri
 • Melanom cilt kanseri (malign melanom)

Cilt kanseri tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Cilt kanseri tedavisine karar verilirken kanserin tipi büyük rol oynar. Cilt kanseri tedavisinde cerrahi müdahale, ilaç tedavisi, radyasyon ve kemoterapi gibi birkaç ihtimal vardır. Bazı durumlarda bu ihtimallerden birkaçı beraber uygulanabilir.

Derinin vücutta ki koruyucu etkisi nedir?

Deri vücudu kaplayan en geniş organdır. Vücudu dışarıda sıcaktan soğuktan enfeksiyondan koruyan bir bariyerdir

Deri kanserleri nasıl teşhis edilir?

Birkaç yöntem vardır bunlar; derinin belirli aralıklarla plastik cerrahlar veya dermatologlar tarafından incelenmesi sonucu belirlenir ama en önemlisi kişinin kendi muayenesidir. Deride çıkan ve uzun süre geçmeyen yaralar ayrıca karakter değişikliğine uğrayan benler deri kanserlerinden şüphelendirir.

Deri kanserlerinde iyi huylu ve kötü huylu tümör ne demektir?

Tümör kelime anlamı ile büyüyen kitle anlamına gelir bu kitle kontrolsüz ve başka yerlere yayılma özelliği taşıyor ise bu kanserdir ve kötü huylu tümör anlamına gelir fakat bu kitle büyümüyor şekil ve yer değişikliğine uğramıyor ise buna da iyi  huylu tümör adı verilir.

Bazal hücreli cilt kanseri ne demektir?

Vücudun özellikle güneş gören bölgelerinde yaralarla karakterize bir yapıdır iyileşmeyen yaralar olarak göze çarpar. Genellikle uzak bölgelere yayılmaz olduğu yerde büyüyen bulunduğu bölgelere ciddi zararlar veren cilt kanseri türüdür.

Skumöz hücreli cilt kanseri ne demektir?

Diğer adıyla yassı hücreli kanserdir. Deri ve deri eklerinden meydana gelen yaralarla karakterize başka organlara da metastaz yani yayılım gösteren bir cilt kanseri türüdür.

Maling melanom ne demektir?

Deride pigment hücrelerinden kaynaklanan agresif ve hızlı yayılım gösteren bir deri kanseri türüdür.

Deri kanserlerinin görülme sıklığı nedir?

Deri kanserlerinin görülme sıklığı bütün dünya da giderek artmaktadır güneş gören bölgeler de ve açık tenli insanlar da daha çok görülür.

Vücuttaki her ben kanser teşkil eder mi?

Vücutta ki benlerin hepsi kanser teşkil etmez iyi huylu benler de vardır önemli olan burada benin şekil ve renk değişikliğine uğrayıp uğramadığıdır.

Deri kanserleri tekrarlar mı?

Deri kanserleri tamamen çıkarılmış ise o bölgede tekrar deri kanseri olma olasılığı yoktur fakat; hayatının bir alanında deri kanseri olan bir kişinin tekrar bu kansere yakalanma oranı %30 dur.

Ne sıklıkla kontrole gitmeliyim?

Deri kanseri şüphesi olan insanlar en az 6 ay arayla kontrol edilmelidir. Fakat ailesinde deri kanseri olan kişilerin 3 ay arayla deri muayenesi yaptırmasında fayda vardır .

Detaylı Bilgi ve İletişim

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

19 Yorum

 1. HANDE 20:02 de 14 Aralık 2017 - Yanıtla

  Bekir Bey yüzde çıkan sivilceler iyileşmiyorsa cilt kanserinden şüphelenmeli miyim?

 2. Duru 17:38 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  güneşten korunmak için en etkili yöntem nedir?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:10 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Güneş koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

 3. Sevda Ateş 17:39 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  solaryum cilt kanserini etkiler mi Bekir bey?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:10 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Solaryumlar cilt kanseri açısından risklidir.

 4. Melek 17:40 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  cilt kanseri tedavisinde saçlarım dökülür mü?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:09 de 21 Şubat 2018 - Yanıtla

   Cilt kanserlerinde genellikle kemoterapi yapılmaz. Kemoterapiye ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla saç dökülmesi olmaz.

 5. Ferit 00:51 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  cilt kanseri genetik midir Bekir hocam?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 17:10 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

   Genetik faktörler cilt kanseri riskini artırır. Şüpheli bir durum varsa en kısa zamanda muayene olunuz. Cilt kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

 6. Nurdan 00:52 de 27 Haziran 2018 - Yanıtla

  Kızımin yüzünde Porto şarabı denilen bir leke var bu lekenin tedavisi için 3ay öncesi pulse diye lazer tedavisi gördük ve 2seans uygulandı kızımın kafatasında birden beliren beyin cerrahisinin söylediği granulom denilen kırmızımsı bir et parçası gibi birsey oluştu ama daha teşhis konulmadi birb dermatolaga gidecez kafatasında oluşan bu kitlenin görmüş olduğumuz lazerle bir ilişkisi olabilir mi acaba cevaplarsaniz sevinirim saygılarımla

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:47 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 7. Nermin 08:38 de 15 Temmuz 2018 - Yanıtla

  Hocam patalojiye parça aldılar cilt kanserinden suphelendiklerini söylediler 15 gün çok büyük bir kayıp olurmu aldırsam iyi olurmuydu

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:46 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 8. Nuriye 21:31 de 5 Ağustos 2018 - Yanıtla

  Merhabalar Bekir bey benim ayak tabanımda yan kısımlarda ic ve dış kısımlarında kış başından beri yaralar var. Çok kaşınıyor ve ne kullandıysam geçmedi. Şimdi de vücuduma yayılmaya başladı cilt kanseri olabilir mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:46 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 9. Nurgül 20:43 de 28 Eylül 2018 - Yanıtla

  Hocam iyi aksamlar vucudumda yaralar cıktı 2 ay oldu gecmedı tedavıye ragmen en son gittigim doktorum bıyopsı istedı sebebı nedır

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:39 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

 10. Eda amasyalı 15:17 de 4 Ekim 2018 - Yanıtla

  Merhaba ben lp tedavisi görüyorum ve ayağındaki yaralar kesinlikle iyileşmiyor kanser olma ihtimali varımdır

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:29 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

Soru ve Yorumlar