532 461 59 97 Menu

Çene Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılıyor?

Çene estetiğinde uygulanacak yöntemlerden önce problem iyi tanımlanmalı. Bu nedenle öncesinde iyi bir fiziki muayene yapılmalıdır. Çene bölgesinin ön-arka profilindeki yetersizliklerde, yani profil görünümünde alt çenenin küçük ve geride olduğu durumlarda çene implantı veya yapılan dolgu enjeksiyonları ile bu problem çözülebilmektedir.

Hastanın ve hekimin tercihine göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilen çene estetiği operasyonu ortalama 45 dk – 1 saat sürmektedir. Protezler çene altından veya ağız içerisinde yapılan kesiler ile girilerek çene üzerinde oluşturulan uygun alanlara yerleştirilmektedir.

Çene Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

Çene estetiği sırasında kullanılan tekniğe bağlı olarak iz kalma durumu değişiklik gösterebilmektedir. Bu ameliyatlarda kullanılan birkaç teknik vardır. Bunlardan ilki ağız içerisinden yapılan kesilerdir. Bu kesiler sayesinde dışarıdan bakıldığında herhangi bir iz olmamaktadır.

İkinci yöntemde ise çene altından yapılan kesilerdir. Bu yöntemde karşıdan bakıldığında belli olmayan ve zamanla rengi soluklaşan izler mevcuttur. Her iki yöntemde çene estetiği ameliyatlarında uygulanmaktadır.

Genellikle ağız içinden yapılan kesiler tercih edilse de, çene estetiği operasyonlarına eşlik eden boyun ve gıdı germe işlemleri ile birlikte yapıldığı durumlarda çene altından yapılan kesiler kullanılmaktadır.

Çene Bölgesindeki Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Doğumsal olarak üst veya alt çenenin küçük veya eğri olması, yüzün az gelişime bağlı olarak yanlış yerleşmesi sık karşılaşılan çene şekil bozukluklarındandır.

Diğer karşılaşılan problemler ise travmalara bağlı kırıklar, çıkıklar ve yanlış kaynamalardır. Çene şekil bozuklukları içerisinde hastaları en çok rahatsız eden durumlardan biri ısırma problemleridir. Buna bağlı olarak beslenme bozuklukları oluşabilir, kişinin nefes alma problemleri ve gece horlama durumu yaşayabilir. Çene de oluşan bu şekil bozuklukları aynı zamanda kişinin psikolojik problemler de yaşamasına neden olabilir.

Bu tür ortodontik problemleri olan hastalar öncesinde diş hekimlerine yönlendirilmektedir. Ancak ciddi derecede ısırma ve çiğneme problemi olan hastalarda yalnızca ortodontik tedavi yeterli olmaz, çene kemiklerine de cerrahi olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu cerrahi yöntemler sadece estetik nedenlerle yapılan çene ucu işlemlerine kıyasla daha kapsamlı, iyileşme dönemi daha uzun olan estetik operasyonlardır.

Çene Bölgesindeki Şekil Bozuklukları Nelerdir?

İyileşme Dönemi Nasıldır?

Estetik çene ucu ameliyatı sonrasında yaklaşık bir hafta boyunca çene etrafında şişlik ve ağrı oluşabilir. Alt dudaklarda geçici süreyle his kaybı yaşanabilmektedir.

Ağız içine yapılan kesi yerleri birinci haftanın ardından iyileşirler ve çene etrafındaki şişlikler 1-2 hafta içerisinde neredeyse tamamen yok olurlar.

Randevu

Prof. Dr. Bekir Atik

İletişim

Estetik Işlemi Ağrılı Bir Işlem Midir?

İşlem kişinin talebine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerde kişi herhangi bir şey hissetmemektedir. Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde ise sadece lokal uygulaması sırasında kullanılan ince iğneler bir miktar hissedilmekte işlem sırasında ağrı duyulmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Çene Ucu Törpüleme Işlemi Sonrası Iz Kalır Mı?

Çene estetiği operasyonunda izler işlemde kullanacak bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Çene ucu törpüleme işleminde genellikle ağız içerisinden yapılan kesiler kullanıldığından işlem sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır.

Çene Ucu Implantları Hangi Bölgelerden Çeneye Yerleştirilir?

Çene ucu implantları çeneye ağız içerisinden ya da çene altından yapılan kesiler ile çene bölgesine yerleştirilmektedir.

Estetik Işleminde Kullanılan Implantların Vücuda Bir Zararı Ya Da Yan Etkisi Var Mıdır?

Çene ucuna kullanılan implantların vücuda karşı bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak dışarıdan vücuda yerleştirilen yabancı bir materyal olduğundan kişinin vücudunun bu maddeye vereceği reaksiyon kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Estetik Işlemi Sırasında Kullanılan Silikonların Ömrü Ne Kadardır?

Çene ucuna yerleştirilen implantlar vücut tarafından herhangi bir reaksiyon gelişmez ve kişi çıkarılmasını talep etmez ise değiştirilmesi gerekmemektedir.


Çene Estetiği Operasyonlarının Iyileşme Dönemi Nasıldır?

Çene ucu törpüleme ameliyatı ağız içinden yapıldığından kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Kişi anestezi türüne bağlı olarak aynı gün taburcu olabilir. Ameliyat ağız içinden yapıldığı için ilk 2 gün sıvı gıdalarla beslenir, sonrasında aşamalı olarak katı gıdalara geçilebilir.

Kişi ağız içerisinden yapılan kesiler de aynı gün duş alabilir. Çene altından yapılan kesiler de iki gün sonra kişi banyo yapabilmektedir. Ameliyat sonrası ödemler 7-10 gün içerisinde tamamen inmektedir.

Çene Estetiği Operasyonları Hangi Tür Anestezi Ile Yapılmaktadır?

Çene estetiği operasyonları diğer estetik operasyonlarına göre daha basit bir işlemdir. Bu sebep ile lokal anestezi ile kısa bir süre de yapılabilmektedir. Ancak kişinin isteğine ve uygunluğuna bağlı olarak genel anestezi ile de yapılabilmektedir.

Çene Estetiği Operasyonlarında Kişi Aynı Gün Taburcu Olabilir Mi?

Lokal anestezi ile yapılan işlemler de kişi aynı gün taburcu olabilmektedir.

Çene Estetiği Operasyonu Diğer Işlemler Ile Kombine Edilebilir Mi?

Çene estetiği işlemleri diğer yüz ve vücut estetikleri ile kombine edilebilmektedir. Ancak bu estetik ile en sık kombine edilen estetik operasyonları gıdı, boyun ve yüz germe işlemleridir.

Çene Estetiği Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınması Gerekmektedir?

Operasyon sonrası kişi aynı gün taburcu olabilmekle birlikte alacağı anestezi türüne de bağlı olarak 1 gece takip altında da kalabilmektedir.

Bu estetik işlemi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmesi gerekir?

İşlem öncesi talep edilen tahlil ve tetkikler yapılmakta ve kişinin ameliyata uygunluğuna karar verilmektedir. İşlem sonrası da doktorun tavsiyelerine uyulduğunda rahat bir ameliyat sonrası dönemi vardır.

Çene Estetiği Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Ameliyatlarında bilinen genel anestezi ve cerrahi risklerinin dışında bir risk yoktur.

Bu Estetik Için Belirli Bir Yaş Aralığı Var Mıdır?

Çene estetiği ameliyatları kişinin kemik ve ortodontik gelişimi tamamlandıktan sonra yani ortalama 18 yaş civarında yapılmaya başlanmaktadır. Ameliyatın üst yaş sınırını ise kişinin ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olup olmaması belirlemektedir.

estetik cerrahi

İletişim

Covid-19 Tedbir Uygulamamız Detaylar

COVİD-19 Önlemleri Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç boyunca sağlığınızı ve güvenliğinizi önemsizyoruz. Koronavirüs durumunu dikkatli bir şekilde yakından takip ediyoruz. Hastalarımız muayneden önce PCR testi için VİP aracımız ile İzole bir şekilde hastaneye götürlür. Konsültasyon süresince görevli olan doktor ve hemşireler strelize edilir. Tüm süreç boyunca maske ve mesafe kurallarına dikkat edilir. Düzenli olarak tüm personel PCR testine tabi tutulur.

Sağlığınız için birçok önlem aldık

  1. Tüm önemlemler düzenli olarak tekrarlanır: Örneğin mekanların dezenfekteedilmesi, personelin maskesini değiltirmesi gibi
  2. Tüm sağlık çalışanları aşılanmaktadır.
  3. Her odada bir hasta vardır ve sosyal mesafeye dikkat edilir
  4. Hastakar için tek kullanımlık ürünler mevcuttur. (terlik ve hastane kıyafeti gibi)
  5. Ameliyathaneler her amaliyattan önce strilize edilir
  6. Otel odalarını ve ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilir.
  7. Riski en aza indirmek için transferler, süreç boyunca maska takan sürücü tarafından yapılır.

Hastalar teknik donanım bakımından eksiksiz A+ grubu hijyenik hastanlerde tedavi edilir. Çalıştığımız tüm hastaneler sağlık alanında yetkin ve konforludur. Ayrıca Hastanelerimiz, hastaların kendini güvende hissetmelerini sağlamak ve kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için sağlık bakanlığından onaylı sağlık turizmi yetki belgesi ve teknolojisine sahiptir.

Sizin için çalışıyoruz.

İletişim

BİLGİ Formu