Burun Estetiği

İçindekiler

Burun Estetiği(Rinoplasti)

Burun Estetiği(Rinoplasti), burun fonksiyonları ön planda tutularak hasta ve doktorun ortak vereceği kararla burna şekil vermektir. Burun estetiğinde burun küçültme, burun dikleştirme, burnun kemiğini törpüleme, burundan kemik veya et alma gibi birçok farklı işlem mevcuttur.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Burun estetiği olma kararı etkileyen birçok faktör vardır. Rinoplasti’ye başlarken ilk yapılması gereken burun fonksiyonlarını değerlendirmektir. Eğer nefes almayı zorlaştıran bazı bozukluklar varsa onlar düzeltilir.

Burun ana çatısını oluşturan kıkırdaklardaki eğrilikler veya konka dediğimiz yapılardaki büyümeler burun boşluğunu tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Ayrıca bunun dışında derin nefes alırken burunda bir çökme ya da öne doğru düşme varsa bunların da düzeltilmesi gerekir.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Olur mu?

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği olmak isteyen hasta doktoruyla görüşüp, uygulanacak işlemler ve süreç hakkında detaylı bilgi almalıdır.

Hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda doktorun da tavsiyeleriyle yapılacak işlemlere ve burnun şekline karar verilir.

Hasta ameliyat öncesinde kullandığı ilaçlar varsa doktoruna mutlaka söylemelidir.

Ameliyat öncesi muayenede doktor hastanın sigara ve ameliyatı zorlaştırıcı ilaçları bırakmasını önerebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat yaklaşık bir ile üç saat arası sürer.

Bir gece hastanede kalmak yeterlidir.

Yapılan ameliyatın şekline göre, burnu dört-beş gün kadar sabit tutmak kemiklerin iyileşmesi ve dokuların kaynaması için burun içinde tampon ve burun üstünde atel olur.

Bir hafta kadar yüzde ödem ve şişlik olabilir. Bunlar hızla gerileyecektir.

Bir bir buçuk ay kadar sonra burnun planlanan şekli ortaya çıkacaktır.

Ancak tam olarak iyileşme altı-on iki ay sürebilir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Fiyatları

Teknolojinin gelişmesi, globalleşme, doktor ve hastanelerin artması gibi birçok nedenle burun estetiği fiyatları ilk duyulmaya başlandığı zamana göre çok daha uygundur.

Öyle ki burun estetiği son 10 yıla kadar fiyatların yüksekliği nedeniyle gelir düzeyi yüksek kişilere hitap ediyordu.

Gelişen teknoloji ve her şeye ulaşımın kolaylaşması rinoplasti fiyatlarını düşürdü.

Hastaneler ve doktorlar arası rekabet arttıkça yapılan indirimler, kampanyalar ve ödeme kolaylıkları burun estetiği fiyatlarını herkesin gücünün yetebileceği hale getirdi.

Fiyat önemli olsa da ameliyat olmaya karar veren birinin önceliği kendisine güven veren bir doktor bulup, onunla iletişime geçmesidir.

Ameliyat olmaya karar veren birinin hangi doktoru istediği kararını vermesinde en işe yarayacak formül fiyat-kalite oranına bakmaktır.

Unutulmamalıdır ki sağlığın önemi ufak fiyat farklarını önemsiz kılar.

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun Şekline Nasıl Karar Verilir?

Burun şeklini planlarken göz önünde tutulması gereken bazı faktörler vardır.

Başta cinsiyet, kişinin yüz yapısı, yaşadığı toplum ve kültürel özellikler sayılabilir.

Erkek için planlanan Rinoplasti burun işlemi ile kadında planlanan burun şekli farklı olmalıdır.

Uzun yüzü olan bir insanla daha yuvarlak yüzlü olanın burun şekli daha farklı olmalıdır.

Ayrıca ince burun derisine sahip bir kişiye yapılacak işlemle, kalın derili bir insanda yapılacak işlem birbirinden farklı olacaktır.

Yine kişinin yaşadığı bölgeye göre, toplum kurallarının ve beklentilerinin dışına da çıkmamak gerekir. Mesela Asya’da küçük burunlar karakterize iken, Afrika’da daha geniş burunlar, Avrupa bölgesinde daha uzun burunlar karakteristiktir. Bu özelliklerin çok fazla dışına çıkmamak gerekir.

Yapılacak burun şekline karar verilirken hastanın tıbbi koşulları, beklentileri ve istekleri doğrultusunda doktorla ortak bir noktada buluşulmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor mu?

Rinoplasti için yaş sınırı var mıdır?

Ciddi burun tıkanıklığına yol açan ve nefes alımını zorlaştıran durumlarda burun estetiği hemen uygulanmalıdır. Fakat burun herhangi bir sağlık problemi yaratmıyorsa, ameliyat sadece estetik amaçlı yapılıyorsa kişinin gelişimini tamamlanması beklenmelidir.

Burun şeklini hasta seçebilir mi?

Burun şekli hastanın beklentileri ve istekleri göz önünde bulundurularak doktorun tavsiyeleriyle kararlaştırılır.

Burun şekline karar verilmesinde en önemli etkenlerin başında; cinsiyet, yüz şekli ve cilt tipi gelir.

Rinoplasti ile doğal görünümlü bir burun yapılması mümkün müdür?

Hasta çok yapay gözükmeyen doğal bir durun istiyorsa bu talebini doktoruna söylemelidir. Ameliyat öncesi kullanılan bilgisayar programlarıyla burnun şekli önceden hastalara gösterilmektedir. Böylece hasta yapılacak burnun nasıl olacağını önceden görme şansına sahiptir ve değiştirmek istediği noktaları doktoruyla paylaşıp doğal bir buruna sahip olabilir.

Burun estetiği sonrası morluk ve şişlikler ne zaman geçer?

Ameliyat sonrası 1 hafta kadar ödem ve morluklar olacaktır fakat bunlar azalarak yok olacaktır.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat yapılacak işlemler ve uygulanacak tekniklere göre 1 ile 3 saat arasında değişiklik gösterir.

Revizyon ameliyatı neden yapılır?

Daha önce burun estetiği yaptırmış fakat sonuçtan memnun kalmayan veya ameliyat sonrası nefes alma güçlükleri gibi sağlık problemleri yaşayan hastalara tekrardan burun estetiği uygulanabilir buna revizyon ameliyatı denir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Estetik sonrası iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra gözle görülür belirgin bir iz kalmaz.

Burun dolgusu nedir?

Burundaki hafif kemerlerden kaynaklı çukur alanları doldurarak burun şeklini düzeltmek amacıyla çukur bölgelere dolgu maddesi enjekte etme işlemidir.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyatsız burun estetiği ya da halk arasında bilinen adıyla enjeksiyon rinoplastisi hafif burun şikâyeti olan hastalara uygulanan ve kalıcı olmayan bir tekniktir.

Estetik ameliyatsız uygulanacağından kesi ve dikiş yapılmayacaktır, sadece hastanın şikayetçi olduğu bölgeye dolgu malzemesi veya kişinin kendi vücudundan alınan dermal dolgu enjekte edilir.

Ameliyatsız burun estetiğinin kalıcılığı kullanılan dolgu maddesinin özelliğine göre değişir.

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı?

Burun ameliyatlarında kemik ve dokulara müdahale edildiği için ameliyat sonrası birkaç gün ufak ağrılar oluşabilir ama bu ağrılar ağrı kesiciler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Burun estetiği ameliyatlarından sonra yüzde neden yüksek düzeyde morarma oluyor?

Burun ameliyatında uygulanacak tekniklere bağlı olarak şişlik ve morarma miktarı değişmektedir. Burun estetiğinde kemik, kıkırdak ve dokulara müdahale edildiği için morarma, şişlik ve ödem olması çok normaldir. Bu morarma, şişlik ve ödemler hızla gerileyecektir.

Tamponlar ve alçı ne zaman alınır? Bu işlem ağrılı mıdır?

Burun ameliyatları sonrası kullanılan alçı ve tamponların çıkartılması işlemi ağrılı bir işlem değildir. Alçı ve tamponlar ameliyat sonrası 4 ile 6. günlerde çıkartılır.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalacağım?

Burun ameliyatları sonrası 1 gece hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyat sonrası ertesi gün yapılacak tüm kontrollerden sonra hasta taburcu edilir.

Burun estetiği nefes alma problemini giderir mi?

Eğer nefes alma problemi burundaki deformitelerden kaynaklıysa burun estetiği ile problem rahatlıkla giderilebilir.

Burun estetiği sonrası sosyal yaşama ne zaman dönülebilir?

Burun ameliyatı sonrası taburcu olunduktan sonra sosyal yaşama geri dönülebilir fakat hastalar genellikle burunlarında tampon ve alçı varken dışarı çıkmayı tercih etmezler. Alçı ve tamponlar ameliyat sonrası ortalama 5. günde alınır ve burnun üzerine ufak bir bant yapıştırılır. Bu bant ise ameliyattan sonra ortalama 14. günde çıkartılır. Yani burun estetiği sonrası sosyal yaşama dönme hastanın tercihine bağlıdır.

Burun estetiği ameliyatı olmak için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatları 4 mevsim uygulanabilen ameliyatlardır. Fakat cildin güneş ışınlarından korunması önemli olduğu için burun estetiği için en uygun zamanın kış ve bahar ayları olduğu söylenebilir. Yaz aylarında ameliyat olmak isteyen hastalar özellikle ameliyat sonrası ilk 1 ay güneş ışınlarından korunmaya özen göstermelidir.

Ameliyat Öncesi Yapılan Dijital Burun Resim Çalışmaları İle Ameliyat Sonu Görünüm Aynı Olur Mu?

Birebir aynı görüntü beklenmemelidir. Çünkü yapılan bu dijital çalışmaların çoğunluğu iki boyutludur bunun amacı en genel hatlarıyla hastanın ve hekimin nasıl bir burun yapılacağına karar vermesidir. Son dönemde kullanılan üç boyutlu görüntülemelerde aynı şekilde kabaca hastaya ameliyatta yapılmak istenilen şeylerin gösterilmesidir. En başta söylenildiği gibi birebir aynı görüntü beklenmemelidir.

Burun Estetiği Ameliyatının İkinci Operasyon Riski Var Mıdır?

Eğer ameliyat sonrası burun tamamen beğenilmemiş veya patolojik bir problemle karşılaşılmış ise ikinci bir ameliyat yapılabilir. Fakat ikinci ameliyatlar çok daha zordur bu sebeple ilk ameliyatın çok dikkatli yapılması gerekir.

Başarılı olmamış ameliyatlar için yeni bir ameliyat ne zaman yapılmalıdır?

Eğer gerekli görülürse ilk ameliyattan 6 ay 1 yıl bir süre geçtikten sonra ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Burun estetiği operasyonunun alternatifleri var mıdır?

Alternatif yöntemler olarak buruna yapılan dolgular burunu iple asma gibi yöntemler mevcuttur fakat kalıcı olmamakla beraber komplikasyonları da oldukça fazladır.

Burun estetiği operasyonundan sonra kaç defa kontrole gelmem gerekecek?

Ameliyatınızdan sonraki ilk 10 gün sıkı takipler çok önemlidir onun sonrasında ilk zamanlar ayda bir sonrasında üç ayda bir kontroller yapılarak bir yıl tamamlanır fakat hastanın hekime ulaşabilme durumuna göre bu süre hasta ve hekim arasında ayarlanabilir. Örneğin hasta yurt dışında yaşıyor ve sık sık gelemiyorsa hekimin isteği doğrultusunda uygun pozisyonlarda çekilen resimlerle de gidişat takip edilebilir.

Burun Estetiği Hakkında Diğer Merak Edilenler

Her insan dış görünüşüne, yüz ve vücut güzelliğine önem verir ve orantılı yüz hatlarına sahip olmak ister. Burun, insan yüzünün estetik görüntüsünü en çok etkileyen organdır.

Gelişen teknoloji ve ilerleyen tekniklerle rinoplasti ameliyatları çok daha acısız ve kolay hale gelmiştir bu da hayallerindeki buruna kavuşmak isteyenleri motive edip talebi artırmıştır.

Önceden burun estetiği erkek hastalar tarafından tercih edilmemekteydi fakat rinoplasti yaptıran ünlüler, ünlülerin burun estetiği öncesi ve sonrası görüntülerini sosyal medyada paylaşması ve medyada estetik yaptıran erkeklerin artmasıyla, rinoplasti erkek hastalar tarafından da çok tercih edilmeye başladı.

Burun estetiği en sık tercih edilen estetik operasyonların başında gelir.

Burun estetiğinde doktor seçimi çok önemlidir. Doktorunuzu seçerken çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı yaptırmış ve doktorundan memnun kalan insanlardan tavsiye alabilirsiniz.

Burun estetiği için en iyi doktor size en çok güven veren doktordur. Doktorunuza karar vermeden önce daha fazla fikir sahibi olmak için doktorunuzun daha önce yaptığı estetik öncesi ve sonrası görüntüleri görmeyi talep edebilirsiniz.

Rinoplasti hakkında en çok merak edilen konulardan biri de fiyatlardır. Fiyatlar yukarıda bahsettiğimiz birçok faktöre göre değişir. Hatta İstanbul burun estetiği fiyatları ile diğer şehirlerdeki burun estetiği fiyatları bile farklılık gösterebilir. Bunun nedeni İstanbul’daki kira ve giderlerin diğer şehirlerden daha yüksek olmasıdır.

Detaylı Bilgi ve İletişim

[Toplam:5    Ortalama:4.4/5]

13 Yorum

 1. Aslı Dedetürk 22:28 de 18 Mayıs 2017 - Yanıtla

  Doktor Bey 2 burun ameliyatı olmak istiyorum fiyatınız nedir . Tam fiyat veremesenizde ortalama bi fiyat verirseniz memnun olurum

 2. Berna 16:28 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  doktor bey merhaba,
  geceleri burnumdaki kemikten dolayı horluyorum, ameliyat olursam horlamam geçer mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:44 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 3. Halime 16:30 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir hocam, ameliyatsız burun estetiğinin etkisi kalıcı mıdır?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:44 de 18 Eylül 2018 - Yanıtla

   Mailinize bilgilendirme gönderildi.

 4. Berna 16:33 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  hocam merhaba, geceleri burnumda kemik olduğu için çok horluyorum ameliyat olursam horlamam geçer mi?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 15:02 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

   Horlama birçok farklı nedene bağlı olabilir. Horlamanız burnunuzdaki kemiğe bağlıysa ameliyat sonrası düzelecektir.

 5. Halime 16:35 de 19 Ocak 2018 - Yanıtla

  Bekir bey ameliyatsız burun estetiğinin etkisi kalıcı mıdır?

  • Prof. Dr. Bekir Atik 14:51 de 26 Şubat 2018 - Yanıtla

   Ameliyatsız burun estetiği çok sorunlu olmayan burunlarda ufak kusurları toparlamak için dolgu maddesi ile uygulanır. Dolgu maddesinin etkisi kalıcı değildir.

 6. Sevil 00:41 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

  Bekir bey çok iyi bir cerrah olduğunuzu çevremden duydum, ben çok araştıran bir insanım hakkınızda çok bilgi edindim randevu almak istiyorum

  • Prof. Dr. Bekir Atik 17:13 de 22 Şubat 2018 - Yanıtla

   İlginize teşekkür ederiz. Randevu için lütfen telefonla iletişime geçin.

 7. meryem 18:54 de 4 Ekim 2018 - Yanıtla

  Burun ameliyati fiyatlari ne kadar

  • Prof. Dr. Bekir Atik 12:28 de 29 Ekim 2018 - Yanıtla

   Mail adresinize bilgilendirme notu gönderdik. Lütfen mailinizi kontrol edin.

Soru ve Yorumlar